3p
A görög polgárok rutinjának szinte már része, hogy az ATM-ek előtt sorban állnak hatvan euróért - ennyi pénzt vehetnek fel ugyanis a tőkekorlátozások óta naponta. Kíváncsiak voltunk, vajon az élet más területén érződik-e, hogy teljesen új időszak kezdődik a görögök életében?

Az első csőd utáni nap igazából nem hozott nagy változást a görögök mindennapi életébe. Azt leszámítva, hogy a hétfőn bevezetett tőkekorlátozások miatt naponta kígyóznak a sorok a bankautomaták előtt a maximálisan felvehető 60 euróért. Pénz még akad, és termék is, amelyre el lehet költeni - mondja Gáspár András, a Privátbankár.hu főszerkesztője, aki szerint a görög krízis az Európai Unió eddig szilárdnak hitt egységét sodorta veszélybe.

Cipraszi hátraarc

A Sziriza feje mindeközben heves tárgyalásokat folytat: a Financial Times birtokába jutott levél szerint, amelyet Alekszisz Ciprasz görög kormányfő küldött az eurócsoportnak kedden éjszaka, hajlandóak elfogadni a hitelezők követeléseit - az áfaemelést és a nyugdíjkorhatár felemelését. - kisebb-nagyobb változtatások mentén, cserébe pedig egy újabb, közel 30 milliárd eurós mentőprogram elindítását kérik.

Az eurózóna pénzügyminisztereiből álló csoport ma 5 óra után tárgyalja Ciprasz ajánlatát, azonban Angela Merkel német kancellár és Martin Schäuble pénzügyminiszter nemrég azt nyilatkozták, hogy Görögország a vasárnapi népszavazás lezártáig ne számítson gyors mentőcsomagra és bármilyen tárgyaláshoz a Bundestag beleegyezése kell.

A görög népnek nem kell?

Amíg Ciprasz készül a megegyezésre, addig a nép többsége a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint nem egyezne a hitelezőkkel: a tőkekorlátozások bevezetése után készült ProRata felmérésben 1200 görög állampolgárt kérdeztek meg: mindössze 37 százalék szavazna igennel - és vállalná a megszorításokat a mentőcsomagért - ha most lenne a népszavazás, 48 százalék pedig kitartana és nemmel szavazna. Ciprasz tehát jelenleg szembe megy a választói akaratával.

Elégedetlenségüknek sokan az utcán adnak hangot: tegnap éjszaka több mint 20 ezren tüntettek az "igen" mellett Athén utcáin, míg később egy nagyjából tízezer fős Sziriza-szimpatizáns tömeg gyűlt össze, akik arra buzdították az embereket, hogy szavazzanak vasárnap a megszorítások ellen.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Német, kínai és tajvani szárnyakra ült rá a magyar ipar
Imre Lőrinc | 2026. július 5. 13:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei inflációs előrejelzéséhez képest jóval szerényebb mértékben (hiszen azt 3,8 százalékról 1,8 százalékra, drasztikusan csökkentette), de a 2026-os hazai GDP-prognózisát is módosította. A jegybank a júniusi Inflációs jelentésében már 2 százalékos növekedéssel számol, ami jövőre 3 százalékra pöröghet fel. Az év elején valóban láthattunk már egy élénkülést a gazdaságban, de az egyik húzóágazatunk teljesítménye mögött több érdekesség is meghúzódik.
Makro / Külgazdaság Foci-vb: ünneprontók ünnepe
Privátbankár.hu | 2026. július 5. 08:28
Két rendkívül unalmas mérkőzésen Marokkó és Franciaország jutott elsőként a legjobb nyolc közé az Egyesült Államok 250-ik születésnapján.
Makro / Külgazdaság Elárulta a szakértő, hogy miben a legerősebbek és a leggyengébbek a magyar cégek – Interjú
Imre Lőrinc | 2026. július 4. 10:24
A magyarországi kis- és középvállalkozások szakmai tudása kiemelkedő, de hatékonyságuk alapján az európai uniós mezőny alján találhatók – mondta el a Privátbankárnak adott interjúban a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója. Fehérváry Tamást az Ipar Napjai szakkiállításon arról is kérdeztük, hogy az új kormányzati ciklusban hogyan lehetne átalakítani a támogatott hitelek rendszerét, ami részben már el is indult, a Széchenyi Kártya Program likviditási célú hiteleinél ugyanis eltörölték a 3 százalékos kamatplafont.
Makro / Külgazdaság Teljesen leáll a debreceni Semcorp-fóliagyár, amíg nem javítják meg a tűzoltó-berendezést
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 18:11
A tűzvédelmi hatóság azonnali hatállyal minden tevékenységet megtiltott a Semcorpban.
Makro / Külgazdaság Újabb számokat posztolt az államtitkár Szijjártó Péter magángép-bérléseiről
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 17:44
A korábbi külügyminiszter eddig nem reagált arra, hogy négy év alatt 4 milliárd 865 millió forintot fordított bérlésre.
Makro / Külgazdaság Elviselhetetlen volt a hőség Belgiumban, nagyot ugrott a halálozások száma
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 16:01
Szombaton tetőzött a hőhullám Belgiumban, csak aznap 572 halálesetet tulajdonítottak a hőségnek. Összesen 1222-vel többen haltak meg az erre az időszakra vonatkozó átlagnál.
Makro / Külgazdaság Ismét támogathatja az elektromosautó-vásárlást a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 14:29
Megjöttek az uniós források, a Helyreállítási Alapból pedig zöldítenék a vállalkozók autóflottáit. 
Makro / Külgazdaság Itt az első nagy projekt a feloldott európai uniós forrásokból: Vitézy Dávid jelentette be
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 13:30
Aláírta a budai fonódó villamoshálózat folytatásának 32,2 milliárd forint értékű európai uniós támogatási szerződését Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
Makro / Külgazdaság Megállt a vészjósló folyamat a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:40
Szombattól nem változik sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Magyar Péter által felvázolt rémisztő hiánnyal kapcsolatban Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:19
A pénzügyminiszter a Magyar Hangnak adott interjút.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG