2p

Borúsan látja a saját pénzügyeit a lakosság, különösen a nyugdíjasok számítanak nagy arányban arra, hogy romlani fog az anyagi helyzetük. Az inflációt is kétszer akkorának érzik, mint amit a KSH mér, a családi adókedvezmény emelése pedig elmegy a napi kiadásokra – írja a laptársunk, az Mfor.hu.

A lakosság a hivatalos duplájának érzi az inflációt – írja laptársunk, az Mfor.hu a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi lakossági megtakarítási felmérésére hivatkozva. Jelenleg a megkérdezettek mediánja 8,3 százalékos áremelkedéssel számol, vagyis a lakosság fele ennél magasabb áremelkedést vár, sőt sokan 20 százalék fölötti inflációt várnak. A hivataloshoz közeli inflációval csak minden negyedik magyar kalkulál.

Az anyagi helyzetüket tekintve többen vannak, akik romlást várnak, mint akik javulást remélnek a jövőben. Ezen a kormányzati intézkedések sem változtattak.

A nyugdíjasok különösen elkeseredettek, tíz százalék alatt van azok aránya, akik jobb anyagi helyzetre számítanak, 60 százalékuk viszont romlást vár, a többiek a mostanihoz hasonló helyzetre készülnek. 

A teljes népességben kicsit jobb a mutató, 20 százalék körül van azok aránya, akik anyagi helyzetük javulását várják. Ebben szerepe lehet a két lépésben duplájára emelt családi adókedvezménynek is. A plusz pénz jól jön a gyereket nevelőknek, megtakarítani belőle azonban csak kevesen tudnak, a családok fele mindennapi kiadásokra költi majd el a pénzt, további 20 százalék pedig nagyobb kiadásokat fedez majd belőle. Emellett kiemelt cél még a hitelek törlesztése is. 

A fogyasztásra a megtakarításokból is használnak a családok. Az állampapírok visszaváltása ugyan valamelyest csökkent március, a PMÁP-kamatfizetések óta, de többen vannak azok, akik az eladott kötvényeket nem fektetik be más megtakarításba, hanem fogyasztásra költik. A nyugdíjpénztári megtakarításokból kevesen terveznek lakás célra költeni, a legnépszerűbb felhasználási mód jelenleg a felújítás. 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van ok az örömre az euróövezetben, ha az inflációra néznek
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 12:23
Javult az adat.
Makro / Külgazdaság Fontos találkozót rendeznek pénteken, az olaj árfolyama gyorsan megindulhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:28
Pénteken tárgyalhat az Egyesült Államok Iránnal.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Mellár Tamástól – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:41
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán háború dönti el, hogy mi lesz Trumpék indiai megállapodásából hosszabb távon
Imre Lőrinc | 2026. február 4. 05:44
Hosszú várakozás után végre kereskedelmi megállapodást kötött egymással az Egyesült Államok és India, ami Oroszország számára lehet a legrosszabb hír. Bár hosszabb távon nem valószínű, hogy India teljesen lemondana az orosz kőolajról, az egyezmény fontos jelzés lehet Vlagyimir Putyinnak, hogy átgondolja az orosz-ukrán háború folytatásával kapcsolatos álláspontját.
Makro / Külgazdaság Zuhan az orosz energiaexport, de Putyin egyelőre nem lassít Ukrajnában
Wéber Balázs | 2026. február 3. 18:40
Mimimum két évtizede nem volt olyan alacsony az olaj- és gázexportból származó bevételek aránya az orosz költségvetésen belül, mint tavaly. Ennek ellenére Putyinnak esze ágában sincs visszafogni a háborút, inkább adót emel és hozzányúl a Nemzeti Vagyonalap tartalékaihoz. Nagyító alatt ezúttal az orosz háborús költségvetés.
Makro / Külgazdaság Hogyan lesz ebből magyar gazdasági növekedés?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 14:01
Miközben a magyar gazdaság stagnált, más régiós országokban szárnyalt a GDP. Úgy tűnik, a magyar gazdaság irányítói nem találják a megfelelő irányt. Többek között ezekről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
Makro / Külgazdaság Vége a jó időknek az osztrák munkavállalók számára?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 13:41
Ausztriában 8,8 százalékra emelkedett a munkanélküliség januárban az előző havi 8,4 százalékról az osztrák foglalkoztatási hivatal, az Arbeitsmarktservice (AMS) adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Minél több félretett pénze van valakinek, annál jellemzőbb, hogy állampapírokat vásárol
Herman Bernadett | 2026. február 3. 10:11
Nemcsak ezt, hanem azt is kimutatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a friss elemzésében, hogy utoljára az orosz-ukrán háború előtt voltak ennyire optimisták a magyarok az anyagi helyzetükkel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A háború lezárása is inflációs kockázat, „most vagy soha” helyzetbe kerülhet az MNB
Imre Lőrinc | 2026. február 3. 05:44
Az idei év finoman szólva sem kezdődött túl fényesen a magyar gazdaság számára. Bár a januárban közölt adatok még 2025-ről adtak képet, ezek is iránymutatóak lehetnek az áthúzódó hatás miatt. Az úgynevezett „puha indikátorok”, vagyis a különböző hangulatindexek pedig szintén azt sugallják, hogy 2026 sem hozza majd el a már több mint három éve hiába várt lendületes felpattanást. A Magyar Nemzeti Bank viszont kihasználhatja, hogy egy 8 éve nem látott, kedvező inflációs adat érkezhet az év elején.
Makro / Külgazdaság Megkongatták a vészharangot: kifogy egy kulcsfontosságú nyersanyag az EU-ban?
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 19:02
Már 2030-ra problémák léphetnek fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG