2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A berlini kormány mellett működő tanácsadó testület szerint 2025-ben stagnálni fog a német gazdaság. 

Nem elég, hogy egyre mélyebbre süllyednek a magyarországi beruházások, a legfontosabb partnernek mondható neémt gazdaságból sem érkezik mentőöv egyelőre. Az Associated Press hírügynökség ugyanis  a berlini kormány mellett működő független tanácsadó testület előrejelzésére hivatkozva azt írja, hogy a német gazdaság 2025-ben stagnálni fog. Ebben pedig jelentős szerepet játszik az, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke államfői rendelettel emelte az Európából származó amerikai importtermékek árát.  

Németország Európa legnagyobb gazdasága, de az elmúlt öt évben nem tudta betölteni azt a motor szerepet, amit szokott. Ezen belül az elmúlt két évben évről évre zsugorodott a GDP-je. A tanácsadók először szólaltak meg azt követően, hogy a februári parlamenti választások után Friedrich Merz, a CDU elnöke vette át a kormányfői posztot. A jelentés szerint az idei év nulla növekedését 2026-ban egyszázalékos bővülés követheti. A testület 2024 novemberében, Trump elnökké választása és vámemelései előtt még úgy látta, hogy idén 0,4 százalékkal bővülhet a német GDP. Az új prognózis összhangban van azzal, amit a leköszönő kormány jósolt, mielőtt angolosan távozott volna a hatalomból.

Merz azt ígérte május első napjaiban, amikor átvette Németország kormányzását, hogy visszaszorítja a bürokráciát, erősíti a gazdaság digitális átállását, csökkenti a vállalatok adóterheit és támogatja, hogy minél több kereskedelmi megállapodást jöjjön létre az Európai Unió és a világ többi országa között. A tanácsadók szerint Trump kereskedelmi izmozása hátráltatja a gazdaság fejlődését, ám az a beruházási csomag, amely az új kormány programjában szerepel, ellensúlyozhatja ezt a negatív hatást. Elsősorban az infrastruktúra modernizálásához fűznek reményeket. Az elmúlt évben az Egyesült Államok vált  Németország legnagyobb kereskedelmi partnerévé, amire 2015 óta nem volt példa. Az elmúlt évtized zömében Kína foglalta el ezt a helyet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fontos számok jelentek meg a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 13:25
Megjelent egy részletes tájékoztató.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: az szja-csökkentéssel csak a magas jövedelműek jártak jól
Herman Bernadett | 2025. május 22. 12:24
Nem az ársapkákkal kellene leszorítani az inflációt, és nem lehet növekedést elérni valódi középosztály nélkül – mondja Pogátsa Zoltán. 
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elárulta, mi nincs rendben
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 10:28
Hosszabb távon a fejlesztéseké a főszerep. 
Makro / Külgazdaság Újabb zuhanás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 08:30
Az első negyedévben több mint 12 százalékkal estek vissza a beruházások, pedig már a bázis is alacsony volt. 
Makro / Külgazdaság A svéd kormány döntött: mindent feltesznek az atomerőművekre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 20:01
Stockholmban úgy gondolják, a növekvő energiaigényekre az atomenergia jelenti a megoldást – újgenerációs atomreaktorok jönnek állami finanszírozással.
Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG