A német hadsereg (Bundeswehr) mindig is használt hivatalos civil logisztikai cégeket a személyi állomány és a katonai felszerelések szállítására. „A válságövezeteken kívül” szinte kizárólag ez a helyzet, erősítette meg a hadműveleti parancsnokság a vezető német üzleti lapnak, a Handelsblattnak. Még a válságövezetekben is a német katonai szállítás „jelentős részét” magánvállalatok bonyolítják le.
A Bundeswehr e célból számos esetben kötött szállítási keretmegállapodásokat, például a Deutsche Bahn (DB) és annak régóta működő leányvállalata, a Schenker – amelyet jelenleg a dán DSV logisztikai konszern vesz át –, valamint a DHL, a Hermes és a Kühne & Nagel. A közúti fuvarozásban a DB Cargo leányvállalata, az offenbachi Transa a legfontosabb szerződő fele. A hadműveleti parancsnokság szerint a Bundeswehr „akár 100 százalékban” függ a civil cégektől „az extra széles és extra nehéz anyagok tengeri és légi szállításában”.
A légi szállításhoz például az ukrán Antonov Airlines széles törzsű repülőgépeit használja, amelyek a Halle/Leipzig repülőtérről szállnak fel. A stratégiai tengeri szállításhoz együttműködési megállapodást kötött a dán DFDS Seaways hajózási társasággal, amelynek szükség esetén három ro-ro (roll-on/roll-off) hajót kell biztosítania 15-30 napon belül.
Fotó: Depositphotos
Betegszállító kocsik a sebesülteknek
A Deutsche Bahn (DB), amely 24,9 százalékos részesedéssel rendelkezik a Bundeswehr számára szolgáltató BwFuhrparkService GmbH-ban, továbbra is központi szerepet játszik a katonai felszerelések szárazföldi szállításában. A vasút, amely már most is szállít nehéz haditechnikai eszközöket – például a Litvániában állomásozó csapatok számára –, a Bundeswehr egyik tisztje szerint leányvállalatával, a DB Cargóval „100 százalékban koordinálja a vasúti szállítások tervezését és végrehajtását”.
A logisztikai szakértők szerint viszont a német vasúti rendszer annyira lepusztult állapotban van, hogy háború esetén nem lenne biztosított a megfelelő szállítás. Ezt szem előtt tartva az 500 milliárd eurós infrastrukturális „különalap” nagy részét a vasúthálózat felújítására kívánják fordítani. A CDU/CSU és az SPD koalíciós megállapodása a vasúti útvonalak keleti – Lengyelország és Csehország felé történő – bővítését helyezi előtérbe.
A DB Cargo 2023-ban határozott szerződéses kötelezettséget vállalt arra, hogy rövid távon legfeljebb 343 lapos kocsit biztosít például tartályok szállítására. Tervezik továbbá, hogy szükség esetén konténerkocsikat alakítanak át lapos kocsivá. A jelentések szerint a Bundeswehr tárgyalásokat folytat a DB-vel az ICE-kocsiknak a sebesült katonák szállítására szolgáló fekvőhelyes kocsikká történő átalakításáról is.
A Lufthansával a keleti frontra
A Bundeswehr messzemenő terveket követ a Lufthansával való együttműködés kiterjesztésére. Ez korántsem korlátozódik a közlekedési projektekre.
Megfigyelők rámutatnak, hogy a Lufthansa például 2021 augusztusában több ezer ember evakuálásában vett részt Afganisztánból: míg a Bundeswehr szállítógépei Kabulból az üzbegisztáni Taskentbe vitték az evakuálandó embereket, addig a Lufthansa átvette a továbbszállítást onnan Németországba.
Összesen 17 Lufthansa charterjáratról számolnak be, amelyekért a német légitársaság állítólag mintegy ötmillió eurót szedett be. Háború esetén azonban a Lufthansa repülőgépeire nem csak az evakuálásokhoz lenne szükség. Szóba kerültek olyan járatok is, amelyekkel a – hivatalosan még mindig civil – légitársaság több ezer – ha nem több tízezer – katonát szállítana Németországból és esetleg más NATO-országokból is egy új keleti frontra a harcok kitörése után.
Többek között nem világos, hogy elegendő pilóta és más személyzet áll-e rendelkezésre; elméletileg nem feltétlenül szükséges, hogy részt vegyenek egy háborúban. Van „néhány pilóta, akinek van légierős háttere, aki jelentkezhet” – idéznek egy bennfentest, de nem világos, hogy ez elég lesz-e.
Pilótaképzés
Emellett most arról is szó van, hogy a Lufthansa fokozottabban fogja kiképezni a katonákat. Ez elvileg nem újdonság. A Bundeswehr 1963 óta együttműködik a Lufthansa brémai kereskedelmi repülőiskolájával, ahol katonai szállító repülőgépek pilótáit is képezték. A Lufthansa Aviation Training a német fegyveres erők szállítópilótáit is képzi az Egyesült Államokban, Phoenixben, valamint a müncheni repülőtértől nem messze található szimulátoraiban.
A légitársaság 2012-ben megkezdte a Bundeswehr drónpilótáinak képzését is; ezeknek a pilótáknak először el kell végezniük a rendes pilótaképzést, hogy általános repülési ismereteket szerezzenek. Jelenleg tárgyalások folynak arról, hogy a Lufthansa mostantól a Luftwaffe vadászrepülőgép-pilótáinak alapképzésébe is beszálljon.
Carsten Spohr, a csoport vezérigazgatója márciusban bejelentette, hogy az elmúlt hónapokban „nagyon érdekes, pozitív megbeszéléseket” folytattak.
Ha ez megtörténne, akkor a vadászrepülőgép-pilóták a Lufthansánál kapnák meg az alapképzést – állítja a Handelsblatt; csak „a minősítést az adott vadászgépre, valamint a katonai pilótaképzést” a légierő valósítaná meg, ami jelentős könnyebbséget jelentene.
A fegyverkezés útján
Végül, de nem utolsósorban a Lufthansa igyekszik új Bundeswehr-szerződéseket szerezni technológiai részlege számára. Több mint 60 éve támogatja a német fegyveres erők repülési felkészültségét, elsősorban karbantartási és javítási munkákat végez. 2019-ben a csoport vezetése úgy döntött, hogy fokozza a katonai üzletágban való részvételét. A Lufthansa Technik megalapította saját „Defence” spin-offját, hogy ebből és a jövőbeli katonai kiadásokból hasznot húzzon.
A Bundeswehr most tárgyalásokat folytat a Lufthansával az amerikai F-35 vadászrepülőgép és az amerikai Boeing Chinook CH-47 szállítóhelikopter karbantartására és javítására vonatkozó lehetséges szerződésekről, mindkettőt a német fegyveres erők szerzik be. A Lufthansa a német haditengerészetnek szánt P-8 Poseidon tengeri járőrgépek karbantartására és javítására is szerződést szeretne kötni. „A repülőgép – áll a közleményben – a Boeing 737-es polgári rövid és közepes hatótávolságú repülőgépen alapul, amelynek karbantartásában a Lufthansa Technik nagy tapasztalattal rendelkezik”.
A Boeing ráadásul már a német konszernre bízta az új-zélandi fegyveres erők által beszerzendő P-8-as tengeri járőrgépek karbantartását és javítását 2022 végén, sőt, a Lufthansa nemcsak nemzeti, hanem nemzetközi szinten is be akar szállni a katonai üzletágba.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)