"Paradox módon"
A piaci környezetben bekövetkezett megnyugvásnak köszönhetően Magyarország elkerülte, hogy megállapodást kelljen kötnie a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), egy uniós túlzottdeficit-eljárást azonban még kilátásba helyezhetnek - írta a Wirtschaftsblatt nyomtatott kiadása.
Hosszú hónapokig a magyar szuverén államadósság felárának alakulását egyetlen dolog határozta meg: az, hogy létrejön-e egy megállapodás az IMF-fel - mutatott rá a cikkíró. Paradox módon ugyanezek a piacok gondoskodtak most arról, hogy a megállapodás - mint ahogy azt Birgit Niessner, az Erste Csoport vezető elemzője megfogalmazta - "határozottan lekerült a napirendről" - tette hozzá (a tárgyalásokért korábban felelős Varga Mihály ebbéli tisztéről már le is mondott).
A tízéves futamidejű államkötvények kamata legutóbb 6,5 százalék körül alakult, tavaly ilyenkor még 10,5 százalék volt. Miután a felárak csökkentek, csökkent egy IMF-megállapodás szükségessége is - írta a lap. A vele járó feltételek és az ahhoz kötődőnek érzett szuverenitásvesztés miatt a kormány amúgy sem igazán akart megállapodást - vélte a szerző.
Van még itt egy kis gond
A Wirtschaftsblatt szerint továbbra is megoldatlan egy, az EU-val szembeni látens konfliktus. Ha a magyar deficit meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) három százalékát, lehetséges, hogy az unió túlzottdeficit-eljárást akar majd indítani. Ez azonban meglehetősen pontatlan interpretálása a magyar helyzetnek, a deficitcélt ugyanis tavaly teljesítettük, a tartalékok zárolásával és egy 1%-os vagy afeletti növekedéssel szinte biztos, hogy idén is összejön (az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa szerint 2013-ben nem fog ez sikerülni). A túlzottdeficit-eljárás pedig 2004 óta tart ellenünk, az európai pénzügyminisztrerekből álló Ecofin májusban arról dönthet, hogy kikerülünk ez alól, vagy határozatot hozhat arról, hogy a kohéziós alapok egy részét zárolják (ez nagy csapás lenne a beruházásokra)
Az Economist Intelligence Unit elemzői szerint a deficit három százalék alatt tartásához 120 milliárd forint értékben kellene végrehajtania bevételnövelő és takarékossági intézkedéseket. Nem tudni, hogy a kormány kész-e erre - írta az osztrák gazdasági lap (Varga Mihály ma úgy nyilatkozott, nem lesz szükség megszorításokra, a GKI mai tanulmánya szerint 200 milliárdos csomagra is szükség lehet).
A Handelsblatt szerint oda a független jegybank
A Handelsblatt című német üzleti lap Matolcsy György jegybankelnöki jelöléséről számolt be hétfői számában.
A kormány meghosszabbított karja című írás szerzője, Stefan Menzel kifejtette, Orbán Viktor ugyan azzal indokolta Matolcsy jelölését, hogy kormányzati tapasztalattal rendelkező szakemberre van szükség a Magyar Nemzeti Bank élén, de "gazdasági miniszterként" éppen Matolcsy a "felelős" azokért az >>unortodox módszerekért<<, amelyeket értetlenséggel fogadtak különösen a külföldi befektetők körében".
Hozzátette: a "megszegett adózási ígéretek, az eddigi jegybankelnök, Simor (András) ellen intézett támadások - mindez jórészt Matolcsy György számláját terheli", most pedig "nagy az aggodalom pénzügyi szakértők körében, hogy a budapesti nemzeti bank az Orbán-kormány meghosszabbított karja lesz, és politikai tevékenységet fejt majd ki".
Matolcsy a pénteki parlamenti bizottsági meghallgatásán igyekezett eloszlatni pénzügyi piacokon jelentkező aggodalmakat, de "a budapesti pénzügyi világ legtöbb ismerője" ezt csupán "politikai retorikának tartja, nem pedig a jegybanki függetlenség megóvására irányuló akarat megnyilvánulásának" - fejtette ki a német üzleti lap szerzője.
Az IMF-tárgyalásokról és magyar makrogazdasági adatokról közölt elemző írást a Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági lap. A Handelsblatt című német lap pedig arról értekezik, hogy most már nem független az MNB.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Megérkezett Putyin Alaszkába, így fogadta őt Trump
8 órája
-
Elárulta Trump, mit akar elérni az alaszkai csúcson
9 órája
-
Brillírozott az OTP, új csúcsra pörgött a pesti tőzsde
11 órája
-
Putyin megtalálta Magyar Pétert, Orbán Viktor győztest hirdetett Ukrajnában – Ez Viszont Privát
11 órája
-
Belehúzott a forint, nézze csak, mennyi most egy euró!
11 órája
-
Miközben Trump már Putyinra melegít, fontos adatok érkeztek az amerikai gazdaságról
12 órája
-
Karikó Katalin szerint az oltásellenes Kennedy félreértésekre és hazugságokra alapozza döntéseit
12 órája
Mfor.hu Top24
- Büszkeségtől fog dagadni a keble, ha meglátja, milyen erős a forint
- Válaszolt is Magyar Péter meg nem is – de fontosak a kérdések?
- Kiosztott 75 milliárd forintot az Orbán-kormány
- Veszélyes lehet, ha ebből a kínai üvegpohárból iszik
- Szétzúzták a tüntetők a szerb kormánypárt több irodáját
- Szovjetuniós felsőben érkezett az orosz külügyminiszter Alaszkába
- Dobrev Klára 120 embert vitt le a Balatonra
Makro / Külgazdaság
Miközben Trump már Putyinra melegít, fontos adatok érkeztek az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 15. 18:02
Az amerikai fogyasztói hangulatindex romlott, az ipari termelés csökkent, a kiskereskedelmi forgalom ugyanakkor nőtt.
Makro / Külgazdaság
A tej ára is megugrott Szlovákiában
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 15. 13:21
Északi szomszédunknál 4,4 százalékos volt júliusban az éves infláció, ami az elmúlt 19 hónapban a legmagasabb ütemű drágulás volt – derült ki a statisztikai hivatal (SÚSR) által pénteken közölt adatokból.
Makro / Külgazdaság
A Balatonnál csak egy szűk elit tud nyaralót venni
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 15. 12:00
A legdrágább lokáció a Balaton keleti medencéje.
Makro / Külgazdaság
Nem tudni kinek, de kiosztott a kormány 75 milliárdot
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 15. 11:25
Dübörög a Demján Sándor 1+1 Program.
Makro / Külgazdaság
Tovább pörgeti a benzin az inflációt?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 15. 10:29
Várhatóan ezek lesznek az árak.
Makro / Külgazdaság
Igazi dráma: a klímaváltozás pusztító ereje a Földközi-tenger térségében
Káncz Csaba | 2025. augusztus 15. 10:07
A Mediterráneumban zajló tűzvész egy olyan világ közvetlen és tagadhatatlan következménye, amelynek éghajlata gyorsan és veszélyesen változik meg a szemünk láttára. A katonaságra szerte a világon egyre nagyobb szerep hárul a sokasodó extrém időjárási jelenségekkel kapcsolatban. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság
Szépen korrigált júliusban a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 16:48
Lengyelországban tavaly június óta a legalacsonyabb szintre, 3,1 százalékra lassult az éves infláció júliusban a júniusi éves 4,1 százalékról – közölte a lengyel statisztikai hivatal csütörtökön.
Makro / Külgazdaság
Mínuszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 15:55
Gyengüléssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Makro / Külgazdaság
Irigykedhetünk a franciák júliusi inflációs adatára
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 14:36
Franciaországban június után júliusban is 1 százalékos éves inflációt mértek – közölte végleges adatként az Insee francia statisztikai hivatal csütörtökön.
Makro / Külgazdaság
Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 14:23
Az Európai Bizottság az uniós állami támogatási szabályok alapján jóváhagyta a 264 millió euró összegű magyar támogatási intézkedést a Sunwoda Automotive Energy Technology Kft. nyíregyházi beruházásához – közölte csütörtökön a brüsszeli testület.
Heti top
- Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását 2025. augusztus 14. 14:23
- Van egy kis baj, ha most venne eurót 2025. augusztus 11. 18:30
- Most érdemes eurót váltani: kirobbanó formában a forint 2025. augusztus 13. 07:05
- Ellentámadást indítanak a bankok a kormány szuperfegyverével szemben 2025. augusztus 10. 08:57
Havi top
- Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába 2025. július 21. 05:43
- Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását 2025. augusztus 14. 14:23
- Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére? 2025. augusztus 5. 09:08
- Megjött az igazi orosz válasz Trump ultimátumára 2025. július 31. 10:08
A privátbankár ajánlja
Friss
Nemzetközi
Karikó Katalin szerint az oltásellenes Kennedy félreértésekre és hazugságokra alapozza döntéseit
A Nobel-díjas magyar tudós interjút adott az Amerikában zajló egészségügyi hadiállapotokról.
12 órája
MBH Bank elemzés
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
Piac&Profit cikkei
-
Változtak a szabályok: így lehet hétvégi nyaralóból értékes ingatlan
16:04
-
Meglepő, de Európában van a legtöbb mesterséges intelligencia központ
15:03
-
Ha meg is egyezik valamiben Trump és Putyin a fegyverkezési verseny marad
14:02
-
Trump eddig több mint 50 ezer embert rúgott ki
13:01
-
Elszabadultak az árak Szlovákiában
12:12
Turizmus Online cikkei
-
Híd a múlt és a jelen között – újra Shalom Chaverim Zsidó Kulturális Fesztivál Pozsonyban
17:05
-
Végre megoldódik a rejtély: miért tapsolnak az utasok fel- és leszálláskor?
16:04
-
Repülő városok – a balti fővárosok előtt tiszteleg a lett légitársaság flottája
13:01
-
Bécs titkos természeti kincsei
13:01
-
Lebontják a Pilis egyik népszerű kilátóját
13:01
A vidék hírei
legolvasottabb
-
Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
2025. július 21. 05:43
-
Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását
2025. augusztus 14. 14:23
-
Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére?
2025. augusztus 5. 09:08
-
Megjött az igazi orosz válasz Trump ultimátumára
2025. július 31. 10:08
-
Ursula von der Leyen üzent Zelenszkijnek: magyarázatot vár
2025. július 23. 17:56
top 24
-
Nem tudni kinek, de kiosztott a kormány 75 milliárdot
2025. augusztus 15. 11:25
-
Jó hírt kapott Putyin az alaszkai csúcs előtt
2025. augusztus 15. 15:46
-
Igazi dráma: a klímaváltozás pusztító ereje a Földközi-tenger térségében
2025. augusztus 15. 10:07
-
Putyin már közel van Alaszkához, de még akadt egy kis dolga
2025. augusztus 15. 08:34
-
Kifogyunk az ezüstből, és felrobban az árfolyama?
2025. augusztus 15. 14:34
