4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Miközben politikai fronton nem nevezhető barátinak Magyarország és Ukrajna viszonya, a gazdaság terén fontos dolgok történnek, noha a magyar kormány nem verte nagy dobra ezt. Egy korábbi megállapodás alapján például a közlekedésben léphetnek előre: főleg a közúton javulhat a helyzet, de a záhonyi átrakó is felértékelődött.

Intenzív tárgyalások folynak Ukrajna és Magyarország között arról, hogyan lehetne gyorsítani a közúti és vasúti határátkelést. Közben az ukránok nyugati források felhasználásával a határátkelők ukrán oldalának infrastruktúráját is javítani fogják – ezt erősítette meg a hét elején Viktor Mikita, az ukrán elnöki hivatal vezetőhelyettese az Ukrinform hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

„Kétszer négysávos közúti átkelőre van szükség, mert Magyarországnak is érdeke, hogy a területén áthaladó tranzitforgalom gyorsulhasson. Erről továbbra is tárgyalunk a magyar kollégákkal” – fejtette ki, azt ecsetelve, hogy mindkét ország gazdasága szempontjából kifejezetten előnyös, ha megvalósul ez a fejlesztés. Bár nem említette név szerint, de biztos, hogy a csopi/záhonyi átkelőről van szó.

Mikita beszámolója szerint nagyvállalatok már most is több ipari parkot építenek a Kárpátaljai körzetben, az ott előállított termékeket vasúton és közúton Európába vagy más földrészekre exportálják, túlnyomórészt az ukrán-magyar határátkelőkön keresztül.

Emlékeztetett, hogy a témában 2023-ban született egy kétoldalú megállapodás, annak a végrehajtása kezdődött el, illetve kell, hogy folytatódjon a jövőben. Az infrastruktúra javításán kívül feltétlenül gyorsítani akarják az árukezelést, a vámolást és az egyéb adminisztratív eljárásokat. Ezzel az egész fejlesztéssel az ukrán költségvetésbe is jelentős összegek érkezhetnek, továbbá az odatelepülő cégeken keresztül növelhetik a foglalkoztatottságot a határmenti övezetekben, beleértve a magyar ajkú lakosságot is.

Még több ukrán exporttermék érkezhet Fényeslitkére
Még több ukrán exporttermék érkezhet Fényeslitkére
Fotó: EWG

Fontosnak nevezte, hogy kijelöljék azt a határtérséget, ahol az M3-as autópálya átlép Ukrajnába, az autópálya vége jelenleg csupán 20 kilométerre van Záhonytól. Szavai szerint a Tisza vámterminál közelében elképzelt övezet részletes fejlesztési terveinek a véglegesítése következik. 

Idén áprilisban államközi egyezmény született arról, hogy Nagyhódosnál megnyitják az átkelést a személyautók előtt, valamint a 7,5 tonnánál nagyobb, de üres kamionok előtt Beregsuránynál. Tavasszal arról is megegyeztek, hogy megvizsgálják, milyen lehetőségek vannak Beregdarócnál egy teherfuvarozó pont megnyitására. A kijevi kormány szerint arról tárgyalnak még, hogy közös vámellenőrzések és határellenőrzés bevezetése is megkezdődhet.

Közben a kijevi kormány több nyugat-ukrajanai határátkelő ukrán oldalán is fejlesztéseket tervez. Magyarországot ez úgy érinti, hogy Lónya, Barabás, Beregsurány, Tiszabecs átkelőknél a felújítás során az útburkolati jeleket újrafestik, LED-lámpákra cserélik a világítást és modulépületeket is telepítenek és újabb sávokat alakítanak ki. A felújítások célja, hogy gyorsítsák a közúti forgalmat és komfortosabbak legyenek a kapcsolódó létesítmények, beleértve a WC-ket és a hulladéktárolókat is.

Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szeptember végén Budapesten tárgyalt az új ukrán külügyminiszterrel. Akkor megerősítette, hogy a magyar kormány készen áll az új Tisza-híd megépítésére. Magyar oldalon már megépült a nagy átrakóállomás Fényeslitkénél, ahol évi egymillió konténeregységnek megfelelő árut lehet átpakolni, és ahol évente egy-, illetve hárommillió tonnányi gabona és étolaj átrakására nyílik lehetőség.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Válaszolt az MCC Magyar Péter bejelentésére, miszerint megszüntetik őket
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 18:01
Nem adják fel.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette az MCC megszüntetését is
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 15:46
Nyár végéig megszüntetik azon közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekva), amelyek nem egyetemfenntartók – jelentette be a miniszterelnök pénteken Brüsszelben sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy a vagyonadó miatt újraindulnak a vagyonosodási vizsgálatok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 29. 14:51
Ez is szóba került a Klasszis Klub Live május 28-ai élő műsorában, amelynek vendége Magyar Csaba, a Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda vezetője, az Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, valamint az EU Bizottság Jó Adóügyi Kormányzás nevű platformjának tanácsadója volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 98. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Magyarország megkapja a több éve jegelt 16,4 milliárd eurós uniós forrást
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 14:33
Ez jelenlegi árfolyamon közel 6 ezer milliárd forintnyi uniós forrás, az éves költségvetés 13 százaléka válik elérhetővé.
Makro / Külgazdaság Megvan az olajáresés hatása a hazai benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 11:46
Tovább szűkül a hazai védett kiskereskedelmi árak, és a valódi nagykereskedelmi ár közötti különbség holnaptól. A benzin 12 forinttal, míg a gázolaj 11 forinttal kerül majd kevesebbe. 
Makro / Külgazdaság Olvad a külkereskedelmi többlet
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 08:36
Áprilisban 104 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, a kivitel volumene 4,9 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 10 százalékal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. Bár maradt még némi aktívum, összesen 104 millió euró, de éves összehasonlításban 1045 millió euróval romlott a magyar gazdaság nettó külgazdasági teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Váratlan vendég fogadta Magyar Pétert és minisztereit Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 19:23
Bart De Wever belga miniszterelnök a macskájával fogadta Magyar Pétert és Vitézy Dávid közlekedési és beruházási minisztert. Pénteken már Ursula von der Leyennel tárgyal a magyar kormányfő.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyit kap meg idén Ukrajna a 90 milliárd eurós uniós kölcsönből
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 17:32
Az ukrán parlament csütörtökön ratifikálta az európai uniós kölcsönre vonatkozó megállapodást. Kétharmadát hadiiparra, egyharmadát a költségvetés támogatására költik.
Makro / Külgazdaság Élőben kérdezhet a vagyonadóról a szakértőtől – kapcsoljuk a Klasszis Klub stúdióját
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 15:12
A Magyar Csabával, a Crystal Worldwide vezérigazgatójával való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Óriási a kontraszt a tiszás és a fideszes politikusok népszerűsége között
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 13:33
Még a legkedveltebb fideszes politikus, Orbán Viktor népszerűségi indexe is elmarad a legkevésbé kedvelt tiszásétól. Magyar Pétert több minisztere, köztük a helyettese is előzi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG