Magyarország és Ukrajna is érdekelt a szomszédsági kapcsolatok fejlesztésében, közös az erre irányuló szándék, a kormány mindent megtesz ennek érdekében, de elvárja Kijevtől a magyar nemzeti közösség jogainak helyreállítását - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten az ukrán kollégájával tartott közös sajtótájékoztatóján
"Magyarország minden olyan nemzetközi kezdeményezést támogat, amely a béke elérésének mielőbbi lehetőségét hozza magával, és támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely azzal a reménnyel kecsegtet, hogy ezt a háborút tárgyalásokkal, diplomáciai úton minél előbb le lehessen zárni. Megerősítettem miniszter úrnak azt is, hogy Magyarország addig folytatja a történetének legnagyobb volumenű humanitárius akcióját, amíg arra szükség van, a nehéz helyzetben lévő emberek és családok megsegítésének érdekében" - tette hozzá.
Szijjártó megismételte azt a félrevezető számot, miszerint "már meghaladta az 1,4 milliót a szomszédos országból hazánkba érkezett menekültek száma", és 14 855 ukrán gyermek számára biztosítottak lehetőséget nyári táborozásra. Valójában a belépők számáról lehet szó, akiknek messze túlnyomó része eddig mis tovább ment Nyugat-Európába és vélhetően ezután is így tesz.
A magyar politikus közölte: a kormány már 66 milliárd forintot fordított az Ukrajnának nyújtott támogatásokra, s ma is több száz olyan iskola és óvoda működik Magyarországon, ahol menekült családok gyerekei tanulnak, illetve Budapesten elkezdte a működését egy két tannyelvű iskola is.
"Magyarország készen áll arra, hogy részt vegyen Ukrajna újjáépítésében, ez a részünkről nemcsak egy kommunikációs panel, hanem ez történik is. Már a háború alatt is vettünk és veszünk is részt újjáépítési erőfeszítésekben, vettünk és veszünk is részt oktatási, egészségügyi, illetve közigazgatási intézmények működésének helyreállításához szükséges munkálatokban" - mutatott rá.
Szijjártó Péter aláhúzta hazánk szerepét az ukrán energiaellátás biztonságához szükséges földgáz- és áramszállításokban. "Mióta a háború kitört, azóta több mint hárommilliárd köbméternyi földgáz Magyarországon keresztül Ukrajnába szállítására került sor, és a helyzet az, hogy most már június óta Magyarország a legnagyobb villamosenergia-importforrást biztosítja Ukrajna számára." - tudatta.
Megerősítette, hogy Magyarország készen áll a határkeresztező infrastruktúra fejlesztésére. Ezen kívül idén egy új határátkelőhelyet nyitnak Nagyhódos és Nagypalád között. Készen állnak a beregsurányi határátkelő kapacitásának növeléséhez szükséges munkák elvégzésére, valamint az új Tisza-híd megépítésére. A kormány pénzügyi támogatásával majd ötvenmilliárd forintból jött létre az a nagy átrakóállomás Fényeslitkénél, ahol évi egymillió konténeregységnek megfelelő árut lehet átpakolni, és ahol évente egy-, illetve hárommillió tonnányi gabona és étolaj átrakására nyílik lehetőség" - sorolta az MTI szerint.