3p

Az Orbán-kormány mostani megszorításainak mértékét egyesek a névadó által 1995 márciusában beterjesztett Bokros-csomagéhoz hasonlíthatják. A Horn-kormány pénzügyi tárcáját vezetett közgazdász, egyetemi tanár Bokros Lajostól ugyanakkor egyebek mellett azt is megtudakoljuk, mi történhet, ha nem kapjuk meg az Európai Uniótól a helyreállítási alapból Magyarországra eső részt? Tényleg fenyeget államcsőd?

Túlzás nélkül állítható, aligha van ismertebb ember idehaza Bokros Lajosnál. A nevét viselő, 1995 márciusában meghirdetett csomag a mai napig szállóige, amelynek megítélése azonban – ahogyan az ilyen horderejű gazdasági intézkedések során lenni szokott – igencsak eltérő. Egyesek egyetértettek a Horn-kormányban napra pontosan egy éven át, 1996. február végéig pénzügyminiszterrel abban, hogy akkor nem volt más lehetőség, de voltak, akik túl radikálisnak tartották a pénzügyi megszorításokat, míg a pólus másik végén lévők ezt tartják az 1998-as választási vereség legfőbb okának.

Bokros Lajos lesz Klasszis Klubunk következő vendége.  Fotó:MTI/ Beliczay László
Bokros Lajos lesz Klasszis Klubunk következő vendége. Fotó:MTI/ Beliczay László

Annak, hogy most felidéztük e több mint negyedszázaddal ezelőtti történést, az az apropója, hogy egyesek az Orbán-kormány tavaszi újrázását követően eddig végrehajtott megszorításokat – bár eufemisztikusan azt költségvetési kiigazításnak hívják – a Bokros-csomag intézkedéseihez hasonlítják. Hogy mennyire van igazuk, azt szerencsére a legilletékesebbtől, azaz magától Bokros Lajostól lesz szerencsénk megkérdezni, miután ő lesz Klasszis Klubunk következő, szeptember 8-ai adásának a vendége.

A beszélgetés során lesz idő átbeszélni a most vélhetően mindenkit érintő gazdasági problémákat. Mint például:

  • miért ilyen magas az infláció, lehetne-e alacsonyabb, s mit kellene, illetve lehetne tennie a kormánynak, illetve a Magyar Nemzeti Banknak azért, hogy a pénzromlás fékeződjön?
  • miért ilyen gyenge a forint, mire lenne szükség ahhoz, hogy erősödjön?
  • van-e esélye annak, hogy hozzájussunk az Európai Unió hozzájárulási alapjának Magyarországot megillető forrásaihoz?
  • egyetért-e a kata kinyírásával?
  • és az árstopokkal? Mi legyen azok sorsa?
  • jogosnak tartja-e a pedagógusok béremelési igényeit és milyen változtatásokat eszközölne az egészségügyben?

A mintegy egyórásra tervezett, online rendezvény időpontja: 2022. szeptember 8., 15.30. Az eseményen, amelyen Olvasóink is feltehetik kérdéseiket, ingyenes a részvétel, ugyanakkor regisztráció szükséges.

A Klasszis Klubra itt tud jelentkezni >>

A korábbi Klasszis Klubok beszámolóit itt találja:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez a feszültség nem sodorja veszélybe az olajkitermelést?
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 15:47
Ülésezett az OPEC+.
Makro / Külgazdaság Visszatérhet az Egyesült Királyság az EU-ba? Válaszolt a miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 13:05
Nem terveznek hasonlót.
Makro / Külgazdaság Ebből a helyzetből vágott bele az évbe a Lidl, az Aldi és a Penny
Kollár Dóra | 2026. január 4. 06:06
Így alakultak az árak 2025-ben a legnépszerűbb diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Bizakodhatnak a hazai kis- és közepes vállalkozások?
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 11:09
Adócsökkentésekkel, beruházási és tőketámogatásokkal, fix 3 százalékos hitellel, több mint 400 milliárd forintnyi kedvezményes finanszírozással, jelentős adócsökkentésekkel, egyszerűbb adminisztrációval és digitalizációs programokkal segíti 2026-ban a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A cél változatlan: kiszámítható működési környezet, több beruházás, több munkahely és versenyképesebb magyar vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Frenetikusan kezdődik az év a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 09:01
Folytatódhat az üzemanyagárak csökkenése.
Makro / Külgazdaság Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:43
Az orosz Gazpromnak és Gazpromnyeftnek még többségi tulajdona van a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban, de ahhoz, hogy az olajfinomító tovább működjön, ettől meg kell válniuk. A szerb elnök szerint heteken belül megállapodás jöhet.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék az egymillió forintos átlagbér ígéretével rúgták be 2026 ajtaját
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:01
Korábban 2028-ra ígérte a kormány az ezer eurós minimálbért és az egymillió forintos bruttó átlagkeresetet, most már csak annyit írnak, hogy a következő időszakban ez a céljuk. De az idei évre kitűzött célt sem sikerült teljesíteni, ami a minimálbér-emelést illeti.
Makro / Külgazdaság Bajnai Gordon: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, és a politika is
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 09:34
A mesterséges intelligencia és a demográfiai is meg fogja változtatni a gazdaságot, a munkaerőpiacot és a hadviselést – még a mi életünkben. Erről is beszélt Bajnai Gordon.
Makro / Külgazdaság Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:30
36 nap után újraindulhat Szerbia legfontosabb finomítója, miután Washington ideiglenesen feloldotta a szankciók egy részét. Az amerikai engedély azonban nem hosszútávú megoldás, csak haladék: a háttérben tulajdonosváltási tárgyalások zajlanak, amiben a Mol is érdekelt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG