5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Májusban tárgyalóasztalhoz ül Kim és Trump, a mérföldkőnek nevezett találkozón sok más mellett az atomprogram felszámolása is napirendre kerül. Az USA álláspontja szerint nem ülnek tárgyalóasztalhoz, hacsak a rezsim nem hajlandó megvitatni a rakétaprogramot, Észak-Korea ugyanakkor eddig nem volt hajlandó tárgyalni ez ügyben. A hirtelen fordulat miértje egyelőre ismeretlen, Észak-Korea azonban még hivatalosan nem is nyilatkozott, így elképzlehtő lehet az is, hogy autolsó pillanatban visszatáncolnak.

Megdöbbentőnek ígérkező fordulat következhet a koreai külpolitikában, hivatalos források szerint ugyanis májusban találkozik Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető, hogy az atomprogram felszámolásáról tárgyaljanak – ezt jelentette be a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a Fehér Házban. Csung Jui-jong rövid nyilatkozatában közölte: az észak-koreai vezetés készen áll feladni nukleáris programját, Kim Dzsongun pedig elkötelezett az atomfegyver-mentesítés mellett, amennyiben az országot érő katonai fenyegetések ügyét rendezik és erre biztonsági garanciát is kap.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea rendszeresen tart hadi gyakorlatot a térségben, ezt a rezsim rendszerint provokációként értelmez. A két Korea közeledése, valamint az olimpiai játékok miatt a két ország elhalasztotta legutóbbi gyakorlatát, tovább azonban nem tudják már halogatni. A korábbi ellenséges hangnemmel szemben azonban itt is érezhető a puhulás, Dél-Korea szerint ugyanis az észak-koreai vezető megérti azt is, hogy az amerikai-dél-koreai rutinszerű hadgyakorlatok folytatódnak majd.

A szankciók azért maradnak

A dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsadó - aki pár nappal ezelőtt a Phenjanban tárgyaló dél-koreai küldöttség vezetőjeként találkozott Kim Dzsongunnal - azt is elmondta: az észak-koreai vezető a lehető leggyorsabban szeretne találkozni az amerikai elnökkel. Kim a tárgyalási készségéről levelet is küldött Donald Trumpnak, aki elfogadta a meghívást a csúcstalálkozóra.

A meghívót a dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsadó továbbította a Fehér Háznak, egyúttal tájékoztatta is Trumpot észak-koreai tapasztalatairól. Donald Trumppal együtt bizakodóak vagyunk, hogy diplomáciai eszközökkel kiaknázhatjuk a békés megoldás lehetőségeit - mondta a dél-koreai politikus. Hozzátette: mindaddig folytatódik a nyomásgyakorlás Észak-Koreára, amíg Phenjan nem váltja szavait konkrét cselekvésre.

Az amerikai elnök nem sokkal a találkozót követően Twitter-bejegyzésében kommentálta a történteket: Kim Dzsongun nem egyszerűen csak felfüggeszti, befagyasztja a nukleáris és rakétakísérleteket, hanem atomfegyver-mentesítésről beszélt a dél-koreai küldöttségnek. A csúcstalálkozóig Phenjan nem hajt végre rakétakísérletet. A találkozó szervezése már folyamatban – írta.

Bár az olimpia után érezhető a felmelegedés a két Korea között, az összes eddigi fejleményt a dél-koreai vezetés adta közzé, közvetlen északi nyilatkozat eddig még nem hangzott el, így elképzelhető, hogy Észak-Korea az utolsó pillanatban visszatáncol. Korábbi nyilatkozataikban ugyanis már leszögezték: bármiről hajlandóak tárgyalni, kivéve a nukleáris program felszámolásáról illetve a katonai kérdésekről. A vezetés szerint ugyanis az atomrakéta-program lehet az egyetlen, amivel az ország megvédheti magát az amerikaiakkal szemben.

Nem eszik olyan forrón...

A jelenlegi helyzet szerint így addig, míg Kim Dzsongun nem váltja tettekre ígéreteit, a nemzetközi közösségnek továbbra is a lehető legnagyobb nyomást kell gyakorolnia a rezsimre. Abe Sindzó japán miniszterelnök és Donald Trump telefonon egyeztettek ebben a kérdésben, a japán kormányfő elmondta: Üdvözöljük az Észak-Korea hozzáállásában bekövetkezett változást, Washington és Phenjan közeledése a szankciós politika gyümölcse.

Nem nézik jó szemmel a gyilkosságot – újabb szankciókat szabtak Észak-Koreára

Washington újabb megszorításokkal sújtja Phenjant Kim Dzsong Nam megölése miatt.

További részletek >>

Abe Sindzó riportereknek jelezte, április elején szeretne az Egyesült Államokba látogatni, és számos kérdés mellett Észak-Koreáról is beszélni kíván a Fehér Ház lakójával. Donald Trump világosan kifejtette: a szankciók fennmaradnak mindaddig, amíg meg nem születik valamilyen megállapodás az atommentesítésről.

Mérföldkőnek számít a találkozó

Mun Dzsein dél-koreai elnök üdvözölte és történelmi jelentőségűnek titulálta Észak-Korea és az USA tervezett találkozóját. Elmondása szerint a májusi találkozó mérföldkő lesz a koreai-félszigeti béke szempontjából. Ha Trump és Kim elnökök találkoznak egy Korea-közi csúcstalálkozó után, akkor már valóban egyenesbe jut a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tétele – mondta.

Mun Dzsein dicsérte Trump és Kim bátorságát és bölcsességét, elmondása szerint különösen Trump elnök kormányát - amely készségesen elfogadta a rezsim meghívását - fogja dicsérni nem csak Dél- és Észak-Korea népe, hanem szerte a világon minden békeszerető nép. A szöuli kormány nagyra értékeli "ezt a csodaszámba menő történelmi esélyt". Elvhűek és gondosak leszünk ebben a folyamatban, de nem leszünk lassúak - tette hozzá.

Trump végül mégis áldását adja a koreai frigyre?

Az amerikai elnök Twitteren üdvözölte a két Korea vezetőjének Kim Dzsong Un észak-koreai és Mun Dzse In dél-koreai elnök tervezett csúcstalálkozóját. Donald Trump reményét fejezte ki, hogy lehetséges az előrehaladás és azt írta: majd meglátjuk, mi történik. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Még épp jó a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 11:01
Lengyelországban, a piaci várakozásoknak megfelelően, 3 százalékra gyorsult az éves infláció júliusban a júniusi 2,5 százalékról.
Makro / Külgazdaság Nem várt meglepetés a német munkanélküliségi adatban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:56
Németországban a várt stagnálás helyett emelkedett a munkanélküliség. A munkanélküliek száma a már politikailag is érzékeny 3 millióhoz közelít.  
Makro / Külgazdaság Továbbra sem jeleznek áremelkedést az ipari adatok
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 08:43
Júniusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal magasabbak lettek – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
Makro / Külgazdaság Füstfelhő Szentpétervár felett: külföldre menekülhet az orosz Amazon az ukrán dróncsapások elől
Wéber Balázs | 2026. július 30. 17:01
Kazahsztánban hozna létre raktárbázisokat a legnagyobb orosz online kiskereskedő cég, amelynek infrastruktúráját tucatnyi ukrán dróntámadás érte az elmúlt két hétben. A csapásokban több milliárd dollár értékű áru semmisült meg. Ukrajna célja a cég és az orosz bankrendszer bedöntése, és nem utolsósorban a háború elvitele az orosz átlagemberekhez.
Makro / Külgazdaság Rossz hír a németeknek, többet fizettek a boltokban júliusban
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:36
2,8 százalékra gyorsult az infláció júliusban.
Makro / Külgazdaság Akár már csütörtökön teljesen lekapcsolhatják a paksi atomerőművet
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 12:17
A Duna alacsony vízállása a leállás oka, a folyó kiszáradása jövő hétre csak súlyosbodni fog.
Makro / Külgazdaság Elárulták az elemzők, miért lassult a gazdasági növekedés a kormányváltás után
Imre Lőrinc | 2026. július 30. 11:57
Az új kormányzati struktúra felállása, a kevésbé költekező fiskális politika és a nagy állami beruházások felülvizsgálata is hozzájárulhattak ahhoz, hogy az idei második negyedévben lassult a magyar gazdaság növekedési üteme az év első három hónapjához képest.
Makro / Külgazdaság Republikon: 20 százalék a Fidesz-KDNP támogatottsága
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 11:21
A teljes népességre vetítve 58-20 az állás a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP között.
Makro / Külgazdaság Nagy átalakítás jön az iskoláknál, elveszíti irányító jellegét a Klebelsberg Központ
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 10:40
2027. január 1-től a Lannert Judit vezette Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium felel az iskolákért. A tankerületi igazgatói pozíciókra augusztus 20-tól lehet pályázni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG