4p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is rejtély, mi áll a Kubában megbetegedett amerikai diplomaták rosszullétének hátterében. Eleinte akusztikus támadásra gyanakodtak, a legutóbbi diagnózis azonban már agykárosodást is említ. Az orvosok nem tudták beazonosítani a megbetegedések okát, a gyakorlatban viszont számos vegyi anyag, vagy épp infrahang fegyver okozhat ilyen komoly károsodásokat.

Továbbra sem tudják, miért betegedtek meg a Kubából hazaküldött amerikai diplomaták – derült ki az Amerikai Orvosi Szövetség jelentéséből. Az első hivatalosan is közzétett, részletes orvosi diagnózis felsorolja a betegségek eddig is ismert tüneteit: az egyensúlyvesztést, fejfájást, látás-, és hallászavarokat, idegrendszeri károsodásokat, a páciensek agyában bekövetkezett elváltozásokat, ám azokra magyarázattal nem szolgál.

Az Orvosi Szövetség főszerkesztője elmondta: a végső következtetések levonásához további vizsgálatokra van szükség. Hozzátette, hogy a Kubában megbetegedett amerikai diplomatáknál tapasztalt tünetek közül jó néhány különféle neurológiai betegségeknél szokott előfordulni.

Ahogy arról korábban már írtunk, a tavalyi év végétől valami egészen gyanús dolog kezdett terjedni a kint dolgozó amerikaiak körében, többen súlyosan megbetegedtek és halláskárosodást szenvedtek. A fura betegségsorozat óta egyébként több diplomata is korábban hazatért. 2016 óta legalább 21 amerikai diplomata vagy családtagja betegedett meg Havannában.

Akusztikus fegyverek

Az infrahang alkalmazásának előnyös oldala, hogy az alacsony frekvenciájú hanghullámok terjedését nehéz megakadályozni vagy csökkenteni - írja a Hadmérnök.hu. Hatására a célszemély mentális képességei nagymértékben csökkenek, megnő reakcióideje, szűkül a látótere, nyugtalanságot és szédülést, fejfájást,  émelygést  és  görcsöket  okoz,  de  előidézhet  légzési  nehézségeket  és  szélsőséges esetben epilepsziás rohamot is. A 7 Hz körüli infrahang az emberi test saját rezgésével egyezik meg, ezért akár belső sérüléseket is okozhat. Az infrahang alkalmazásának további előnyei, hogy nem hallható, ezért mire a cél észleli annak hatásait, addigra a támadás elérte a célját. Hátránya  az  infrahangot  alkalmazó  technológiának,  hogy  működtetéséhez  nagy  energia szükséges.

Eleinte úgynevezett akusztikus támadásra gyanakodtak, mert valamennyien különös hangokat hallottak, mielőtt megbetegedtek, később azonban kiderült, hogy agykárosodást is szenvedtek. Washington már korábban felvette a kapcsolatot Havannával, most válaszlépésként a kubaiakat a bécsi konvenció értelmében kiutasították az országból, mivel Washington szerint Kubának kötelessége lenne megvédeni a külföldi diplomatákat.

Válaszul Washington minimálisra csökkentette havannai nagykövetsége létszámát, továbbá kiutasított az Egyesült Államokból 15 kubai diplomatát is. A hírek szerint az FBI is vizsgálódik az ügyben, ők arra kíváncsiak, hogy  vajon nem egy harmadik ország, például Oroszország hajtott-e végre titkos akciót, a kubai hatóságok tudta nélkül. Az orvosi vizsgálatok megállapításait – személyi jogokra és orvosi titoktartásra hivatkozva – eddig nem hozták nyilvánosságra, a szerdán közölt összeállításból azonban az derült ki, hogy maguk az orvosok sem tudják, mivel állnak szemben. A részletes orvosi jelentés itt olvasható eredeti nyelven.

Kiderült a részletes lista: erre kell Trumpnak 4,4 ezer milliárd dollár

Ahogy arról már korábban írtunk, nem kevesebb, mint ezermilliárd dollárt kért Donald Trump a jövő évi költségvetésben a védelmi kiadások növelésére. A hétfőn előterjesztett terv egyébként 4,4 ezer milliárd dollárral számol 2019-re, így gyakorlatilag az egynegyede csak erre a célra megy majd el. További részletek a Privátbankár.hu-n.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
Makro / Külgazdaság Fontos akadály hárult el az új MNB-alelnökjelölt elől
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:39
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága is támogatja Banai Péter Benőt, az MNB alelnökjelöltjét. Banai arról is beszélt, hogy a jegybanknak készen kell állnia az új, digitális alkalmazások használatára.
Makro / Külgazdaság Visszaeső exporttal számolnak a német autóipari vállalatok
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 14:48
A német élelemiszeripar és fémipar is borúlátó, tartós fellendülésnek egyelőre semmi jele. Októberben még plusz 2,2 ponton állt az exportvárakozási mutató, novemberre mínusz 3,4 pontra csökkent.
Makro / Külgazdaság Egyértelműen vezet a Tisza a Fidesz előtt az osztrák köztelevízió szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 12:11
Az osztrák köztelevízió (ORF) híradója, a Zeit im Bild (ZIB) szerint Orbán Viktor miniszterelnök korszaka a jövő tavaszi választásokkal „véget érhet”. 
Makro / Külgazdaság Még 2 euró sincs egy liter benzin, egész Európa irigykedhet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:19
A gázolaj beszerzési ára továbbra is változatlan. 
Makro / Külgazdaság Egész Európa megérzi, hogy a német gazdaság továbbra sincs valami jó formában
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 10:22
A teljes fogyasztás stagnált a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Megvannak a Tisza továbbjutó jelöltjei
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 08:53
A második fordulóba továbbjutott jelölt harminc százaléka nő.
Makro / Külgazdaság Megállíthatatlanul terjed a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 08:19
Egyre többen használják az AI-t.
Makro / Külgazdaság Románia „nagytakarítást” hirdetett a veszteséges állami vállalatoknál
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 17:12
A bukaresti kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják – jelentette be hétfőn a négypárti koalíciós kormány frissen kinevezett reformügyi miniszterelnök-helyettese.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG