4p
A márciusi 8,5 százalék után áprilisában valamelyest visszaesett a kiskereskedelmi forgalom növekedése: tavalyhoz képest 6,3 százalékkal nőtt a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene. Az év első négy hónapjában pedig 6,9 százalékos volt a bővülés.

A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 6,3 százalékkal nőtt a márciusi 8,5 százalék után naptárhatástól megtisztított adatok szerint az előző évhez képest - közölte a második becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). (Az első becslésben még 6,6 százalék szerepelt.)

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 7,5 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,8 százalékkal emelkedett az értékesítés.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron áprilisban 745 milliárd forint volt, 61 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.

Áprilisban az országos kiskereskedelmi forgalom közel fele az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben (47,9%), egyharmada (33,8%) a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,3 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

A trafikok húzták a számokat

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene áprilisban 7,5 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (78,8%) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 4,3 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 114 százalékkal volt több, mint tavaly áprilisban.

Mi, mennyivel?

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene áprilisban 7 százalékkal emelkedett 2013 hasonló időszakához képest. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (12,5%), az iparcikk jellegű vegyes- (10,2%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (9,1%), a bútor-, műszakicikk- (7,0%) valamint a használtcikk-üzletekben (1,6%). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (2,2%).

Kiskereskedelmi forgalom volumenindexei. Forrás: KSH

 

A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés (26,6%) a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma áprilisban nőtt, volumene 3,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész üzletek eladásai áprilisban 7,9 százalékkal nőttek.

A régi számok szerint

2013. július 1-jétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete. Egyidejűleg a kiskereskedelmi adatok forrásában is változás következett be: 2013 júliusától rendelkezésre állnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körű adatállományai.

Ezért az idősorban törés állt elő: 2014 első hat hónapjának kiskereskedelmi adatai a fentiek miatt nem összehasonlíthatók 2013 első hat hónapjának adataival. Az összehasonlíthatóság érdekében a korábbi mintavételes adatgyűjtés adatait is közli a KSH, eszerint áprilisban 4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest.

Az NGM örül

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint elmúlt hónapok adatai a kiskereskedelmi forgalomban 2012 végén bekövetkezett növekedési fordulat töretlen folytatódását tanúsítják.

A tárca közleményében azt írja, a növekvő kiskereskedelmi forgalom a folyamatosan javuló munkaerő-piaci helyzetnek, a reáljövedelmek bővülésének illetve a növekvő fogyasztói bizalomnak köszönhető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami félrement a briteknél, nem erre számítottak az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 10:14
Növekedés helyett visszaesés a brit gazdaságban januárban.
Makro / Külgazdaság Irigykedve nézhetjük a német inflációs adatokat? Az energia még olcsóbb is lett
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 09:09
Pedig az élelmiszerek ott is az átlagnál jobban emelkedtek.
Makro / Külgazdaság Rossz szájízzel mehet raportra a Karmelitába Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 08:30
Rosszabbak lettek a miniszter által felügyelt építőipar januári adatai az egy hónappal korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Példátlan adatot mondott az OECD
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 09:17
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban történelmi mélypontra, 4,8 százalékra csökkent a munkanélküliség januárban, miután az előző öt hónapban 4,9 százalékon stagnált.
Makro / Külgazdaság Irgalmatlan sallert kapott a magyar akkumulátorgyártás
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 08:30
Januárban az ipar közel 4 százalékkal esett vissza. Az ágazatok többsége mínuszban zárta az év első hónapját. 
Makro / Külgazdaság A Putyin–Trump „álomcsapat” megbukhat a valóság tesztjén
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 07:07
Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.
Makro / Külgazdaság Európa hátat fordítana az Egyesült Államoknak, háromszintes bástya épül
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 15:02
A szakemberek és a politikusok is egyetértenek abban, hogy jelentősen mérsékelni kell az EU kiszolgáltatottságát az amerikai technológiai infrastruktúrának. Ez azonban nagyon drága mulatság.
Makro / Külgazdaság Senki sem énekelt ki Matolcsy Györgyék utolsó kórusából
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 14:37
Az új jegybankelnök érkezése előtti utolsó kamatdöntő ülésen is teljes volt az egyetértés.
Makro / Külgazdaság Szinte ingyen adják már a benzint a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 09:55
Még mindig csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Megjelent a rendelet: a kisboltokra nem vonatkozik az árrésstop
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 09:00
5 millió forintos bírságra számíthatnak a boltok, ha megszegik az árrésstopot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG