2p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Donald Trump és Hszi Csin-ping szombati, oszakai találkozója kedvéért enyhítenek a gazdasági feszültségen, hogy a két fél folytathassa a tárgyalásokat.
Trump és Hszi Csin-Ping feleségeikkel az Egyesült Államokban, 2017 áprilisában.

Tűzszünetet kötött egymással Kína és az Egyesült Államok a köztük dúló kereskedelmi háborút illetően annak érdekében, hogy újraindíthassák a tárgyalásokat - adta hírül a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap bennfentes forrásokra hivatkozva csütörtökön.

A lap két washingtoni és egy pekingi forrásbeszámolói alapján azt írta: az ideiglenes "fegyverszünetről" szóló megállapodás részleteit Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök szombati, oszakai találkozója előtt, sajtóközlemények formájában teszik majd közzé a felek. A két elnök Japánban, a G20-as országcsoport csúcstalálkozójának keretében folytat megbeszélést.

Az ideiglenes egyezmény értelmében Washington egyelőre nem vezetné be a maradék 325 milliárd dollárnyi kínai árut sújtó büntetővámokat, amelyeknek előkészítését Trump elnök még májusban rendelte el azt követően, hogy a két fél között megtorpantak a kereskedelmi tárgyalások.

A SCMP egyik forrása szerint Hszi elnök a beígért további büntetővámok elhalasztásának fejében egyezett bele abba, hogy találkozzon Trumppal Oszakában. A forrás a lapnak azt mondta, hogy ugyan Trump elnök még meggondolhatja magát, de a tűzszünetet úgy tűnik, hogy már megkötötték.

Az amerikai elnök még szerdán úgy nyilatkozott, hogy kész kivetni a pótlólagos vámokat, amennyiben az oszakai találkozó sikertelenül zárul, de azt is elmondta, hogy azok indulhatnának 10 százalékról az eredetileg beígért 25 helyett.

Az SCMP rámutatott: egyelőre nem világos, hogy Donald Trump ezúttal is kijelöl-e valamilyen határidőt a kétoldali tárgyalásokra, ahogyan azt korábban tette, de a megkérdezett források közül ketten hat hónapot említettek, vagyis az év végéig kellene megállapodást kötnie a feleknek.

A kétoldalú kereskedelmi tárgyalások több mint egy hónapja torpantak meg azt követően, hogy amerikai tisztviselők szerint Peking visszalépett néhány korábban tett ígéretét illetően. Kína ezzel szemben Washingtont vádolja azzal, hogy nyomásgyakorlással próbálja egy neki tetsző megállapodás irányába terelni a kínai felet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Üzent a Magyar-kormánynak a szakértő: ki kell vezetni a védett benzinárat
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:00
A versenytorzító és közgazdaságilag indokolatlan ár-intervenciókat a szakmai konszenzus szerint mielőbb meg kellene szüntetni.      
Makro / Külgazdaság Még sosem javult akkorát a lakosság gazdasági hangulata, mint most
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:30
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban jelentős ugrással 5,5 éves csúcsra javultak a lakossági várakozások. A GKI Fogyasztói Bizalmi Index értéke 16,1 ponttal nőtt. Ilyen mértékű pozitív irányú havi elmozdulásra a mérés több mint 30 éves történetében még nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Fontos szint alá esett be a gázolaj ára a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:10
Pénteken továbbra sem változik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára sem. A kutakon viszont a dízel literenként 8 forinttal olcsóbb lett.
Makro / Külgazdaság Az összeomlás szélére került a Trumpék által kivéreztetett ország
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:20
Kuba teljesen kifogyott a dízelből és a fűtőolajból az Egyesült Államok által bevezetett olajblokád következtében – közölte szerdán Vicente de la O Levy kubai energiaügyi és bányászati miniszter.
Makro / Külgazdaság Ezt kell tudni az euró bevezetésének egyik legfontosabb lépcsőfokáról
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:04
Az új kormány euróbevezetési tervei és az ezzel járó pozitív hatások várhatóan ellensúlyozzák a hitelminősítő intézetek által megfogalmazott növekvő fiskális kockázatokat és javíthatják az ország hitelminősítési kilátásait a tavaszi és őszi felülvizsgálatoknál – közölte a GKI elemzésében.
Makro / Külgazdaság Új korszak kezdődött az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:46
Megválasztotta az amerikai szenátus a szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) új vezetőjét, Kevin Warsh közgazdászt, Donald Trump elnök jelöltjét szerdán.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Szalay-Berzeviczy Attilától! Ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:14
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Megremegett a forint, kiadta a jelzést a Magyar Nemzeti Bank?
Imre Lőrinc | 2026. május 14. 05:46
Az elmúlt hetek diadalmenete után kissé szokatlan volt szerda délelőtt, hogy a Magyar Nemzeti Bank döntése után gyengülésnek indult a forint. Drámáról persze nincs szó, továbbra is a 360-as szint alatt tartózkodik az euró árfolyama. Azonban megnőtt a valószínűsége annak, hogy a korábban vártnál hamarabb láthatunk egy újabb kamatcsökkentést a jegybank részéről. A Tisza Párt megválasztása óta jelentősen megnőtt a befektetők bizalma a magyar gazdaság iránt, amit a forint erősödése mellett a hosszú lejáratú állampapírhozamok beszakadása is jelez.
Makro / Külgazdaság Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:33
Jövő héten Budapestre jön az Európai Bizottság magas szintű delegációja: a tárgyalások célja, hogy a május 25-i héten megállapodhassanak a bizottság vezetőjével az uniós pénzekről – mondta Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG