2p

Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.

Az idei makrogazdasági tervek sem élték túl a tervezőasztalt – ezzel a címmel mutatta be friss előrejelzését a Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézményeként működő GFÜ Gazdaságelemzési Központ. Az év eleji prognózishoz képest az infláció tekintetében volt a legpontosabb az előrejelzés, sőt, itt pozitív meglepetés történt. Márciusban még 4,8 százalékos fogyasztóiár-indexet valószínűsített az intézet, e helyett 4,5 százalékra mérséklődhet a mutató – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.

Idén az infláció és a forint kellemes meglepetést okoztak, de a GDP már harmadik éve stagnál
Idén az infláció és a forint kellemes meglepetést okoztak, de a GDP már harmadik éve stagnál
Fotó: GFÜ Gazdaságelemzési Központ

A többi makrogazdasági mutatónál már nem ennyire fényes a kép. A GFÜ az év eleji 2,4 helyett már csak 0,4 százalékos GDP-növekedést vár idén, a 2026-os előrejelzést pedig 4-ről 2,7 százalékra szállította le. Az államadósság és az eredményszemléletű költségvetési hiány is magasabb lehet a márciusi prognózishoz képest, igaz, utóbbi a választásokkal kapcsolatos plusz költségvetési kiadások ellenére jövőre 5 százalék alatt maradhat.

A teljes cikkből az is kiderül, hogy mit várhatunk a jövőre beinduló nagyberuházásoktól, és miért lenne fontos, hogy ne csak a fogyasztás mentse meg a recessziótól a magyar gazdaságot. De szó esett a kínai cégek előrenyomulásáról, a magyar vállalkozások versenyképességéről, valamint arról is, hogy az orosz-ukrán háború befejezése miként javíthatná a hazai gazdaság kilátásait.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG