2p

Több tényező is az áremelkedés fékeződését okozhatja az élelmiszereknél, de a drágulással ellentétben az árcsökkenés csak nagyon lassan tud érvényesülni. Lapigazgatónk, Gáspár András az ATV vendége volt.

Tovább fékeződik az élelmiszerár-emelkedés tempója: májusban 9 hónapja nem látott üteműre lassult a drágulás, de még így is 30 százalék fölötti mértékben emelkedett a családi nagybevásárlás költsége egyetlen év alatt - derült ki a Privátbankár Árkosár legfrissebb részéből. A témával foglalkozott szerdán az ATV Start műsora is, a stúdióban a felmérésről és az élelmiszerpiaci folyamatokról lapigazgatónkat, Gáspár Andrást is kérdezték.

Az áremelkedés mérséklődésének hátterében a bázishatások (magyarán a tavalyi gyors tempójú drágulás) és a reáljövedelmek csökkenése, a kereslet mérséklődése is áll, ahogy a forint erősödése és az energiaárak mérséklődése is az infláció lassulását okozza. A kormányzati intézkedések hatása azonban legalábbis kétséges: az árstopról már bebizonyosodott, hogy inkább az árszínvonal emelkedéséhez járul hozzá, a kötelező akciók bevezetésének hatását pedig egyelőre nem lehet megbecsülni, de újabb zavart kelthet a piaci szereplők körében. Az energiaárak csökkenése örvendetes hír a hazai, erősen energiaintenzív gazdaság szempontjából - de ezen a téren a hazai ellátásbiztonság szempontjából is fontos lenne az orosz függőség csökkentése, a beszerzési csatornák bővítése, ami azonban lassú és költséges folyamat. Ebből a szempontból sem szerencsés, hogy Magyarország jelenleg nem fér hozzá teljes egészében az uniós forrásokhoz - mondta Gáspár András

A műsor vendége volt Hollósi Dávid, az MKB Bank agrár és élelmiszeripari üzletágának vezetője is, aki elmondta: az energiahordozók és az élelmiszeri alapanyagok ára korábban a pandémia és a háború miatt is elszállt, mostanra azonban drasztikus csökkenés látható ezeken a frontokon - ennek hatása ugyan lassan, de már érzékelhető módon kezd megjelenni az élelmiszerárakban is. A szakma egyetért abban, hogy az árstopokat ki kell vezetni - az újabb kormányzati intézkedések remélhetőleg már ennek előszelét jelentik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szívderítő hírek jöttek a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választások után
Kollár Dóra | 2026. május 4. 05:44
Folytatódott az árcsökkenés a legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Rá sem lehet majd ismerni az idei Győzelem-napi parádéra Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 16:20
Május 9-én rendezik a putyini Oroszország legfontosabb nemzeti ünnepét, a Győzelem-napi ceremóniát.
Makro / Külgazdaság Elképesztően bonyolult helyzetet vesz át a Fed új elnöke
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 15:40
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke szerint a legutóbbi inflációs adatok „rossz hírt” jelentenek a jegybank számára. Az infláció alakulása óvatosságra inti a döntéshozókat a kamatcsökkentések ütemezésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
Makro / Külgazdaság Fordulópont előtt állhat az elektromos autózás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:55
Ez az egyik fontos megállapítása a Magyar Mérnöki Kamara elektromobilitásról készített tanulmányának, amit az MTI-vel közölt a szervezet. A dokumentum átfogó elemzést nyújt a hazai és nemzetközi szabályozási környezetről, a járműállomány alakulásáról, valamint az elektromos közlekedés valós környezeti hatásairól.
Makro / Külgazdaság Zsúfolt jövő hét elé nézünk a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:47
A következő héten minden nap publikál statisztikát a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Megjelennek a legfrissebb inflációs, ipari, kiskereskedelmi adatok, és az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorsjelentést is kiadja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Makro / Külgazdaság Még évtizedekbe telhet, mire a hatékony digitalizált egészségügy berobban
Kormos Olga | 2026. május 3. 06:06
A digitalizáció egyre inkább beleszól az egészségügybe is, de vajon alapjaiban fogja-e megváltoztatni rohamtempóban a mindennapokat, vagy a nagy átalakulás azért még arrébb van? Erről beszélgetett a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság konferenciáján Dr. Skorán Ottó, a VOSZ Egészségügyi tagozat, Egészségügyi innováció és informatikai szekció elnöke, valamint Dr. Zrubka Zsombor, egyetemi docens, az Óbudai Egyetem, Egyetemi Kutató és Innovációs Központjának főigazgatója. A moderátor Szlankó Anna, a KPMG szenior menedzsere volt.
Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG