3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium kedden kiadott előrejelzése úgy számol, hogy Észak-Korea jövőre megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal nukleáris programjáról, míg Dél-Koreával valamelyest normalizálódik viszonya. Hogy ezt miből gondolják, az teljes rejtély.
A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. november 30-án közreadott képen fellövik a Hvaszong-15 típusú, új fejlesztésű interkontinentális ballisztikus rakétáját (ICBM) egy ismeretlen észak-koreai helyszínen november 29-én. A rakéta az ország állami médiájának közlése szerint képes elérni az Egyesült Államok egész területét. (MTI/EPA/KCNA)

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrég újabb szankciókat szavazott meg Észak-Korea ellen az ismétlődő ballisztikusrakéta-tesztek miatt - ezúttal elég kemény büntetést szabtak ki Kim Dzsongun rezsimjére: nem csak a nyersanagoktól zárnák el az országot, hanem a külföldön dolgozó észak-koreai vendégmunkások által hazaküldött pénztől is. Részletek >> Korea persze háborús cselekménynek nevezte a szankciókat, és mindenkit megfenyegetett, aki megszavazta vagy be akarja tartani az ENSZ határozatát - pedig köztük van egyetlen valamire való szövetségese, Kína is.

Lehet, hogy most hatnak a szankciók?

Ehhez képest igencsak optimistának tűnik a szöuli Újraegyesítési Minisztérium friss előrejelzése, főleg hogy különösebben nem indokolták meg, hogy miért gondolják azt, hogy javul majd a helyzet. Talán úgy vélik, hogy a mostani szankciók már elég kemények ahhoz, hogy észhez térítsék az őrült diktátort - vagy legalábbis térdre rogyasszák a gazdaságát, így rontva a tárgyalási pozícióját. (Csak aztán a sarokba szorított vadállat nehogy támadásba lendüljön...)

Vagy ezúttal a diplomaták lesznek hangosabbak Amerikában?

Az is igaz, hogy az Egyesült Államokból már több jelzés is érkezett, hogy szívesen nyitnának diplomáciai csatornákat Phenjan felé. Illetve ez nem teljesen így van: ez a diplomaták álláspontja, az USA elnöke ezen a fronton is ámokfutást tart, a durvábbnál durvább sértegetésekhez és fenyegetésekhez pedig remek partnert talált magának Kim Dzsongun személyében. Verbálisan már többször is hamuvá égették, megsemmisítették, a pokolba küldték egymás országait a vezetők, volt itt dagadt köpcösözés és öregemberezés is, miközben az is előfordult, hogy Trump egyik pillanatról a másikra maga kezdett arról beszélni, hogy egy napon még barátok is lehetnek Kim Dzsongunnal, ami egy "nagyon-nagyon szép dolog lenne".

Ezzel együtt volt olyan is, amikor Trump gyakorlatilag bejelentette a háborút (természetesen a Twitteren), mondván: régóta csak a beszéd megy, a megállapodásoknak láthatóan semmi értelme - "sajnálom, de csakis egyetlen dolog fog működni".

Phenjan eközben műholdat küldene az űrbe

Hogy ezzel együtt miből gondolják Dél-Koreában, hogy jövőre javulhat a helyzet Észak-Korea és a világ között, az rejtély. Főleg hogy dél-koreai lapinformációk szerint Phenjan egy műholdat készül felbocsátani a világűrbe - ennek célja a ballisztikus rakétatechnológia fejlesztése lenne, és természetesen az ENSZ szankciók megsértését jelentené. Észak-Korea viszont azt mondja: békés űrprogramot folytatni minden szuverén országnak törvényes joga.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG