4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Elemzők szerint a magyar gazdaság 0,5 és 0,7 százalék közötti mértékben nőhet 2013-ban; az ING és az MKB szakértője továbbra is törékenynek látja a növekedést, míg a TakarékBank elemzője úgy véli, gyorsulhat a GDP bővülése az év második felében.

A KSH szerdai közlése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékkal emelkedett az idei második negyedévben az előző év azonos időszakával összevetve, míg az első negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Éves összehasonlításban 2011 negyedik negyedévében nőtt a GDP utoljára.

Az NGM szerint vége a válságnak

Növekedés 2013 konferenciaA témáról bővebben is szó lesz a Privátbankár.hu szeptember 18-i Növekedés 2013 című konferenciáján, amelyen a nemzetközi tudományos élet, a kormányzat és a sikeres magyar nagyvállalatok képviselői beszélnek arról, hogyan látják a magyar gazdaság kilátásait. További részletek >>

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleménye szerint a GDP-adatok megerősítik, hogy Magyarország kikerült a technikai értelemben vett recesszióból. Bár a KSH részletes adatokat csak szeptember elején publikál, összességében az április-júniusi ipari adatok is pozitív képet festenek, így valószínűleg a termelési oldalon az ipar teljesítménye is emelkedett 2013 második negyedévében.

A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztásának alakulásáról a kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó adatok nyújthatnak előzetes képet: áprilisban 3,5 százalékos, májusban pedig 2,2 százalékos bővülést regisztráltak az előző év azonos időszakához képest, amely a háztartások fogyasztásának emelkedését vetíti előre - írja az NGM.

Az ipar alig nőtt

Suppan Gergely,
a TakarékBank
elemzője

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője kiemelte: a várakozásoknak megfelelő növekedést a mezőgazdaság és az építőipar húzta, míg az ipari termelés alig nőtt. A szolgáltatások vegyesen teljesítettek, közülük a kiskereskedelmi forgalom és a szálláshely-szolgáltatás növekedést mutatott, az utóbbi impozáns mértékben - tette hozzá.

Az elemző szerint bár a felhasználási oldalról kevesebb információ áll rendelkezésre, a fogyasztás feltehetően enyhén nőtt, amit a kiskereskedelmi és szálláshelyszolgáltatási adatok tükröznek. Az áruk nettó exportja nem mutatott meggyőző növekedést, azonban a szolgáltatások nettó exportja a külföldiek által igénybe vett vendégéjszakák számának kimagasló növekedése miatt hozzájárulhatott a növekedéshez. A készletek változása szintén táplálhatta a növekedést - vélekedik Suppan Gergely.

Hozzáfűzte: a beruházások zsugorodása folytatódhatott, annak ellenére, hogy az építőipar statisztikái mintegy 10 százalékos növekedést mutattak a negyedév során. A második félévben a külső kereslet javulhat, amit a legfrissebb európai és német konjunktúramutatók jeleznek.

A TakarékBank elemzője szerint a javuló külső és belső keresleti kilátások élénkíthetik a beruházási szándékot, amire "rásegít" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja, és a beruházásokat az uniós források gyorsuló lehívása is élénkítheti. Az elemző mindezek hatására a növekedés gyorsulására számít, így idén a GDP-növekedés megközelítheti a 0,7 százalékot, jövőre pedig az 1,7 százalékot.

A vasút- és útépítések segítettek

Balatoni András, az ING vezető elemzője elmondta, hogy a GDP mind negyedéves, mind éves összehasonlításban kissé rosszabb lett az elemzők által vártnál. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy ez még csak az előzetes adat.

Arról, hogy az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a második negyedévben, a szakértő kifejtette: átmeneti, egyszeri tényezők húzzák a növekedést: a mezőgazdasági teljesítmény ciklikusan változik, míg a kis súlyú építőiparon belül elsősorban az európai uniós forrásból megvalósuló út- és vasútépítések segítik a növekedést, a lakáspiac például továbbra is nyomott.

Balatoni András szerint a növekedési folyamatok összességében törékenyek, a bruttó hazai termék 0,5-0,6 százalékkal nőhet 2013-ban.

Természetes visszapattanás

Kondrát Zsolt

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője azt közölte, hogy a mostani GDP-növekedés a tavalyi utolsó negyedév visszaesése utáni "természetes visszapattanás". Véleménye szerint a második negyedéves adatok azt mutatják, hogy a hajtóerő továbbra is gyenge a gazdaságban. Az elemző az idei év egészére mérsékelt, 0,5 százalékos növekedést vár, míg 2014-re 1,2 százalékot. Ezek az előrejelzések azon a feltételezésen alapulnak, hogy az eurózóna kilábal a recesszióból, és fenntartható növekedési pályára lép - írta a szakértő.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Unger Annát megválasztotta a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 12:55
Ő lett a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal elnöke.
Makro / Külgazdaság Júliusban is gyenge maradt a külső kereslet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 10:51
Egyre kevesebb marad a külkereskedelmi többletből.
Makro / Külgazdaság Júliusban megint több volt a temetés, mint a születés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 08:59
Júliusban 6197 gyermek született, 8,2 százalékkal, 551-gyel kevesebb, mint 2025 júliusában.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak és több a munkanélküli Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 08:30
A munkanélküliek száma 222 ezer fő a KSH szerint.
Makro / Külgazdaság Tordai Bence szerint nyomozás indult Paks 2 miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 19:12
Hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség. 
Makro / Külgazdaság Rég nem látott lendület az autópiacon, Magyarország is nagyot ugrott
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 18:49
A közép-kelet-európai autópiacon az új autók értékesítése csaknem egy százalékkal haladta meg a koronavírus-járvány előtti, 2019 első félévi volument az idei első fél évben, míg az Európai Unió egésze továbbra sem tért vissza a járvány előtti szintre – derül ki az AutoWallis legfrissebb, csütörtökön bemutatott autópiaci elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Újabb milliárdok szabadulhatnak fel a magyar vállalkozásoknak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 18:02
Folytatódhat a Demján Sándor Tőkeprogram.
Makro / Külgazdaság Visszatérhet egy rég nem látott szint az államadósságnál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 14:13
Hatéves csúcs jöhet év végére.
Makro / Külgazdaság Vége: becsukja a NER három híres alapítványát a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 12:44
A vagyon visszakerül az államhoz, együttesen százmilliárdos tételben kapott közpénzt a három KEKVA.
Makro / Külgazdaság Rálépett a fékre, de még így is bezsebelt 67,5 milliárdot a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 12:28
Csak egy kategóriában fogadtak el több ajánlatot az előzetesen meghirdetettnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG