3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az orosz hadsereg, az elmúlt hónapokban nagyjából annyi katonát vesztett, mint amennyit a zsoldosokkal pótolni tudott egy szakértő szerint. 

  • Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a szingapúri Shangrli-La Dialogue biztonságpolitikai konferencián a kínai vezetés szemére vetette, hogy elbátortalanítja a világ déli felének országait attól, hogy részt vegyenek a Svájcban tervezett békekonferencián. Moszkva eleve elutasította a részvételt. Tung Csün kínai hadügyminiszter szerint országa felelős módon támogatja a béketárgyalásokat. Például nem szállít fegyvert egyik félnek sem. Zelenszkij elmondása szerint 106 ország jelezte részvételét a konferencián. Az ukrán államfő tárgyalt Lloyd Austinnal, az Egyesült Államok hadügyminiszterével is.

Volodimir Zelenszkij tárgyalásokat folytatott
Volodimir Zelenszkij tárgyalásokat folytatott
Fotó: EPA/SERGEY DOLZHENKO

  • Az ukrán–orosz határtól öt kilométerre lévő Vovcsanszk jelentős része ukrán kézen van az oroszok erőteljes próbálkozása ellenére, hogy elfoglalják a várost – mondta Nazar Volosin az ukrán hadsereg Hortyica nevű egységének szóvivője. 

Az orosz hadsereg, az elmúlt hónapokban nagyjából annyi katonát vesztett havonta, amennyit a magas zsoldért szolgálatra jelentkező önkéntesekkel pótolni tudott – mondta Riley Bailey, az amerikai ISW katonai kutatóintézet Oroszország-elemzője. Ez elegendő ahhoz, hogy folytatni tudja októberben kezdett támadó hadműveleteit.  A támadások változó intenzitással folynak, hol a front egyik, hol másik szakaszán erősebbek, illetve gyengébbek – folytatta a szakértől. Az új katonák kiképzési szintje alacsony, ezért a csapatok katonai képességei romlanak, de ezt a létszámban és a technika mennyiségében meglévő fölényükkel kompenzálják az oroszok. A háború eddig az orosz vezetés stratégiai kudarcát hozta – mondta a szakértő. A Kreml célja a NATO elbizonytalanítása és visszaszorítása, aminek az ellenkezője következett be. Például a tagállamok katonai költségvetése megugrott és elkezdték a felkészülést egy lehetséges konfrontációra Oroszországgal.

  • Gyászolók, katonák helyeztek el virágokat Szentpéterváron Jevgenyij Prigozsin, a Wágner zsoldoshadsereg volt parancsnoka sírjánál abból az alkalomból, hogy felavatták a zsoldosvezér szobrát. Prigozsin 2023 júniusában lázadást indított csapatai élén az orosz katonai vezetéssel szemben, amit két napon belül lefújt. Később repülőgép-szerencsétlenségben életét vesztette. Vlagyimir Putyin szerint „tehetséges ember volt, aki komoly hibákat követett el”.

Források: Guardian, Moscow Times, Al Jazeera

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már hétfőn újraindulhat a Barátság vezeték, közölte Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:57
Brüsszel közvetítésével kapott üzenetet Kijevből a választásokon vesztes miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Von der Leyenéknek is sürgető lenne az előrelépés az uniós pénzek ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 14:53
De egyelőre csak a továbblépés lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: uniós pénzek nélkül nem lehet beindítani a magyar gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 13:52
Ő is tárgyalt a Budapestre érkezett uniós küldöttséggel a források megnyitásáról.
Makro / Külgazdaság Újra megnyílhat egy másik fontos pénzcsap is Magyarország számára
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:42
Az uniós pénzek mellett a Norvég Alap is újra érkezni kezdhetnek..
Makro / Külgazdaság Rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték a magyar választást
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:26
Állítják a voksolást megfigyelő civil szervezetek.
Makro / Külgazdaság Mi lesz a Mol szerbiai bevásárlásával?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:59
Egyeztettek a NIS-üzletről Belgrádban.
Makro / Külgazdaság 50 milliárd dollárnyi olaj veszett oda a közel-keleti válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:44
500 millió hordó tűnt el a világpiacról.
Makro / Külgazdaság Nem hiába kongatják a vészharangot? Már a német pénzügyminiszter is aggódik a kerozinhiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 16:37
Bajban lesz a légiközlekedés, ha nem gyorsul fel az átállás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: ebben a választókerületben a Tisza nem fogadja el a választási eredményt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 15:22
A választókerületben, ahol egy másik Magyar Péter nevű jelölt is indult.
Makro / Külgazdaság Euró, uniós pénzek, védett árak és piaci bizalom: mi várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. április 18. 14:40
Több olyan vállalást is tett az április 12-i választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt, amelyek új korszakot nyithatnak a magyar gazdaságpolitika történetében. Ennek talán legszimbolikusabb lépése az euró bevezetése lenne, ami ebben a ciklusban biztosan nem, inkább a 2030-as évek elején valósulhatna meg – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG