3p

Andrej Plenkovic horvát kormányfő és Ante Susnjar gazdasági miniszter is visszautasította pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentését, hogy Horvátország kihasználja a válságos helyzetet és háborús felárat szed a Magyarországra szállított kőolaj után, valamint hogy nem tud elegendő kőolajat szállítani Magyarország és Szlovákia zavartalan ellátásához.

Susnjar újságíróknak elmondta: Horvátország és a Janaf horvát olajvezeték-üzemeltető vállalat garantálja, hogy képesek minden szükséges kőolajmennyiséget leszállítani – számol be róla az MTI.

„Szijjártó kolléga kijelentéseinek nincs alapjuk, nem felelnek meg a valóságnak, meghívom őt, hogy jöjjön el. Én leszek a házigazdája, hogy együtt tesztelhessük, mekkora mennyiséget tud a Janaf Magyarországra és Szlovákiába szállítani” – fogalmazott a tárcavezető.

Andrej Plenkovic horvát kormányfő és Ante Susnjar gazdasági miniszter is visszautasította a vádat.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő és Ante Susnjar gazdasági miniszter is visszautasította a vádat.
Fotó: X/@VladaRH

A több, akkor olcsóbb

A szállítási díjakról szólva hozzátette: a mennyiség növekedésével az árak is csökkennek.

Ennek értelmében, amikor a Janaf nagyobb mennyiséget szállít majd, az árak is alacsonyabbak lesznek – mutatott rá, hozzátéve, hogy jelenleg mintegy kétmillió tonna kőolajat juttatnak el feldolgozásra a százhalombattai finomítóba, amelyhez a pozsonyi finomító is tartozik.

Elmondása szerint a két üzem éves összkapacitása körülbelül 13 millió tonna. „Mi garantáljuk, hogy 15 millió tonna kőolajat tudunk Magyarország és Szlovákia irányába szállítani” – jelentette ki. Egyben megállapította, hogy az orosz kőolajból „kizárólag a magyaroknak van haszna, kihasználva az Ukrajna elleni orosz agressziót, olcsóbban jutnak nyersolajhoz, majd azt feldolgozva hatalmas nyereségre tesznek szert.”

Horvátország regionális energiaközpont

Andrej Plenkovic horvát kormányfő szintén újságíróknak nyilatkozva azt mondta: Horvátország saját kapacitásait tekintve regionális energiaközpont.

„A mi feladatunk – a brutális orosz agresszió után – az, hogy hozzájáruljunk az EU, a saját és a többi tagállam energiabiztonságához” – húzta alá.

Rámutatott: jelenleg széleskörű nemzetközi nyomás nehezedik az oroszországi kőolajtermékek vásárlásának leállítására, Magyarország és Szlovákia pedig bizonyos kivételeket kért ez alól.

„Világossá vált, hogy van egy teljesen biztonságos, alternatív útvonaluk. Arra utalni, hogy Horvátország háborús hasznot húz ebből, rendkívüli arcátlanság, és a nemzetközi közönség félrevezetése” – jegyezte meg.

„Először is, nyerészkedőnek azt nevezhetjük, aki jelenleg olcsóbb orosz kőolajat és gázt kap. Ez nem Horvátország, amely 2022 óta egyáltalán nem használ ilyet. Akkor én azt mondhatom, hogy Magyarország az, amely abban a helyzetben van, hogy olcsóbb energiaforrásokkal rendelkezik. A nyerészkedő Magyarország, nem pedig Horvátország” – szögezte le Plenkovic.

„Felháborodással utasítom vissza azokat a hamis állításokat, miszerint Horvátország háborús hasznot húz. Épp ellenkezőleg, Horvátország jó és becsületes szomszéd. Mi vagyunk a jófiúk” – zárta szavait.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Alla Pugacsova idegen ügynök lett
Elek Lenke | 2026. január 11. 17:01
Az oroszok Madonnája megmutatta, hogy a legnagyobb sztárok is tiltakozhatnak a háború ellen.
Nemzetközi Katar és az Emírségek csatlakozik az Egyesült Államok vezette „szilícium” programhoz
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 16:01
A két ország csatlakozása figyelemre méltó a Közel-Kelet politikai megosztottságának történetét tekintve, és tükrözi az Egyesült Államok vezette erőfeszítéseket, hogy Izraelt és az Öböl-menti államokat ugyanabba a technológia-központú gazdasági keretrendszerbe vonják be.
Nemzetközi Donald Trump igen kemény ultimátumot intézett Kubához
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:29
Az amerikai elnök vasárnap azt javasolta, hogy Kuba kössön megállapodást az Egyesült Államokkal, különben a szigetország többé nem fog olajhoz vagy pénzhez jutni.
Nemzetközi Az iráni sah fia visszatérne Amerikából, hogy Irán élére álljon
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:00
A 65 éves Reza Pahlavi országos vezetőként kíván megszólalni, annak ellenére, hogy apja 1979-es iszlám forradalomban történt megbuktatása óta Iránon kívül él.
Nemzetközi Győztek a szír kormányerők az aleppói harcokban – az utolsó kurd fegyveresek is kivonultak
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:31
Az utolsó kurd harcosok is elhagyták a szíriai Aleppó városát, miután vasárnap hajnalban bejelentették a tűzszüneti megállapodás megkötését.
Nemzetközi Irán megtorlással fenyegeti Izraelt és az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:01
Teherán vasárnap megtorlással fenyegette meg Izraelt és az amerikai támaszpontokat arra az esetre, ha az Egyesült Államok csapást mérne Iránra. A figyelmeztetést Washingtonnak címezték, miközben izraeli források szerint Izrael fokozott készültségben van egy esetleges amerikai beavatkozás lehetősége miatt.
Nemzetközi Előrehozott választásokat írhatnak ki Japánban
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 11:31
Takacsi Szanae japán miniszterelnök előrehozott általános választásokat írhat ki, jelentette be pártja koalíciós partnerének vezetője vasárnap, miután a média arról számolt be, hogy fontolgatja a februári választások lehetőségét.
Nemzetközi Mit keres Izrael az Afrika szarván fekvő Szomáliföldön?
Bózsó Péter | 2026. január 11. 11:01
A zsidó állam váratlanul – a világon elsőként – elismerte a szomáliai szakadár terület függetlenségét. Az ennek hátterében álló okokat, regionális ellentéteket tekintjük át írásunkban.
Nemzetközi Fegyveres csoportok vadásznak amerikai állampolgárokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 10:01
Az USA felszólította állampolgárait, hogy meneküljenek el Venezuelából a félkatonai csoportok akcióiról szóló jelentések miatt.
Nemzetközi Orosz olajraktárt gyújtottak fel ukrán drónok
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 09:30
Ukrajna vezérkara megerősítette, hogy január 9-ről 10-re virradó éjszaka megtámadták Zsutovszkajában az olajraktárt, Oroszország volgográdi régiójában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG