4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az intézkedés hatályon kívül helyezését követelő petíciót több mint kétmillióan írták alá.

Emmanuel Macron francia elnök aláírta az új mezőgazdasági törvényt, miután az Alkotmánytanács megsemmisítette annak legvitatottabb rendelkezését, amely egy növényvédőszer újbóli franciaországi bevezetését célozta – derül ki a kedden megjelent hivatalos közlönyből – jelentette az MTI.

Az Alkotmánytanács augusztus 7-i döntésében viszont jóváhagyta a törvény további rendelkezéseit, nevezetesen a legnagyobb állattartó telepek számára biztosított adminisztratív egyszerűsítéseket, valamint a mezőgazdasági célú víztárolók építését A bírák azokat a rendelkezéseket is jóváhagyták, amelyekre a gazdák egy jelentős része nagy várakozással tekintett, és amelyek megkönnyítik a sertés- és baromfitenyésztő épületek bővítését vagy építését.

Egyes növényvédő szerek nem csak a kártevőkre lehetnek veszélyesek
Egyes növényvédő szerek nem csak a kártevőkre lehetnek veszélyesek
Fotó: Wikipédia/Fir0002

A tudósok tiltakoztak leginkább

A törvény, amelyet július elején fogadott el a parlament az államfő pártja, a jobbközép Köztársaságiak és a Marine Le Pen fémjelezte Nemzeti Tömörülés támogatásával, széles körű tiltakozási mozgalmat váltott ki, mindenekelőtt tudományos körökben.

A törvény hatályon kívül helyezését követelő petíciót a Nemzetgyűlés honlapján több mint 2,1 millióan írták alá, ami precedens nélküli. A petíciót egy 23 éves mesterszakos hallgató indította július 10-én a parlament alsóházának, a Nemzetgyűlésnek a honlapján. A petícióknak ez a lehetősége a képviselőház honlapján 2019 óta lehetséges Franciaországban, célja a részvételi demokrácia megerősítése.

A petíció ilyen jelentős támogatása megnyitotta a törvényes utat egy már elfogadott szöveg precedens nélküli parlamenti vitája előtt, de annak lehetőségét az államfő kizárta, miután az Alkotmánytanács kivette a törvény szövegéből a vitatott intézkedést.

A petíció annak a rendelkezésnek a hatályon kívül helyezését kérte, amely a neonikotinoidok családjába tartozó, Franciaországban betiltott, de Európában máshol 2033-ig engedélyezett acetamiprid növényvédőszer újbóli bevezetését írta elő rendkívüli módon, és feltételekhez kötve.

Korábbi vizsgálatok során kiderült, hogy ez a szer számos szervezetre, köztük a beporzórovarokra és mezőgazdasági kártevők természetes ragadozóira is kedvezőtlen szubletális hatással lehet. Azaz nem közvetlenül pusztítja el az állatokat, hanem fiziológiájukat vagy viselkedésüket megváltoztatva, közvetett módon csökkenti az egyedek (és kolóniáik) sikerességét. A kutatók szerint az emberre gyakorolt hatásai is „aggodalomra adnak okot”.

Az Alkotmánytanács úgy ítélte meg, hogy megfelelő szabályzás hiányában ez az intézkedés ellentétes „a környezetvédelmi charta joggyakorlatában meghatározott kerettel”, amelyet 2005-ben iktattak be a francia alkotmányba. Döntésükben a bírák emlékeztettek arra, hogy a neonikotinoidok „hatással vannak a biológiai sokféleségre, különösen a beporzó rovarokra és a madarakra, és veszélyt jelentenek az emberi egészségre”.

Míg az Alkotmánytanács 2020-ban még ideiglenes mentességet engedélyezett a tilalom alól a cukorrépa-ágazatra és a vetőmagokra, ezúttal elutasította a törvényben bevezetett mentességet, rámutatva arra, hogy az nem volt időben korlátozott, nem vonatkozott egy adott ágazatra, és a permetezésre is kiterjedt, ami magas kockázatot jelent a szer szétszóródása miatt.

Yannick Neuder francia egészségügyi miniszter körültekintően dolgozik
Yannick Neuder francia egészségügyi miniszter körültekintően dolgozik
Fotó: X/@yannickneuder

Európai szabályozás

Yannick Neuder francia egészségügyi miniszter pénteken azt szorgalmazta, hogy európai szinten értékeljék újra az acetamiprid emberi egészségre gyakorolt hatását, és hogy bizonyított kockázatok esetén „tiltsák be ezt a terméket” mindenhol Európában.

Annie Genevard mezőgazdasági miniszter úgy vélte, hogy az Alkotmánytanács döntése fenntartja „a francia és az európai jog közötti eltérést” és „a tisztességtelen verseny feltételeit, ami egyes ágazatok eltűnésének kockázatával jár”. Igéretet tett arra, hogy a kormány a gazdák mellett áll, hogy „ne maradjanak megoldás nélkül”.

Az FNSEA, a legnagyobb francia mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet „elfogadhatatlannak” minősítette az Alkotmánytanács döntését. A Zöldek nemzetgyűlési frakciója bejelentette, hogy törvényjavaslatot terjeszt be a törvény „teljes hatályon kívül helyezése” érdekében. Laurent Duplomb jobboldali szenátor, aki a részben megsemmisített mezőgazdasági törvényt előterjesztette, pénteken nem zárta ki egy új szöveg benyújtását a vitatott növényvédőszer újbóli bevezetése érdekében, de figyelembe véve az Alkotmánytanács által előírt kritériumokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Gázvezeték közelében robbant fel egy drón a román-bolgár határon
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 15:53
A védelmi minisztérium vizsgálja az esetet, amely a vezeték romániai kompresszorállomásától mindössze 200 méterre történt.
Nemzetközi Újabb gyanús drónok tűntek fel Németországban, ezúttal egy katonai bázis közelében
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 12:21
Az észak-rajna-vesztfáliai katonai bázis körül keringő drónok származásáról egyelőre nincs információ, de a német Biztonsági Tanács összeült.
Nemzetközi Először látogat Belgrádba Volodimir Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 19:46
A szerb elnökkel való találkozója kockázatos, de a várható haszon felülírja a megfontolásokat.
Nemzetközi Több szerb és bosnyák településen is vízkorlátozást rendeltek el
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 17:43
Fogytán az ivóvíz többek között Banja Luka egyes részein és Mostarban is, előbbi városban korlátozták a vízellátást.
Nemzetközi Felhajtották a globális élelmiszerárakat a háborúk
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 14:33
A Fekete-tengerre kiterjesztett orosz-ukrán háború és a Perzsa-öböl menti összecsapások egyaránt hatással voltak a globális élelmiszerárakra.
Nemzetközi Orbán Anita: Nemzetközi együttműködés vízkészleteink megóvásáért
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 12:42
A külügyminiszter szerint az extrém időjárással járó mostani helyzet arra is rávilágít, hogy az elmúlt tizenhat évben nem történt meg a szükséges felkészülés. 
Nemzetközi Hihetetlen mit hoztak létre mesterséges intelligenciával
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 11:44
A kísérlethez az Evo1 és Evo2 nevű MI-modelleket használták.
Nemzetközi Tehetetlenek voltak az ukránok, célba találtak az orosz drónok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 10:47
Tizenöt helyszínen 29 drón célba talált.
Nemzetközi Egész Európa megérzi, hogy köhécsel a német ipar
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 10:20
Sorozatban harmadik hónapja bővült a kibocsátás.
Nemzetközi Hatalmas pénzbüntetésre ítélték a Metát
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 09:51
A bíróság szerint káros a gyerekek mentális egészségére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG