3p

Lapunknak vasárnap sikerült bejutnia a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) berlini eredményvárójára, ahol vidám hangulatot tapasztaltunk – annak ellenére, hogy a párt egyelőre az 5 százalékos bejutási küszöb határán billeg a parlamenti választásokon az exit pollok szerint.

A Sahra Wagenknecht által vezetett baloldali párt választási eredményváróját az egykori NDK részeként híressé váló berlini Karl-Marx-Allee egyik rendezvényépületében, a KOSMOS-ban tartották. A helyszín amúgy tökéletes választás: egy közeli lakóépületben forgatták a Goodbye Lenin című, a rendszerváltás idejéről szóló kultikus német filmet.

Itt ünnepelt a BSW
Itt ünnepelt a BSW
Fotó: Privátbankár/Vágó Ágnes

Ahogy közelítünk a választási est színhelye felé, Berlin Kreuzberg negyedén áthaladva irtóztató méretű sort látunk kígyózni az utcán. Nincs még 18 óra, még nem zártak be a választási helyiségek – nyilván a lelkes szavazni készülők állnak sorba, gondoljuk. De tévedünk: itt működik ugyanis Berlin egyik legmenőbb kebabosa – arra várnak türelmesen a helyiek, hogy sorra kerüljenek. Pedig az idei előrehozott parlamenti választásokra jóval többen mentek el, mint a legutóbbi választás idején – az idei részvételi arány az előzetes becslések szerint 83-84 százalékra tehető.

Bár végeredmény még nincs, a KOSMOS népe már nagyban ünnepel. A ZDF exit pollja szerint a párt ugyanis éppen megugorja a bűvös 5 százalékos bejutási küszöböt, és így helyet kap majd a következő parlamentben.

Itt mindent piros színben látnak
Itt mindent piros színben látnak
Fotó: Privátbankár/Vágó Ágnes

A pártelnök előtti megszólalók – Lukas Schön kampányfőnök, Amira Mohamed Ali társelnök és Christian Leye főtitkár – beszédét végig örömujjongás és hangos taps kíséri. Akik azt hangoztatják: „Igen! Meg tudtuk csinálni! A segítségetekkel, hóban, fagyban, lehetetlen időjárási körülmények között, rövid idő alatt.”

Egyben megköszönték támogatóik segítségét, és mindenkinek a hozzáállását, akik kitartott velük ebben a nehéz kampányidőszakban. „Alig egy éve alakultunk – és itt tartunk. Helyes utat választottunk, és még nincs vége, most jön a java” – zárják beszédüket a pódiumon a párt vezetőségének tagjai.

A teremben lehetnek vagy százan, mindenki a szintén baloldali Die Linkéből 2023 októberében kivált és a következő év elején önálló pártot alakító Sahra Wagenknecht pártelnököt várja az emelvényre. Aki pontban az előre meghirdetett időben, 18.30-kor meg is jelenik. Ő is elégedetten szól a kampány során elért eredményekről, és megpróbálja túlharsogni a nagy üdvrivalgást, ami nem kis teljesítmény.

Sahra Wagenknecht megdicsérte a pártját
Sahra Wagenknecht megdicsérte a pártját
Fotó: Privátbankár/Vágó Ágnes

Szintén megemlíti, milyen rövid idő állt rendelkezésükre arra, hogy felépítsék a pártjukat és elinduljanak a választási úton. „Még országos szövetségeseink sem voltak, nem volt választási stratégiánk, nem volt pénzünk, sem struktúránk, sem személyzetünk, és mindezek ellenére létrehoztunk egy szuperhatékony választási kampányt.”

Néhány ismert programpontot is megemlített, például a fegyverszállítás ellenzését Ukrajnának, és azt, hogy nem támogatják az oroszok ellen hozott szankciókat. (Emellett az illegális bevándorlást is ellenzik – a szerk.) Ő is megerősítette, hogy továbbmennek azon az úton, amelyen eddig haladtak.

A BSW-vel alig számoltak jó egy évvel ezelőtt, most mégis bejuthatnak a parlamentbe. A kormányba aligha fognak bekerülni, de színesítik a Bundestagot, egyes szavazásoknál pedig még a mérleg nyelve is lehetnek.

Frissítés: 

A hétfőre virradó éjjel közölt végeredmény szerint a BSW hajszállal, de nem érte el az 5 százalékos küszöböt: a voksok 4,97 százalékát szerezte meg. Tehát nem lesz ott az új Bundestagban.  

A további eredményekről itt olvashatnak:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Lemondott a brit miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 10:54
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér. A távozó kormány elfogadta, hogy nem ő a legmegfelelőbb személy a Munkáspárt élén a következő választásokra.
Nemzetközi Már a fekete-tengeri kereskedelmi hajók is veszélyben
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 09:05
Halálos dróntámadás volt egy panamai zászló alatt közlekedő török hajó ellen.
Nemzetközi Újabb ukrán dróntámadás Moszkva ellen
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 08:08
Ötvenkilenc, Moszkvára irányított ukrán drónt semmisített meg az éjszaka folyamán az orosz légvédelem – közölte Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere. Egyelőre úgy tűnik, hogy nincsenek sérültek.
Nemzetközi Kína 10 amerikai vállalatot pécézett ki magának
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 07:37
10 amerikai céget vettek fel a kínaiak az exportellenőrzési listájukra, megtiltva számukra a kínai eredetű kettős felhasználású termékek exportját – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium. 
Nemzetközi Futball-vb: komoly meglepetések az esti meccseken
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 06:28
Az egyiptomi válogatott megszerezte története első győzelmét a labdarúgó-világbajnokságokon, Új-Zélandot múlták felül. Belgium sem bírt Iránnal, és döntetlen lett az Uruguay – Zöld-fok Köztársaság meccs is. A spanyolok hozták a kötelezőt, nagy gólaránnyal nyertek Szaúd-Arábia ellen.
Nemzetközi Mit árulnak el a világbajnokság futballistáinak tetoválásai?
Kormos Olga | 2026. június 21. 17:08
Ahogy a 2026-os FIFA-világbajnokság 2026. június 11-én elkezdődött, a hírcsatornák és közösségi média csatornák tele vannak futballisták képeivel. Sokaknak épp a tetoválásaikon akad meg a szeme. 
Nemzetközi Orbán Anita az osztrák sajtónak is beszélt az iratmegsemmisítésekről
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 16:36
A külügyminiszter szerint Szijjártó Péterék sok mindent ledaráltak.
Nemzetközi A lengyel-ukrán kapcsolatok rossz irányban haladnak?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 15:47
A helyzet eszkalálódása Oroszországnak kedvez.
Nemzetközi Üzenet a Kremlből: Moszkva győzni akar!
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 14:54
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az Unió csak időpt akar nyerni.
Nemzetközi Bejelenti távozását Keir Starmer miniszterelnök?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 14:05
Egybehangzó vasárnapi brit sajtóértesülések szerint a jövő héten várhatóan bejelenti távozási szándékát Keir Starmer miniszterelnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG