Egy amerikai szövetségi bíróság blokkolta Donald Trump átfogó globális kereskedelmi vámtarifáit, ami súlyos csapást mért gazdaságpolitikájának egyik kulcsfontosságú elemére. A Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság kimondta, hogy a Fehér Ház által életbe léptetett szükségállapoti törvény nem jogosítja fel az elnököt egyoldalú vámok kivetésére a világ szinte összes országára.
A New York-i bíróság kijelentette, hogy az amerikai alkotmány kizárólagos hatáskört biztosít a Kongresszusnak a más nemzetekkel folytatott kereskedelem szabályozására, és ezt nem írja felül az elnök gazdaságvédelmi feladata.
A Trump-adminisztráció közölte, hogy perceken belül fellebbez az ítélet után – írja a BBC.
Fotó: AFP
Az ítélet két különálló ügyön alapult. A pártatlan Liberty Justice Center az egyik ügyet több olyan kisvállalkozás nevében indította, amelyek olyan országokból importálnak árukat, amelyeket a vámok célba vettek, míg az amerikai állami kormányok koalíciója szintén megtámadta az importvámokat.
Ez a két eset az első jelentős jogi kihívást jelenti Trump úgynevezett „Felszabadulás Napjaként” elhíresült vámtarifáival szemben.
Egy háromtagú bírói testület úgy döntött, hogy a Trump által a vámok igazolására hivatkozott 1977-es Nemzetközi Vészhelyzeti Gazdasági Hatalmi Törvény (IEEPA) nem jogosítja fel őt a széleskörű importvámok kivetésére.
A bíróság emellett blokkolta a Trump-adminisztráció által Kínára, Mexikóra és Kanadára kivetett különálló illetékeket, válaszul arra, amit a kormányzat az Egyesült Államokba irányuló elfogadhatatlan kábítószer- és illegális bevándorlási áramlásnak nevezett.
A bíróságot azonban nem kérték fel arra, hogy foglalkozzon bizonyos árukra, például autókra, acélra és alumíniumra kivetett vámokkal, amelyek egy másik törvény hatálya alá tartoznak.
A Fehér Ház bírálta a döntést, bár Trump egyelőre nem kommentálta közvetlenül.