2p

Komoly figyemeztetést kapott a megválasztott amerikai elnök.

Guardian írta meg, hogy Franciaország figyelmeztette Donald Trumpot, hogy ne veszélyeztesse az Európai Unió „szuverén határait”, miután az Egyesült Államok megválasztott elnöke nem zárta ki a katonai akció lehetőségét Grönland feletti ellenőrzés megszerzésére. Grönland Dánia autonóm területe és az EU tagországának része:

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter a France Inter rádióban azt mondta: „Szó sincs arról, hogy az EU megengedje bármely országnak, hogy megtámadja a szuverén határait.” Barrot hozzátette, hogy nem hiszi, hogy az Egyesült Államok valóban megszállná Grönlandot, de szerinte „visszatérőben van az erősebb törvénye korszaka.”

Még be sem iktatták, máris jönnek az izgalmak
Még be sem iktatták, máris jönnek az izgalmak
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

 

Trump egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy nem zárja ki katonai erő alkalmazását a Panama-csatorna és Grönland ellenőrzésére, és „gazdasági eszközökkel” kívánja elérni Kanada amerikai fennhatóság alá vonását. Ezt követően Donald Trump Jr. rövid magánlátogatást tett Grönland fővárosában, Nuukban, ahol nem találkozott kormányzati vezetőkkel.

Grönland önkormányzati jogokat kapott 1979-ben, és 2009 óta joga van népszavazást tartani függetlenségéről. Múte Egede grönlandi miniszterelnök és Mette Frederiksen dán miniszterelnök egyaránt megerősítették, hogy Grönland jövőjéről a grönlandiak dönthetnek. Frederiksen hangsúlyozta, hogy „Grönland a grönlandiaké, és nem eladó.”

Jean-Noël Barrot emellett arra is figyelmeztette az EU-t, hogy álljon ellen Elon Musk fenyegetéseinek, amelyek több európai vezetőt, köztük Olaf Scholz német kancellárt is célba vettek. Barrot szerint, ha az Európai Bizottság nem képes megvédeni a tagállamokat az ilyen beavatkozások ellen, akkor biztosítania kell az egyes országok számára a védekezés lehetőségét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nyugtalan estéje volt a románoknak az orosz drónok miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 16:57
Felszállt két román vadászgép. 
Nemzetközi Zelenszkij megerősítette: leül tárgyalni Trumppal a területi kérdésekről
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 15:05
Az ukrán elnök elutazik az amerikai elnökkel egyeztetni.
Nemzetközi Kudarcot mondott a kormányalakítás, jön az előválasztás Koszovóban
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:58
Február óta nem sikerült a kormányalakítás.
Nemzetközi Napokon belül találkozhat Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:12
Amerikai sajtóértesülések szerint.
Nemzetközi Felszálltak a lengyel vadászgépek egy ólálkodó orosz repülő miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 10:26
A lengyel légtér közelében repült.
Nemzetközi Putyin újabb bírálója kerül börtönbe
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 09:48
Háborúpárti, de Putyint kritizálta.
Nemzetközi Kellemetlen találatot vihetett be Ukrajna az oroszoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:55
Robbanások történtek egy olajfinomítónál.
Nemzetközi Trump egy katonai csapással ünnepelte a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:25
A Iszlám Államot támadta Nigériában az Egyesült Államok.
Nemzetközi Ötven éve nem láttak ilyet Szomália fővárosában
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:31
Mogadishunak a lakói csütörtökön önkormányzati választásokon szavaztak. Ezeket a voksolásokat annak érdekében tartották, hogy előkészítsék az utat a kelet-afrikai ország első közvetlen, országos választásaihoz, amelyekre több mint fél évszázada nem került sor.
Nemzetközi Még nem volt elég a japán jegybank elnökének?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:10
A japán jegybank elnöke, Ueda Kazuo csütörtökön a kamatemelés folytatásáról beszélt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG