3p

Meredeken visszaesett az Európai Unió és Nagy-Britannia kétoldalú kereskedelmének értéke a brit EU-tagság megszűnése óta.

A birminghami Aston egyetem üzleti elemzőintézetének 93 oldalas helyzetértékelése kiemeli, hogy a 2021 és 2023 közötti időszakban rögzített havi adatsorok alapján 27 százalékkal csökkent az uniós piacokra irányuló brit export, és 32 százalékkal esett vissza az EU-ból érkező import.

A kutatóintézet modellszámításai szerint ez a vizsgált időszak végéig évente 80,1 milliárd dollárnak megfelelő brit exportkiesést jelent, az Európai Unioból érkező import éves értéke pedig 145,2 milliárd dollárral volt alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit EU-tagság fennmaradása esetén ugyanebben az időszakban el lehetett volna érni.

Meredeken visszaesett az EU-val folytatott brit kereskedelem
Meredeken visszaesett az EU-val folytatott brit kereskedelem
Fotó: Depositphotos

Az EU-piacra irányuló brit kivitel visszaesésének elsődleges tényezője az exportált brit áruféleségek számának jelentős zsugorodása: az egyes uniós piacokra tavaly 1645-tel kevesebb árufajtát értékesítettek a brit exportőrök, mint a Brexit előtt
- áll az Aston egyetem üzleti elemzőműhelyének tanulmányában.

A kutatóintézet megállapítása szerint az előző, konzervatív párti kormányok által az Európai Unióval aláírt kereskedelmi és együttműködési megállapodás (TCA) - vagyis a Brexit feltételrendszerét rögzítő egyezmény - súlyos fennakadásokat okozott a kétoldalú kereskedelem beszállítói láncolatainak működésében.

Ez a negatív hatásmechanizmus ráadásul az évek múlásával egyre intenzívebbé vált: ezt jelezte, hogy 2023-ban nagyobb mértékben csökkent a kétoldalú kereskedelmi forgalom, mint a Brexit utáni korábbi években. 

Ugyanezt állapította meg a Brit Kereskedelmi Kamarák éves felmérése, amely a brit cégek tavalyi tapasztalatait összegezte.

A kamarai szövetség 733 vállalat bevonásával elvégzett reprezentatív felmérése szerint a TCA-megállapodás szabályrendszerének alkalmazásával járó nehézségek a Brexit utáni három évben sem enyhültek, sőt inkább fokozódtak, és tavaly a brit cégek csaknem kétharmadának még mindig nehézséget okozott az alkalmazkodás a megállapodás feltételeihez.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd az uniós tagság megszűnése utáni 11 hónapos átmeneti időszak lejártával az akkori konzervatív kormány döntése alapján az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett.
Sir Keir Starmer jelenlegi brit miniszterelnök, a júliusi parlamenti választások után kormányra került Munkáspárt vezetője többször és egyértelműen kifejtette, hogy a Labour-kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az Európai Unióba, sem az EU egységes belső piacára és vámuniójába.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megvan, mikor találkozhat Putyin, Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 08:46
Ha már van az egyezség. 
Nemzetközi Orbán Viktor levelet írt Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 08:12
Felszólította az ukrán elnököt, hogy nyissa meg a vezetéket.
Nemzetközi Orbán Viktor kormányrendeletet adott ki az energiahálózat védelméről
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 06:20
Ma már el is indulhat a kőolajszállítás, mégis felállt egy koordinációs testület, hogy megvédje az energiahálózatot. 
Nemzetközi Megnőtt az esély az ukrajnai háború lezárására – Interjú Bendarzsevszkij Antonnal
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2026. február 26. 05:46
     A korábbi évekhez képest az idén jóval nagyobb esély van arra, hogy áttörés történjen az ukrajnai béketárgyalásokon, és véget érjen a négy éve dúló orosz-ukrán háború – erről Bendarzsevszkij Anton beszélt a Klasszis Podcastban. A posztszovjet térség szakértője szerint az elmúlt egy évben komoly előrelépés történt a tárgyalásokon, és miközben Vlagyimir Putyin „étvágya” csökken, Volodimir Zelenszkij késznek mutatkozik jelentős kompromisszumokra, akár területfeladásra is. A Barátság kőolajvezeték leállásával kapcsolatban kifejtette: a vezeték helyreállítása a szokásosnál jóval tovább húzódik, azaz a kérdés egy politikai játszma része lett.
Nemzetközi Izrael felelős a tavalyi újságíró-gyilkosságok többségéért?
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 17:32
Az Újságírók Védelméért Bizottság jelentése szerint Izrael is felelős a „szándékosan elvégzett” újságíró-gyilkosságok 81 százalékáért.
Nemzetközi Orbán Viktor kiemelt biztonsági intézkedést rendelt el
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 15:15
Bár csütörtökön újraindulhat a Barátság kőolajvezeték, a szerdai kormányülésen kiemelt biztonsági intézkedést rendeltek el. 
Nemzetközi Donald Trump elszólta magát, és ebből akár népszavazás, majd az EU bővítése is lehet
Vámosi Ágoston | 2026. február 25. 14:34
2027-re tervezte az izlandi kormány az uniós csatlakozási tárgyalások folytatásáról szóló népszavazást, de már augusztusra kiírhatják. A NATO alapító tagállama stratégiai fontosságú helyen van, Donald Trump pedig nemrég négyszer is Izlandot emlegette, amikor Grönlandról akart beszélni. Az Európai Unió a világ legfejlettebb országával bővülhet, és ez a norvég közvéleményt is meggyőzheti: ők egyelőre elzárkóznak a csatlakozás lehetőségétől.
Nemzetközi Maratoni évértékelőt tartott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 13:50
Donald Trump 107 perces, show-elemeket sem nélkülöző évértékelő beszéde hosszúsági rekordot döntött, pedig konkrétumokat talán mindenki másnál kevesebbet mondott. 
Nemzetközi Kiderült, mikor ülhetnek le egymással az amerikaiak, az oroszok és az ukránok
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 13:00
Csütörtökön Genfben találkoznak Ukrajna és az Egyesült Államok képviselői annak érdekében, hogy az orosz-ukrán békemegállapodás részleteit és különféle forgatókönyveit vegyék végig.
Nemzetközi Folytatódik az üzengetés az Európai Unió vezetése és Magyarország között
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 10:35
António Costa Kijevben arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy az uniós szerződésekben biztosított összes jogi eszközt vesse be annak érdekében, hogy egyetlen tagállam se tudja blokkolni az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG