A Hezbollah vezetője, Naim Kászem szombaton elutasította az Egyesült Államok közvetítésével létrejött libanoni-izraeli biztonsági megállapodást, amelyet egy nappal korábban írtak alá. A síita szervezet vezetője szerint az egyezség „megadást jelent Izraelnek”. A megállapodás ellenére továbbra sem csillapodnak a harcok: szombaton izraeli dróntámadás érte Dél-Libanont.
A konfliktus során már több mint egymillió libanoni kényszerült elhagyni otthonát. A Hezbollah és Irán szerint Washington két héttel ezelőtt, az iráni háborút lezáró egyetértési megállapodás részeként azt ígérte, hogy a libanoni harcoknak is véget vet – írja a Reuters.
A pénteken aláírt megállapodás alapján Izrael fokozatosan kivonulna Dél-Libanon egyes részeiről, miközben a libanoni hadsereg átvenné az ellenőrzést. Az izraeli erők azonban egyelőre egy kibővített biztonsági övezetben maradhatnának, amíg a megállapodás teljes végrehajtása meg nem történik.
Kászem közleményében „semmisnek és érvénytelennek” nevezte az egyezséget, és azzal vádolta a libanoni kormányt, hogy egyoldalú engedményeket tett, ezzel pedig aláásta az ország szuverenitását.
Különösen bírálta azt a rendelkezést, amely Izrael kivonulását a Hezbollah lefegyverzéséhez köti. Szerinte ez gyakorlatilag legitimálja az izraeli katonai jelenlétet Libanonban, és „minden vörös vonalat átlép”.
A szervezet szerint az maga a megadás.



