2p

A francia Nemzeti Tömörülés és a párt európai parlamenti képviselői által alkalmazott asszisztensek juttatásainak hűtlen kezelése ügyében első fokon elítéltek közül 12 személy – köztük Marine Le Pen – fellebbezett az ítélet ellen – közölték pénteken igazságügyi források.

A fellebbezés határideje csütörtök éjfél volt. Az elítéltek mintegy fele úgy döntött, elfogadja az első fokú ítéletet.

A párizsi büntetőbíróság március 31-én két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a francia ellenzéki politikust és azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért a neve általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel.

Az ügyben további 23 vádlottat hat hónaptól négy évig terjedő felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy három tagú bírói testület.

Marine Le Pen nem nyugszik bele az ítéletbe
Marine Le Pen nem nyugszik bele az ítéletbe
Fotó: MTI/EPA

Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves ellenzéki politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson.

A vádlottak kisebb száma miatt a fellebbviteli tárgyalás, amelyet 2026 első felére tervez a francia igazságszolgáltatás, és amelynek döntése 2026 nyarán várható, várhatóan rövidebb lesz, mint az első, amely két hónapig – 2024. szeptember 30. és november 27. között – tartott hatalmas médiafigyelem mellett.

Az első fokú bíróság Marine Le Pen azonnali eltiltását a politikai választhatóságtól azzal indokolta, hogy fennáll a visszaesés veszélye, mivel a politikus nem ismerte el a tényállást, és az ítélet indoklása szerint „nem is tudatosult” benne a választott képviselői tisztséggel járó „rendkívüli tisztesség követelménye”, illetve „az ezzel járó felelősség”.

Elítélése óta Marine Le Pen és pártja „politikai döntésnek”, „demokratikus botránynak”, „a bírák beavatkozásának” minősítette a bírósági döntést.

A vádlottak túlnyomó többsége ártatlannak vallotta magát a perben.

(MTI)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump bekeményít, itt az elnök újabb húzása
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 08:48
Tovább fokozódik a feszültség Venezuela körül.
Nemzetközi Lépéseket tervez az EU – lassan elkészül az egészségügyi csomag
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 07:37
Könnyítenének az egészségügyi cégek számára is.
Nemzetközi Ukrajna ügyében Magyarország ismét blokkolt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 19:55
Ülésezett az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsa keden, ahol Magyarország több kérdésben sem tudott egyetérteni.
Nemzetközi Nemzetközi kártérítési bizottság alakult Ukrajna megsegítésére
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 19:25
A testület eljár annak érdekében, hogy Kijev több százmilliárd dolláros kártérítést kapjon az orosz támadások és a háborús bűncselekmények okozta károkért
Nemzetközi Itt az áttörés? Fontos lépés történt az ukrajnai háború lezárása felé
Wéber Balázs | 2025. december 16. 18:20
A hét elején Washington váratlanul bejelentette, hogy hajlandó biztonsági garanciákat adni Ukrajnának egy tűzszünet megkötése esetén. Kijev pedig megfelelő garanciák esetén kész lemondani a NATO-tagságról szőtt terveiről. Mindez érdemben közelebb vihet a fegyvernyugváshoz, a területi kérdésekre ugyanakkor továbbra sincs megoldás. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai tűzszünet esélye.
Nemzetközi Ritka tiltakozást váltott ki Oroszországban egy templom terve
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:21
A városi parkban épülő háborús halottak tiszteletére épülő templom ellen tiltakoztak, és még Vlagyimir Putyint is megkeresték az ügyben.
Nemzetközi Megbánták a szavazatokat a nyugdíjasok: utálathullám övezi a „világ legunalmasabb emberét”
Kollár Dóra | 2025. december 16. 14:58
Rendkívül komoly népszerűségi gondokkal küzd a brit miniszterelnök.
Nemzetközi Lesz karácsonyi fegyverszünet? Zelenszkij válaszolt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:33
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy támogatja Friedrich Merz német kancellár karácsonyi fegyverszünet bevezetésére vonatkozó ötletét.
Nemzetközi Miért utazott a két sydney-i merénylő a lövöldözés előtt a Fülöp-szigetekre?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:55
Katonai kiképzést kaptak?
Nemzetközi Donald Trump alaposan megkopasztaná a BBC-t
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:30
A 2021-es a capitoliumi beszédének szerkesztése miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG