2p

A katonák mozgása az Európai Unión belül több mint egy hónapba is telhet. A parlament azt szeretné, ha akár 24 órán belül is átléphetnék az EU belős határait.

Egy katonai schengeni térség kidolgozását javasolják európai parlamenti képviselők – írja a Privátbankárnak küldött közleményében az Európai Parlament. A katonai mobilitás ugyanis a NATO és az EU közös prioritása. 

A katonai felszerelések mozgatása az Európai Unión belül jelenleg akár több mint egy hónapot is igénybe vehet. A négy uniós katonai mobilitási folyosó mentén ezért több pénzt kell fektetni az infrastruktúrába. A képviselők azt is szeretnék, ha az EU követné a NATO példáját, és biztosítaná, hogy a gyorsreagálású csapatok „békeidőben” három napon belül, válsághelyzetben pedig 24 órán belül átléphessék az EU belső határait. 

Az Európai Parlament képviselői a határok megszüntetésére, és a vasutak, utak, alagutak és hidak korszerűsítésére szólítottak fel, hogy a katonák és felszereléseik, eszközeik könnyebben mozoghassanak az Európai Unión belül. Az Európai Bizottság több mint 17 milliárd euróra emelte a katonai mobilitás elősegítésére szánt összeget a következő, 2028-2034-re szóló költségvetésében. A képviselők ezzel elégedettek, de úgy látják, hogy a hidag, vagy alagutak korszerűsítéséhez legalább további 100 milliárd euróra lenne szükség. Ehhez a Bizottságnak egyszerűsítenie kellene a kettős felhasználású projektek finanszírozásának elérésére vonatkozó eljárásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Felháborodtak az oroszok, jogellenesnek tartják az amerikai hajólefoglalást
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 18:03
Felszólították Amerikát, hogy térjenek vissza a nemzetközi tengerjog alapelveihez.
Nemzetközi Írország egy követ fúj a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 16:53
Ahogy Franciaország, Lengyelország és Magyarország jelezte, ők sem fogják megszavazni az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást.
Nemzetközi Ukrajna kész a végső egyeztetésre
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 15:21
Az Ukrajnának nyújtandó amerikai biztonsági garanciákról szóló kétoldalú dokumentum lényegében készen áll arra, hogy legfelsőbb szinten véglegesítsék – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nemzetközi Irán üzent: nem akarnak háborút, de visszavágnak, ha kell
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 14:47
Irán nem akar háborúzni Izraellel vagy az Egyesült Államokkal, de készen áll arra, hogy visszavágjon, ha ismét megtámadják – jelentette ki Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter.
Nemzetközi Szomszédunk újabb segélyt küld Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 14:04
Újabb sürgős segítségről döntött Ukrajnának csütörtöki ülésén a horvát kormány, ennek keretében technikai eszközöket és energetikai berendezéseket adományoz az országnak – közölte a zágrábi kabinet.
Nemzetközi Reagált az EU Trump újabb kivonulására
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:44
Több tucat nemzetközi szervezetből lép az ki Egyesült Államok.
Nemzetközi Borús lett az évzárás az EU-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:21
Romlott a gazdasági hangulatindex az euróövezetben decemberben az előző havihoz képest – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) felméréséből.
Nemzetközi Keményen odaszólt a német elnök Donald Trumpnak
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 11:41
Nem tetszik neki, amerre a világ tart.
Nemzetközi 27 orosz drón talált célba csütörtök hajnalban – egymillió ukrán van fűtés és víz nélkül
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 11:27
Pedig dolgozott az ukrán légvédelem.
Nemzetközi Kiderült, mennyi halottat hagytak maguk után az amerikaiak Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 07:31
Az áldozatok száma még tovább nőhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG