3p

Kövesse velünk élőben, percről percre a választási eredményeket vasárnap 19 órától!

Donald Trump megválasztott elnök közölte, hogy hivatalba lépése után nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének eltávolítását.

Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke vasárnapi interjújában közölte, hogy hivatalba lépése után nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve (Fed, az amerikai központi bank) elnökének eltávolítását. „Nem, nem hiszem. Nem látom ennek szükségét” – mondta Trump az NBC News Meet the Press című műsorában Kristen Welker kérdésére. Powell jelenlegi megbízatása 2026-ban jár le, emlékeztetett a Reuters

Trump ugyanakkor hozzátette, hogy Powell valószínűleg nem távozna önként, ha csak megkérné erre. „Ha utasítanám, talán megtenné, de ha kérném, valószínűleg nem” – jegyezte meg. Ez a kijelentés ismét rávilágított Trump és Powell korábban feszült kapcsolatára, amely az előző elnöki ciklus alatt alakult ki. Trump többször kritizálta Powell döntéseit, különösen a kamatlábak emelése miatt, és 2018 végén komolyan fontolgatta, hogy eltávolítja őt a pozíciójából. A koronavírus járvány kezdetén, 2020 elején Trump újra bírálta a Powellt, „rossz döntések sorozatával” vádolva őt.

Trump kampányában központi szerepet játszott az a célkitűzése, hogy csökkentse a jelzáloghitelek és más kölcsönök kamatlábait, ami azonban konfliktust okozhat Powellel, aki az infláció kordában tartására törekszik. Emellett Trump tervei az átfogó vámok bevezetésére szintén nehezíthetik a Federal Reserve számára az infláció elleni küzdelmet.

Jerome Powell korábban egyértelművé tette, hogy nem távozik idő előtt, még akkor sem, ha Trump megpróbálná eltávolítani.

Nem menne, ha csak kérnék
Nem menne, ha csak kérnék
Fotó: MTI / EPA

Hangsúlyozta, hogy a törvény nem teszi lehetővé a Fed-elnökök mandátumuk lejárta előtti elmozdítását. Powell 2018 óta tölti be az elnöki tisztséget, miután Trump nevezte ki Janet Yellen utódjaként. Yellen később Joe Biden pénzügyminisztere lett, Biden pedig megerősítette Powell pozícióját.

A piacok a Federal Reserve következő, december 17-18-i ülésén újabb kamatcsökkentésre számítanak. Az elemzők negyed százalékpontos csökkentést valószínűsítenek, amely a kamatlábat a 4,25–4,50 százalékos sávba vinné, ami egy százalékponttal alacsonyabb, mint szeptemberben, amikor a Fed megkezdte az enyhítési ciklusát. Powell szerint a Federal Reserve továbbra is a munkaerőpiac és az infláció alakulásának figyelemmel kísérésére összpontosít.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Légvédelmi rémálom: 1960-as évekbeli technikával ütné át a tajvani légvédelmet Kína
Litván Dániel | 2026. április 12. 10:57
Mire lehetnek jók több évtizede elavult vadászgépek egy 21. századi háborúban? Úgy tűnik, nagyon is sokat érhetnek az első órákban
Nemzetközi Enyhítenék a háborús feszültséget a Távol-Keleten is – de az egyik fél még nem áll készen
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 09:25
Kambodzsa felszólította Thaiföldet, hogy a lehető leghamarabb folytassa a vitatott határ kijelöléséről szóló tárgyalásokat; a régóta fennálló vita tavaly véres összecsapásokhoz vezetett.
Nemzetközi Kudarcra volt ítélve a béketárgyalás – mi jöhet ezután?
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 08:18
Senki sem számított arra, hogy az Egyesült Államok és Irán már az első tárgyalási fordulóban megállapodásra jut – hangoztatta a teheráni diplomácia szóvivője vasárnap, miután kudarcba fulladtak az iszlámábádi tárgyalások a közel-keleti háború befejezéséről. Szavai alapján lehet még további tárgyalási kör – Irán nem szakítja meg a kapcsolatokat a régió országaival. PAkisztán figyelmeztet: a tűzszünetet továbbra is be kell tartani.
Nemzetközi Elbukott a béketárgyalás: J. D. Vance üres kézzel utazott haza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 07:31
Az Egyesült Államok és Irán nem tudott megállapodásra jutni a közel-keleti háború befejezéséről az iszlámábádi maratoni tárgyalások végén – jelentette be vasárnap J.D. Vance amerikai alelnök, aki visszatér az Egyesült Államokba, miután saját szavai szerint „végső és a lehető legjobb ajánlatot” tette Iránnak.
Nemzetközi Tovább tolódik a brit-amerikai támaszpont sorsa
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 15:45
A brit kormány felfüggesztette a Chagos-szigetek, köztük a legnagyobb brit-amerikai támaszpontnak otthont adó Diego Garcia szuverenitásáról Mauritiusszal kötött megállapodás végrehajtását, miután lejárt az egyezmény tárgyalására biztosított parlamenti idő, és az Egyesült Államok hivatalos jóváhagyása is késik.
Nemzetközi Szakértő: ennyi robbanószerrel alig lehetett volna kárt okozni a szerbiai olajvezetékben
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 14:16
A Szerbiában felfedezett robbanóanyag mennyisége sem a Török Áramlat gázvezeték megsemmisítéséhez, sem jelentős roncsolásához sem lett volna elég. 
Nemzetközi Várakozás Iszlámábádban: az amerikai-iráni tárgyalások öt legnagyobb vitapontja
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 12:34
Iszlámábádban tárgyal a két fél, az asztalukon minimum öt olyan ponttal, amelyek régóta húzódnak. 
Nemzetközi Elstartolt a voksolás az amerikai kontinensen
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 11:22
Megkezdődött az amerikai földrész magyar külképviseletein az országgyűlési képviselők választása helyi idő szerint szombat reggel. Összesen 5586-an voksolhatnak az amerikai kontinensen, négy évvel ezelőtt ez a szám négyezer volt.
Nemzetközi Májustól járműnek számít az elektromos roller Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 11:11
Májustól új szabályok lépnek életbe Ausztriában az elektromos rollerek használatára vonatkozóan: kötelezővé válik az irányjelzők felszerelése, a 16 év alatti vezetőknek pedig bukósisakot kell viselniük.
Nemzetközi Íme Donald Trump újabb nagyívű víziója
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 09:50
Donald Trump nem csak gigantikus báltermet szeretne a Fehér Házba, de egy minden eddiginél nagyobb diadalívet is Washington DC-be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG