2p

Egy orosz repülőgép megsértette a svéd légteret a balti Gotland-szigettől keletre pénteken, és két svéd vadászrepülőgép kísérte ki - közölte a svéd fegyveres erők szóvivője.

A szóvivő a TT helyi hírügynökségnek elmondta, hogy a svéd védelmi erők üdvözölték az orosz repülőgépet, de nem kaptak tőle választ - írja a The Guardian.

Márciusban Svédország hivatalosan is a NATO 32. tagja lett, a történelmileg semleges ország számára mérföldkőnek számító pillanatban. A tagok egyetértenek abban, hogy ha egyiküket megtámadják, a többi országnak segítenie kell magát megvédenie.

Orosz AWACS gép. Képünk illusztráció
Orosz AWACS gép. Képünk illusztráció
Fotó: Wikipedia

A múlt héten a finn védelmi minisztérium közölte, hogy vizsgálatot indítottak, miután a gyanú szerint egy orosz katonai repülőgép megsértette a finn légteret, és körülbelül 2,5 kilométerre repült az északi ország határán belül.

A Finn-öböl keleti részén zajló jogsértés körülbelül két percig tartott – közölte a minisztérium, az ország védelmi minisztere, Antti Hakkanen pedig arra figyelmeztetett, hogy Finnország, amely 2023 áprilisában csatlakozott a NATO-hoz, „komolyan veszi a feltételezett területi jogsértést”.

FrissítésA svéd fegyveres erők közleménye szerint két Gripen repülőgépet küldtek fel, hogy találkozzanak az orosz SU-24-es repülőgéppel, miután az nem reagált a svéd katonai légiforgalmi irányítás rádiós figyelmeztetésére.

Svédország külügyminisztere, Tobias Billstrom reagált arra a hírre, hogy svéd vadászrepülőgépek elfogtak egy orosz katonai repülőgépet, miután az rövid időre megsértette Svédország légterét pénteken. Elfogadhatatlannak nevezte a légtérsértést, és közölte, hogy az eset miatt minisztériumához hívják a stockholmi orosz nagykövetség illetékeseit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Óriási uniós forrásokhoz juthat Debrecen, Nyíregyháza és az észak-alföldi régió
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 20:05
Eastinvest néven új eszközt jelentett be az Európai Bizottság: 10 530 milliárd forintnyi uniós forrást adnak az Oroszországgal, Belarusszal és Ukrajnával határos uniós térségeknek. Magyarországon az észak-alföldi régió kaphat az új keretből. 
Nemzetközi Több mint 90 ezer embert nyilvánítottak eltűntnek Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 18:11
Az ukrán légierő szóvivője arról beszélt, hogy februárban már hetedik alkalommal érte orosz rakéta- és dróntámadás az ukrán városokat és az energetikai infrastruktúrát. A területfejlesztési miniszter célzott terrorról beszélt.
Nemzetközi Bekérette a magyar nagykövetség ügyvivőjét az ukrán külügyminisztérium
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 17:21
Szijjártó Péter követelte az ukrán kormánytól, hogy azonnal indítsák újra a kőolajszállítást a Barátság vezetéken, és azt is elmondta: az ukrán külügyminisztérium bekérette a kijevi magyar nagykövetség ügyvivőjét.
Nemzetközi Többszintes lakóházakat és családi házakat is ért orosz légicsapás Ukrajna-szerte
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 16:24
Több száz drón és több tucat rakéta érkezett Oroszország felől Ukrajna légterébe csütörtökre virradóra. Kijev, Harkiv és Zaporizzsja is a célpontok között volt, a támadásban lakóházak, gázvezeték és egy bevásárlóközpont is megsérült. 
Nemzetközi Olyat tett az F-35-öseivel Izrael, hogy az amerikaiaknak is leeshet az álluk
Litván Dániel | 2026. február 26. 15:14
Mostantól két olyan dolgot tudnak az izraeli vadászgépek, amit még az amerikai eredetiek sem. De mit jelent ez az izraeli légierő képességei szempontjából?
Nemzetközi Előrehozott választást jelentett be a dán miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 14:33
A tervezettnél korábban, március 24-én választhat új kormányt Dánia – jelentette be a miniszterelnök, Mette Frederiksen. 
Nemzetközi Brüsszel most nem az ostort, hanem a kockacukrot venné elő az Orbán-kormány meggyőzésére
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 11:26
Pénzhez juthat és egy kis győzelmet is arathat Orbán Viktor az Ukrajnának szánt uniós pénzek és a Barátság vezeték ügyében.
Nemzetközi Zelenszkij: el fog tartani egy darabig a Barátság kijavítása
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 10:57
Az ukrán elnök szerint nem fog gyorsan menni a vezeték kijavítása, akármit is követel Magyarország vagy az unió.
Nemzetközi Megvan, mikor találkozhat Putyin, Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 08:46
Ha már van az egyezség. 
Nemzetközi Orbán Viktor levelet írt Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 08:12
Felszólította az ukrán elnököt, hogy nyissa meg a vezetéket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG