5p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Európai gondolkodásmód szerint, a XXI. században élve, már a kérdés felvetése is abszurd. De Oroszországban, amely retteg attól, hogy csökken a népessége és ezzel párhuzamosan nem nő a hatalmas birodalom alapterülete – mégis felmerül. Ezért jó pár éve fellángolt az abortuszjog elleni tiltakozás.

A hátérben természetesen az is benne van, hogy egyes források szerint akár egymillió orosz állampolgár is életét veszthette eddig az ukrán háborúban. Erről azonban kevés szó esik és ahány jelentés, annyi adat. Az abortuszvita hónapok óta zajlik parlamenti képviselők – és papok – részvételével.

Ilyen típusú aggodalom főleg akkor szokott felmerülni, amikor a háborúban százezrek esnek el - egy értelmetlennek tűnő megszállásban. Ilyenkor érezhető – a Kommerszant cikkének szerzője szerint erőteljesen – az úgynevezett „reprodukciós nyomás”. A helyzet abszurditására jellemző, hogy ebbe a vitába papokat is bevonnak, függetlenül attól, hogy a terhes nő hívő-e vagy sem. (Arról nem beszélve, hogy milyen vallás híve!)

Mintha a nácik irtanák ki az oroszokat

Az Orosz Föderáció Polgári Kamarája végül arra a következtetésre jutott, miszerint az orosz nőknek szövetségi védelemre van szükségük a terhességmegszakításra irányuló nyomással szemben. Számos képviselő és pap a létező – bár némileg korlátozott – abortuszjogot a nácik szlávok kiirtására vonatkozó tervéhez hasonlította, ami szörnyű, igaztalan vád. Arról nem beszélve, hogy a hónapok óta tartó abortuszvitában egy szó se esik arról, hogy a nők nem maguktól termékenyülnek meg, valahol talán a férfiak is részesei voltak a folyamatnak.

Tombol az abortuszvita Oroszországban
Tombol az abortuszvita Oroszországban
Fotó: DepositPhotos.com

A növekvő életszínvonal csökkenti a születések számát

A polémia résztvevői szerint az oroszok életszínvonalának javítása nem fogja megoldani a demográfiai problémákat, mivel „minél jobban élnek az emberek, annál kevesebben lesznek” – utalva az észak- és nyugat-európai születési adatokra. Azt nem elemzi a cikk, hogy e mögött az is áll: a nők közül arrafelé egyre többen tanulnak és a tudásukat nem akarják elfelejteni. Ezért sem vállalnak három-négy-öt gyermeket, hogy tizenévekig otthon gondozzák őket, lassan avuló egyetemi diplomával a zsebükben. 

Ezért aztán jobb, ha a nő otthon marad és csak szül, amíg nincs vele megelégedve a párt.

Néhány napja az orosz parlament megvitatta egy szövetségi törvény elfogadását, amely „megvédi a nőket az abortuszra kényszerítéstől”. Hasonló tilalmakat már bevezettek az ország 25 régiójában, a jogsértéseket pénzbírsággal sújtják.

Van, amikor a terhes nőre nyomást gyakorolnak, hogy kössön házasságot

Natalja Moszkvityina, az Orosz Föderáció Népegészségügyi Bizottságának elnökhelyettese büszkén mutatta meg öt gyermeke fényképét a vita résztvevőinek, és kifejtette: „Az első három talán azért született meg, mert felajánlották nekem az abortuszt, de nem fogadtam el.”  Ugyanakkor ő is annak a híve, hogy a nőknek joguk lehessen saját döntéseket hozni a gyermekvállalással kapcsolatban „reproduktív nyomás nélkül” .Még ma is előfordul, hogy egy terhes nőre nyomást gyakorolnak, hogy kössön házasságot és vállalja fel a picit.

Eközben a Polgári Közkamara a terhességmegszakításhoz való hozzáférés lehető legszigorúbb korlátozását szorgalmazta. Nyikolaj Nyikolajev, az Egységes Oroszországpárt képviselője felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a törvény értelmében az abortuszt rutinszerű orvosi szolgáltatásnak tekintik: „A valóságban tehát semmiben sem különbözünk ultraliberális ellenfeleinktől. Például Franciaország alkotmányába foglalta az abortuszhoz való jogot” - hozta fel elrettentő példaként.  

Többen halnak meg az abortuszok miatt, mint a fronton!

Egy másik képviselő, Oleg Matvejev kijelentette, hogy az orosz társadalom mély gyászt él át, amikor „jelentéseket kap a srácaink haláláról, de ugyanannyian, sőt még többen halnak meg abortusz következtében, de az észrevétlen marad.”

Összehasonlítani az abortuszhoz való jogot a harctérre kényszerített katonák halálával mérhetetlenül felháborító – legalábbis az európai gondolkodás szerint.

„Amióta Hruscsov legalizálta az abortuszt az 1960-as években, azóta több orosz embert öltünk meg, mint Hitler” – hozott fel váratlan példát a képviselő. „Mindenki tudja, milyen rossz volt Hitler, de ha a tükörbe nézünk… Hadd emlékeztessem önöket, hogy a gonosz fél a tükörtől.” A parlamenti képviselő arra figyelmeztet, hogy az oroszok életszínvonalának javítása nem segít megoldani a demográfiai problémákat.

Akik az abortuszjogot védik, a Nyugatnak dolgoznak?

Fjodor Lukjanov, a Családi Kérdések, az Anyaság és a Gyermekkor Védelmével Foglalkozó Bizottság vezetője támogatta őt, sőt az egyik pap azzal vádolta azokat, akik az abortuszjogot védik, hogy „a Nyugatnak dolgoznak”.  Ismerős álláspont, bárki bármit kritizál, az nyugati ügynök.

„Nagyszerű és jó dolgokat teszünk, függetlenül attól, hogy a „tiltás” szó hogyan jelenik meg a dokumentumok szövegében. Ha ezek tiltások, akkor azok az élet érdekében történnek" – zárta le a vitát Tatjana Butszkaja, az Állami Duma Családvédelmi Bizottságának első alelnöke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nő a feszültség a Közel-Keleten: párhuzamos az eszkaláció és a patthelyzet
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 19:50
A Közel-Keleten egyszerre több fronton is fokozódik a politikai és katonai feszültség: az iráni-amerikai viszony ismét élesedett, miközben a térségben zajló tengeri és politikai incidensek tovább növelik a bizonytalanságot. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a konfliktusok nem elszigetelten zajlanak, hanem egymásra hatva alakítják a térség biztonsági környezetét.
Nemzetközi Evakuációs készültség van a Nemzetközi Űrállomáson
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 17:10
A NASA arra utasította a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó űrhajósokat, hogy vonuljanak be a visszatérő űrkapszuláikba és készüljenek fel egy esetleges evakuálásra, miután az állomás orosz moduljában súlyosbodott egy ismert légszivárgás – írja a Reuters.
Nemzetközi Az orosz hadsereg rakétákkal és drónokkal üzent Zelenszkij békeajánlatára
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 09:26
Az orosz hadsereg két irányított légi rakétával és 216 csapásmérő, valamint álcadrónnal támadt ukrajnai célpontokat mára virradóra. A légvédelem a drónok zömét elfogta, azonban a csapásokban legkevesebb két civil meghalt, többen pedig megsebesültek, infrastrukturális létesítmények és lakóházak rongálódtak meg.
Nemzetközi Zelenszkij levelet írt, hogy tárgyalna Putyinnal
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 09:08
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést. Hamar jött az orosz válasz, Putyin továbbra is Moszkvában tárgyalna.
Nemzetközi Erre „daj-daj-ozik” Shakira a foci-vb nyitómeccsén
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 08:49
Shakira nem csupán a zárónapon, a finálé félidejében, hanem a mexikóvárosi nyitómérkőzést felvezető programban is fellép a jövő csütörtökön kezdődő labdarúgó-világbajnokságon.
Nemzetközi Trump elmondta, mikor indulna újra a háború Irán ellen
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 07:49
Csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik a lebombázott iráni atomlétesítményekben rekedt dúsított uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Nemzetközi Bírják-e pénzzel az amerikaiak az iráni háborút?
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 07:36
Az iráni konfliktus okozta megnövekedett költségek akár az amerikai haderő készenléti szintjét is befolyásolhatják – nyilatkozták az amerikai katonai kormányzat tagjai.
Nemzetközi Újabb palesztinok haltak meg izraeli légicsapásokban
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 17:53
Legalább 11 ember meghalt Gázavárosban.
Nemzetközi Nem kér a Hezbollah a libanoni tűzszünetből
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 16:43
A szervezet elutasította a megállapodást.
Nemzetközi Magyar Péter először fogadott egy miniszterelnököt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 15:22
Az ír kormányfő volt az első ilyen vezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG