A londoni belügyminisztérium tájékoztatása szerint a csütörtöktől hatályos intézkedés alapján az érintett intézetek 150 méteres körzetében bűncselekménynek minősül bármiféle olyan cselekedet, amely befolyásolhatja az intézeteket felkeresők döntését terhességük megszakításáról és a klinikák egyéb szolgáltatásainak igénybevételéről, vagy bármilyen módon akadályozza őket a terhességmegszakítást végző egészségügyi intézmények felkeresésében és szolgáltatásaik igénybevételében.
Csütörtöktől bűncselekménynek minősül a védelmi övezeteken belül az intézmények látogatóinak és egészségügyi személyzetének zaklatása, illetve az ellenük irányuló félelemkeltő vagy lelki bántalmazással felérő cselekmények is.
Az ilyen cselekmények közé tartozhat abortuszellenes szórólapok osztogatása, az abortuszhoz fűződő jog elleni tiltakozás, de akár az is, ha valaki a kórházak körüli védőzónában kiabálni kezd azokkal, akik abortusszal kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele céljából keresik fel az adott intézményt.
A belügyi tárca ismertetése szerint a rendelet megsértői felső korlát nélküli pénzbüntetéssel lesznek sújthatók.
Véget vetettek a zaklatásoknak
Jess Phillips, a nők sérelmére elkövetett erőszakcselekmények elleni küzdelem irányításáért felelős belügyi államtitkár a minisztérium csütörtöki tájékoztatásához fűzött nyilatkozatában visszataszítónak nevezte, hogy nőket személyes biztonságukban fenyegessenek vagy zaklassanak, amiért egészségügyi szolgáltatást vesznek igénybe. „Ennek a mai nappal véget vetünk” – fogalmazott az államtitkár.
A klinikák körüli védelmi zónák kialakítását lehetővé tévő törvényt már tavaly májusban elfogadta a londoni parlament, de a Konzervatív Párt vezette akkori kormány előzetes konzultációt tervezett az övezetek kijelöléséről.
A júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett új munkáspárti kormány azonban úgy döntött, hogy minden további halasztás nélkül, október végétől ki kell alakítani az egészségügyi intézmények körül ezeket a védőzónákat.
(MTI)