Az amerikai választási kampányt az elmúlt napokban az a kérdés uralta, hogy a választók melyik csoportja melyik jelöltre szavaz inább. A Trump-tábor örül annak, hogy több fekete, több spanyolajkú és mindenekelőtt több fiatal férfi szavaz majd az exelnökre. E csoportok szavazat-növekedéséről nap mint nap diadalmasan számolnak be, ezért a republikánusok a TV-vita elvesztése után ismét biztos győztesnek látják magukat.
Keresd a nőt!
Ebben a spekulációban szinte elfelejtődik a választók legfontosabb csoportja: a nők. Ők teszik ki ugyanis az összes szavazat 52 százalékát, és Kamala Harris jelentősen nagyobb előnnyel vezet közöttük, mint Trump a férfiak körében. Az alelnök előnye a felméréstől függően 7 és 16 százalék között van a nők körében. Trump előnye eközben a férfiak körében 9 százalék.
Közelebbről megvizsgálva, ez az előny még egyértelműbb. A fiatal nők (18-29 évesek) 69 százaléka Harrisre akar szavazni, és a fiatal férfiak körében ez az arány szintén 45 százalékpont.
November 5-én az döntheti el a versenyt, hogy a nők sokkal nagyobb valószínűséggel mennek el szavazni, mint a férfiak, különösen a fiatal férfiak, akiknek Trump mostanában különösen udvarol.
Az abortusz-kérdés árnya
Harris a konzervatív tábor prominens női hangjaira is támaszkodhat, mint például Liz Cheney-re. Bár az abortusz kérdésében politikailag nem a demokratákhoz igazodik, jelenleg Harrisszel együtt járja az ingadozó szövetségi államokat, és kampányol az alelnök mellett. „Szembe kell szállnunk Trump és J. D. Vance nőgyűlöletével” - idézi őt a The New York Times.
Cheney a Financial Timesnak nyilatkozva kijelentette: „Az abortusz kérdését nem szabad pártok mentén eldönteni. Sokan ellenezzük az abortuszt, de azt is láttuk, hogy az egyes államok törvényei túl kevés védelmet nyújtanak a nőknek”.
A nyolc évvel ezelőtti Hillary Clinton-féle kampánnyal ellentétben Harris szándékosan háttérbe szorítja a nemek kérdését. Laphonza Butler kaliforniai szenátor, Harris közeli barátja így magyarázza, hogy miért: „Az emberek a saját szemükkel láthatják, hogy ő nő. Arra összpontosít, ami fontos - és ez nem a faji hovatartozása vagy a neme. Arról van szó, ami most a legfontosabb az amerikaiak számára. Ezért ő most az ideális vezető az ország számára.”
A nemek kérdése nincs előtérben. Az abortusz kérdése viszont annál fontosabb. Amióta a Legfelsőbb Bíróság körülbelül két évvel ezelőtt hatályon kívül helyezte a „Roe kontra Wade” ügyben hozott ítéletet, és ezzel együtt az abortusz országos szintű legalizálását, a demokraták szinte minden fontosabb választást megnyertek. Az amerikaiak egyértelmű többsége azt szeretné, ha ebben a kérdésben a nők, és nem a politikusok döntenének.
A szavazatok nemek szerinti polarizálódását tehát nem a nemek okozták. Christine Matthews, a republikánusok egyik kampánymenedzsere a New York Timesban kifejti: „Az ok az, hogy Trump és alelnök-jelöltje, Vance annyira szélsőségesek. Ez okozta ezt a hatalmas nemek közötti szakadékot”.
Az abortusz kérdése leláncolja a republikánusokat. Az abortusz ma már 13 szövetségi államban tilos, egyes esetekben még nemi erőszak és vérfertőzés esetén is. Néhány államban november 5-én népszavazást is tartanak a kemény abortusztörvények visszafordításáról.
Több államban, köztük olyan konzervatív államokban, mint Kansas és Ohio, az ilyen népszavazások már az abortusz támogatóinak kedveztek. A demokraták ezért abban reménykednek, hogy november 5-én ők is profitálhatnak ebből, például Arizona államban, amely egy kiélezett ingadozó állam. Az optimisták még abban is reménykednek, hogy Florida ismét a demokratákra fog szavazni, mivel ott egy DeSantis kormányzó által keresztülvitt, igen kemény törvényről fognak szavazni.
Ez eldöntheti az elnökválasztást
Trump teljesen hiteltelenné tette magát az abortuszról tett ellentmondásos kijelentéseivel. Egyszer azzal dicsekszik, hogy ő nevezte ki azokat a bírákat, akik a Roe v. Wade ítéletet hatályon kívül helyezték. Aztán meg hagyja, hogy felesége, Melania a nők önrendelkezési jogáért könyörögjön a memoárjaiban.
Vance jelölttársa keményen abortuszellenes aktivistaként ismert, és a „gyermektelen macskás hölgyekről” tett megjegyzései nem igazán segítették a republikánusokat - ahogyan az exelnök nevetséges állítása sem, miszerint ő lesz „a nők védelmezője”.
A demokraták érzik, hogy ezen a ponton megnyerhetik a választást. Michelle Obama, a párt nagyágyúja a napokban egy michigani rendezvényen leszögezte: az orvosi ellátás hiánya életveszélyes lehet a nők számára. Beszélt olyan helyzetekről, amikor a nők kénytelenek államhatárokat átlépni, csak hogy hozzáférjenek egy szükséges gyógyszerhez vagy időpontot kapjanak egy klinikán.
Obama ezzel kapcsolatban a testi önrendelkezés fontosságát hangsúlyozta: „Többek vagyunk, mint szülőgépek”. Azokhoz a nőkhöz szólt, akiknek a véleményére a saját környezetükben talán nem nagyon hallgatnak: „Az önök döntése az önök magánügye”.
Obama hozzátette: „A nők nem válhatnak áldozatává azoknak a férfiak frusztrációjának, akik a politikai rendszerben csalódva a republikánus elnökjelöltre szavaznak, vagy egyáltalán nem akarnak elmenni szavazni. Kiemelte: „Ha nem sikerül jól lebonyolítani ezt a választást, a feleségeitek, lányaitok, anyáitok - mi nők - a ti haragotok járulékos kárvallottjaivá válnak”.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)