3p

Csehország egyelőre nem válaszolt a meghívásra a Béketanácsba, Spanyolország viszont egyből elutasította azt.      

Csehország is meghívót kapott az Egyesült Államoktól, hogy legyen tagja a Donald Trump elnök alapította Béketanácsnak – erősítette meg Karla Mrácková, a cseh kormány szóvivője pénteken a CTK hírügynökség kérdésére válaszolva, amit az MTI prágai tudósítója idézett.

A kormány válaszát a meghívóra a cseh külügyminisztérium fogja kidolgozni – tette hozzá a szóvivő.

Csehországnak a béketanácsi tagsággal kapcsolatban azután kellene állást foglalnia, hogy megtudja, milyen feltételekkel jár csatlakozása, és milyenek lesznek a Béketanács jogkörei – jelentette ki Petr Pavel cseh államfő.

Egyelőre szinte semmit sem tudunk – jegyezte meg az elnök szintén a hírügynökségnek nyilatkozva.

Petr Pavel egyelőre kivár
Petr Pavel egyelőre kivár
Fotó: DepositPhotos.com

Petr Pavel emlékeztetett: a korábbi közlések szerint a tartós béketanácsi tagsághoz minden érintett országnak egymilliárd dollárt kellene befizetnie a szervezetnek, amelynek élére Donald Trump önmagát jelölte vétójoggal felruházva.

„Biztosan érdekes lesz, amennyiben ezt a meghívót elemezni fogjuk, hogy ez a tanács milyen célt szolgálna, milyen feltételek mellett, milyen jogkörökkel, milyen felhatalmazásokkal, s csak azután érdemes nyilatkozni” - fejtette ki véleményét Petr Pavel.

Felhívta a figyelmet arra, hogy eredetileg ennek a Béketanácsnak a gázai helyzettel kellett volna foglalkoznia, „míg azonban most úgy tűnik, hogy Donald Trump inkább ezzel szeretné helyettesíteni az ENSZ-t vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsát, vagy ez egy bypass (kerülőút) lehetne azok számára”.

Petr Macinka cseh külügyminiszter hétfőn Prágában (tehát még azelőtt, hogy Csehország megkapta volna a meghívót) a Béketanácsba, azt mondta: mivel még nem kaptak meghívót a testületbe, a kormánynak nincs is hivatalos álláspontja a témával kapcsolatban.

„ Másik dolog, hogy a tagsággal együtt járó egymilliárd dolláros összeg befizetése meghaladja Csehország lehetőségeit, számunkra ez elképzelhetetlen, s erre a célra a cseh adófizetőknek ennyi pénzük nincsen” - mutatott rá Macinka.

Spanyolország ugyanakkor már döntött: nem csatlakozik az amerikai elnök által kezdeményezett Béketanácshoz – közölte Pedro Sánchez miniszterelnök Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján pénteken az MTI madridi tudósítójának jelentése szerint.

Sánchez egyből nemet mondott
Sánchez egyből nemet mondott
Fotó: EPA/KHALED ELFIQI

„Köszönjük a meghívást, de elutasítjuk az amerikai kormányzat által javasolt tanácsban való részvételt” - fogalmazott a kormányfő, hangsúlyozva, hogy a döntést a nemzetközi jog iránti elkötelezettséggel összhangban hozták meg.

Pedro Sánchez szerint a davosi fórumon bemutatott béketanácsi javaslat, amelyet eredetileg az amerikai elnök gázai béketervének felügyeletére terveztek, de azóta más globális konfliktusokra is ki kívánnak terjeszteni, nemcsak hogy kívül esik az ENSZ keretein, hanem még a Palesztin Nemzeti Hatóságot is kizárja.

A palesztinoknak maguknak kell dönteniük jövőjükről, Izraellel párbeszéd útján kell megoldaniuk a békés egymás mellett élést, a kétállami megoldás a béke garanciája a két ország között, hangsúlyozta Sánchez, hozzátéve, hogy Spanyolország továbbra is elkötelezett a békefolyamat, a térség stabilitása, biztonsága és újjáépítése mellett.

A spanyol kormány számos alkalommal bírálta az izraeli kormányt a gázai háború rengetegeg palesztin civil áldozata miatt, és – Írország mellett – a Netanjahu-kormány egyik legfőbb kritikusának számít az EU-n belül.         

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Dél-Korea gigászi AI- és chipfejlesztési programot jelentett be
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 08:33
Az ország nagyszabású beruházási programot jelentett be a félvezetőgyártás, a fizikai mesterséges intelligencia és az MI-adatközpontok fejlesztésére, amelynek célja az ország technológiai versenyképességének erősítése.
Nemzetközi Az izraeliek felrobbantottak egy teljes Hezbollah-alagútrendszert
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 08:24
Izrael azt közölte, hogy a hadserege Dél-Libanonban felrobbantotta az Irán által támogatott libanoni síita Hezbollah terrorszervezet egyik kiterjedt alagútrendszerét.
Nemzetközi Kína bekeményített a japánokkal szemben
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 07:43
Exportkorlátozási listára helyezett számos japán céget és szervezetet Kína, arra hivatkozva, hogy védeni kívánja nemzetbiztonsági érdekeit és teljesíti nemzetközi kötelezettségeit.
Nemzetközi Közel-Kelet: hétvégén lőttek, holnap tárgyalnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 06:48
Katar fővárosában, Dohában folytatódhatnak az Egyesült Államok és Irán közötti egyeztetések – közölték amerikai tisztségviselők. Mindez azután, hogy hévégén az amerikai lőttek iráni radar és kommunikációs állomásokat, az irániak pedig újra támadták az arab-országok amerikai bázisait.
Nemzetközi Futball-vb: Kanada jutott elsőként a nyolcaddöntőbe
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 06:15
A társházigazda kanadai labdarúgó-válogatott az egyenes kieséses szakasz első mérkőzésén a ráadásban, a 92, percben szerzett góllal 1-0-ra legyőzte a dél-afrikaiakat.
Nemzetközi Két orosz olajfinomítót is eltalált vasárnap az ukrán hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 15:31
A frontvonaltól 300, illetve 700 kilométerre csapott le két olajfinomítóra az ukrán haderő vasárnapra virradóra. Eközben Oroszország az ukrán fővárost támadja.
Nemzetközi Ismét légvédelmi szirénákra ébredtek a Közel-Keleten: ennyit a megállapodásról?
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 12:57
Kuvaiti és bahreini katonai létesítményeket támadott Irán vasárnap hajnalban, amelyek az Egyesült Államok hadseregéhez tartoznak. Az amerikai erőket nem érte veszteség, a két fél egymást vádolja a tűzszünet megsértésével.
Nemzetközi Lemond a szerb elnök, miniszterelnökként térhet vissza
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 10:35
Aleksandar Vučić a szerb alkotmány alapján nem jelöltetheti magát harmadjára is elnöknek. Idő előtt lemond tisztségéről, később pedig miniszterelnökként térhet vissza a politikába. 
Nemzetközi Már 1430 áldozata van a venezuelai földrengéseknek, egy városnyi ember pedig eltűnt
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 09:54
Az ENSZ becslése szerint a szerdai földrengések hétmillió embert érintettek. A rengéseket Brazíliában és Kolumbiában is lehetett érezni. 
Nemzetközi Elutasította a Hezbollah a legújabb megkötött megállapodást
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 16:49
A szervezet szerint az maga a megadás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG