2p

Úgy tűnik, moszkvai tárgyalása után Robert Fico már a magyar miniszterelnöknél is keményebben képviseli a Kreml álláspontját a nyugati szövetségi rendszeren belülről.

Megtorló intézkedéseket vezethet be Ukrajnával szemben Szlovákia abban az esetben, ha Kijev újév után valóban leállítja az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé – jelentette be pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban.

„Január 1-je után megvizsgáljuk a helyzetet, és felmérjük annak lehetőségét, hogy viszonválaszt adjunk Ukrajna számára. Ha elkerülhetetlen, akkor leállítjuk az elektromos áram szállítását Ukrajnába vagy valami más intézkedést hozunk”

- közölte Fico.

Kijev már korábban bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én lejár.

A szlovák miniszterelnök közölte: az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltséggel járna. Azt is hangsúlyozta, hogy az ukrajnai tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené, becslései szerint a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd eurót is elérhetik a következő két évben.

Videoüzenetében Fico Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatta a kialakult helyzetért. Azt is mondta, hogy Zelenszkij „érthetetlen módon” visszautasítja a tűzszünetet, és ezzel egész Ukrajnát katasztrófa felé vezeti. A szlovák kormányfő szerint az ukrán elnök tárgyalási pozíciója napról napra romlik, és Ukrajna

„hatalmas árat fog fizetni ezért a nyugati kalandért: területeket fog veszíteni és külföldi csapatok érkeznek majd az országba”.

Robert Fico vasárnap Moszkvában járt, és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Putyin néhány nappal később elmondta, hogy a szlovák miniszterelnök kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon. Az orosz elnök hozzátette: Moszkva nem ellenzi ezt a felvetést.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi J. D. Vance kiállt Orbán Viktor mellett, de számított a vereségére
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 08:57
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével, ugyanakkor sajnálatát hangoztatta Orbán Viktor kormányfő választási veresége miatt.
Nemzetközi Így reagált Magyar Péter keresztapázására Orbán Viktor szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 08:17
Magyar Péter hétfő délutáni szavaira reagált Aleksandar Vucic szerb elnök a szerb köztévé esti híradójában, amelyet a Telex szemlézett.
Nemzetközi A Nemzetközi Energiaügynökség szükség esetén további tartalékokat szabadít fel
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 06:45
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szükség esetén további olajtartalékokat szabadít fel – közölte hétfőn Fatih Birol, az IEA vezetője.
Nemzetközi Csehországba hívták Magyar Pétert, ráadásul Orbán Viktor szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 19:20
Andrej Babis cseh kormányfő levélben invitálta meg a választásokon győztes Tisza Párt elnökét.
Nemzetközi Élesedett Trumpék tengeri blokádja Iránnál
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 18:58
Életbe lépett az Egyesült Államok által az iráni kikötők ellen meghirdetett blokád hétfőn – közölte Donald Trump.
Nemzetközi Megérkezett Moszkva reakciója Magyar Péter győzelmére
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 13:41
Oroszország arra számít, hogy az új magyar vezetéssel is folytatódnak a rendkívül pragmatikus kétoldalú kapcsolatok – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn Moszkvában újságíróknak.
Nemzetközi Nem véletlenül hallgat Trump Orbán Viktor bukásáról – az Egyesült Államokban is nagyot szólt a magyar választás eredménye
Litván Dániel | 2026. április 13. 13:17
Akárki is lesz majd Donald Trump utódja, Magyar Péter útját kell járnia? Így fogadták a Tisza győzelmét az Atlanti-óceánon túl. De mi lesz a védőpajzzsal és a szankciós mentességgel?
Nemzetközi Még Orbán Viktor számos külföldi szövetségese is gratulált Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 12:01
Sorra gratulálnak külföldi állami vezetők Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének a vasárnapi országgyűlési választásokon elért kétharmados győzelemhez.
Nemzetközi Az Orbán-kormány bukásával nemcsak Oroszország, hanem Izrael is fontos szövetségest vesztett
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 10:31
Izraelben a hírek élén állt vasárnap este a magyarországi parlamenti választás eredménye, Orbán Viktor veresége.
Nemzetközi Macron a szuverenitásvédelemről értekezett Magyar Péterrel
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:04
Ezáltal kell megerősíteni Európát a Magyar Péternek gratuláló francia államfő szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG