3p

Az SZBU szerint magyar katonai hírszerző hálózat működött Kárpátalján, két ügynököt letartóztattak, hazaárulással vádolják őket.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) közlése szerint lelepleztek egy magyar katonai hírszerzési ügynökhálózatot, amelynek tagjai Kárpátalján működtek – erről a 444.hu és a Reuters hírügynökség is beszámolt. Az SZBU szerint

ez az első alkalom, hogy Ukrajnában egy NATO-tagállam állampolgárát kémkedés gyanújával letartóztatták.

A szolgálat tájékoztatása szerint a hálózat feladata az volt, hogy adatokat gyűjtsön a térség katonai biztonsági helyzetéről, a földi és légvédelmi rendszer sebezhetőségeiről, valamint a helyi lakosság társadalmi-politikai nézeteiről, különös tekintettel arra, hogy miként reagálnának, ha magyar csapatok lépnének be a régióba.

A nyomozás során két személyt tartóztattak le. Az SZBU szerint az ügynököket a magyar katonai hírszerzés egyik hivatásos tisztje irányította, akinek kilétét is sikerült azonosítaniuk. Az egyik letartóztatott férfi 40 éves, a Beregszászi járásból származik, és korábban az ukrán hadsereg katonája volt. Állításuk szerint 2021-ben szervezte be a magyar titkosszolgálat, 2024-ben pedig aktiválták.

A feladatai közé tartozott a helyi lakosság hangulatának vizsgálata, információgyűjtés a kárpátaljai feketepiac katonai kínálatáról, a magyar lakosság migrációjáról, valamint a térségben állomásozó katonai és rendvédelmi erőkről.

Az SZBU állítása szerint az illető feltérképezte az ukrán hadsereg pozícióit, köztük az S-300-as légvédelmi rakétarendszerek koordinátáit, majd Magyarországra utazott, hogy jelentést tegyen. A hatóságok szerint videófelvétel készült arról, ahogy a férfi találkozik az általa tartótisztként azonosított magyar hírszerzővel, aki készpénzt adott át neki a kijelölt feladatok végrehajtásához. A kommunikáció céljára egy Signal alkalmazással ellátott mobiltelefont is kapott. Az ukrán nyomozás szerint a férfi úgy tudott kilépni Ukrajnából, hogy igazolást szerzett arról: beteg édesapját egy magyarországi kórházban ápolják.

A férfi emellett utasítást kapott arra is, hogy informátorhálózatot építsen ki, az SZBU állítása szerint két ilyen toborzási kísérletet dokumentáltak:

A másik őrizetbe vett személyről annyit közöltek, hogy nő, és 2025-ig az ukrán hadseregben szolgált. Feladatai közé tartozott a magyar különleges szolgálatok tájékoztatása a Kárpátalján tartózkodó repülőgépekről és helikopterekről, valamint annak a katonai egységnek az információi, ahol szolgált.

Az SZBU háborús időben elkövetett hazaárulás vádjával tartóztatta le a két kárpátaljai magyart. A szolgálat közlése szerint életfogytiglani börtönbüntetés és vagyonelkobzás várhat rájuk.

Kérdéseinket elküldtük a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, válaszaikkal bővítjük cikkünket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ebben az országban több mint 11 000 fogoly kap amnesztiát
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 17:43
A tádzsik hatóságok szerdán bejelentették, hogy a közép-ázsiai egykori szovjetköztársaság függetlenségének 35. évfordulója alkalmából két hónapon belül több mint 11 300 foglyot engednek szabadon.
Nemzetközi Négy év után először látogat Angliába Harry herceg a családjával
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 16:59
A BBC News értesülései szerint Sussex hercege és hercegnéje várhatóan júliusban hozza magával két gyermekét az Egyesült Királyságba.
Nemzetközi Megszavazták: szigorítják az illegális migránsok visszaküldésének szabályait
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:53
Az Európai Parlament (EP) elfogadta az illegálisan az EU-ban tartózkodókról szóló szabályok szigorítását – derül ki az EP közleményéből. 
Nemzetközi XIV. Leó pápa reagált Irán és az Egyesült Államok közötti megállapodásra
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:02
XIV. Leó pápa megelégedéssel fogadta az Irán és az Egyesült Államok közötti megállapodást. A katolikus egyházfő „a párbeszéd és a tárgyalás türelmes munkája” eredményének nevezte a megegyezést.
Nemzetközi Nem teszi az ablakba Trump, amit Irántól kapott – de az igazi feketeleves csak ezután jöhet
Litván Dániel | 2026. június 17. 14:23
Szinte teljes lehet az iráni vezetés öröme az aláírni készült megállapodás kapcsán. És mások is elgondolkozhatnak azon, ami történt.
Nemzetközi Megkongatta a vészharangot az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 13:43
Azonnali és radikális beavatkozást sürget az amerikai árpolitika okozta globális gyógyszerpiaci sokkhullámok és a hazai környezetben tapasztalható „kettős szorítás” miatt az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Magyarország ugyanis rendszerszintű csapdába sétált, amelyből az egyetlen kivezető út egy hárompilléres stratégiai keretrendszer azonnali bevezetése.
Nemzetközi Újabb 2,3 milliárd eurót kap Brüsszeltől Ukrajna – megszólalt a fideszes képviselő is
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:46
És újabb szankciók is jöhetnek Oroszország ellen. Ülésezik az Európai Parlament.
Nemzetközi Netanjahu kezdhet csuklani – egyértelmű üzenetet kapott a világ legerősebb embereitől
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 11:52
Nagyon szeretnék azt a békét most már.
Nemzetközi Ukrán drónokat és ügynököket is fogtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 10:54
Moszkva környékét támadták megint az ukránok.
Nemzetközi A célegyenesben taposna a fékbe Irán a béke ügyében
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 09:24
Van még egy feltétele Iránnak, mielőtt aláírnák a megállapodást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG