3p

Két nap múlva megérkezik a menet a szerb fővárosba, támadásoktól is tarthatnak.

Kétnapos, Belgrádtól Újvidékig tartó gyaloglással emlékeznek meg a több mint két hónapja tiltakozó szerbiai egyetemi hallgatók a november elsejei, 15 áldozatot követelő tragédiáról.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le, az illetékes szervek pedig azóta sem vontak senkit felelősségre emiatt, ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők kezdtek tiltakozásba. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során.

A Belgrádból Újvidékre gyaloglók február elsején az újvidéki vasútállomáson szeretnének tisztelegni a három hónapja történt baleset áldozatainak emléke előtt. A szerb belügyminisztérium közölte, biztosítja a menetet, és vigyáz arra, hogy senki ne támadjon a tiltakozókra. Korábban volt rá példa, hogy autósok a tiltakozó tömeg közé hajtottak, illetve kívülről pálcákkal, vasrudakkal, baseballütőkkel támadtak a tüntetőkre.

A tiltakozók múlt pénteken általános munkabeszüntetésre, polgári engedetlenségre is kérték a velük egyetértőket, míg hétfőn 24 órára lezárták Belgrád legforgalmasabb csomópontját. Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök hétfő este közölte, hogy a tiltakozók követelései teljesültek, így nincs ok további tüntetésre. Egy nappal később viszont a Szerb Haladó Párt (SNS) aktivistái megtámadták a tiltakozókat, egy lány súlyosan megsebesült, ezért lemondott Milos Vucevic miniszterelnök, az SNS elnöke. A köztársasági elnök bejelentése szerint tíz napon belül kiderül, sikerül-e új kormányfőt kijelölni vagy előrehozott választásokat kell tartani.

A tiltakozók követelései között a vasútállomás felújítási munkálataira vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala, a tiltakozókra támadók felelősségre vonása, a tiltakozás miatt elfogott diákok és tanárok szabadon bocsátása, valamint a felsőoktatási támogatások növelése szerepelt. Aleksandar Vucic leszögezte: mindent teljesítettek, még azokat a követeléseket is, amelyeket a vasútállomáson történt tragédia után fogalmaztak meg a tiltakozók, vagyis lemondott a miniszterelnök és Újvidék polgármestere. Az államfő szerdán aláírta a büntetőjogi felelősségre vonás alóli kegyelmet az elfogott tanárok és diákok számára.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, és a munka az idén is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért.

Az újvidéki felsőügyészség december végén emelt vádat az ügyben tizenhárom ember, közöttük a volt építésügyi miniszter ellen. A vádiratban szereplőket a közbiztonság súlyos veszélyeztetésével, veszély okozásával, valamint nem megfelelő építkezési és kivitelezési munkával vádolják.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Amerika megint megtámadta Iránt – záporoztak a rakéták
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 06:11
Önvédelemnek nevezték a közel-keleti ország ellen indított újabb támadássorozatot, egy amerikai gépet ért támadást követően.
Nemzetközi Nem csak az Orbán-kormányokhoz szökött politikusok aggódhatnak az új kormány által indított eljárások miatt
Litván Dániel | 2026. június 10. 05:44
Nem teljesen egyforma az Orbán-kormányok alatt Magyarországon menedéket kapott politikusok helyzete. Nikola Gruevszki ügyében Sulyok Tamásnak, a két lengyel politikus esetében több tisztviselőnek és politikusnak is lehet elszámolnivalója. De milyen eljárás zajlik, és mi lehet ennek az eredménye? Lattmann Tamás nemzetközi jogászt is megkérdeztük.
Nemzetközi Trump megszólalt: Irán lelőhetett egy amerikai helikoptert?
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 19:28
Az elnök kijelentése messzire vezethet.
Nemzetközi A futballsiker alkímiája, avagy mit tanulhatunk Horvátországtól és Uruguaytól?
Wéber Balázs | 2026. június 9. 19:06
Hogyan lehetséges az, hogy miközben olyan kis országok, mint Horvátország és Uruguay hosszú ideje kiemelkedően sikeresek a futballban, Magyarország már négy évtizede képtelen kijutni a világ legjelentősebb sporteseményére? A siker elsősorban nem a pénzen múlik – annál inkább a futballkultúrán, a tehetségen, a nevelésen és a mentalitáson. Nagyító alatt ezúttal a siker kulcsa a legnépszerűbb sportágban.
Nemzetközi Súlyos izraeli légicsapás történt Libanonban
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 17:48
Legalább kilenc halottról szólnak a hírek.
Nemzetközi Újabb izraeli minisztert tiltottak ki Franciaországból
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 16:31
Már a második izraeli kormánytag ellen foganatosítanak ilyen intézkedést.
Nemzetközi Botrányos ügy miatt távozhat a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 15:54
Szexuális zaklatás miatt függesztették fel.
Nemzetközi Félelmetesen sok pénzt költenek fegyverkezésre az atomhatalmak
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 13:52
Másodpercenként 3768 dollár.
Nemzetközi Csaknem megduplázódott a globális chipértékesítés áprilisban
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 11:29
Már a tizennegyedik egymást követő hónapban nőttek a globális félvezető-eladások havi szinten.
Nemzetközi Itt az első vb-botrány: Trump országa nem engedte beutazni az afrikai sztárbírót
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 10:21
Nem kapott beutazási vízumot az Egyesült Államokba a csütörtökön kezdődő labdarúgó-világbajnokság szomáliai játékvezetője, Omar Abdulkadir Artan. Emiatt kénytelen kihagyni a vb-t.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG