2p

A magyarok általában véve nem szeretik, ha az oroszokat szankcionálják, a németeknek azzal volt baja, hogy az uniós exportőrök is nehezebb helyzetbe kerülhettek volna.

Az EU nagykövetei az Ukrajna elleni orosz agresszióra válaszul egy erőteljes és jelentős 14. szankciócsomagról állapodtak meg. A csomag új, célzott intézkedéseket tartalmaz, és a kiskapuk bezárásával maximalizálja a meglévő szankciók hatását - tette közzé az X közösségimédia-platformon az EU soros belga elnöksége. 

A Politico értékelése szerint az, hogy ezúttal a jövedelmező gázágazatra is kiterjednek a szaknciók, korábban elképzelhetetlen lépés - és euró-százmilliókat vonhat ki Moszkva hadipénztárából.

Németország és Magyarország is ellenkezett, de beadták a derekukat

Az uniós nagykövetek csütörtök délelőtt hozták meg a döntést, miután Németország és Magyarország kemény ellenállása hetekig megakasztotta a megállapodást - bár a csomag különböző részei miatt. 

A szankciók továbbra sem érintik az EU-ba irányuló orosz folyékony földgáz (LNG) exportjának nagy részét. Ehelyett megtiltják az uniós kikötők számára, hogy az orosz cseppfolyósított földgázt a beérkezést követően továbbértékesítsék, és blokkolják az Oroszország által tervezett sarkvidéki és balti-tengeri LNG-terminálok finanszírozását. 

A Politico kommentárja szerint Magyarország elvből ellenzi a legtöbb további orosz energetikai szankciót, így az ellenállás ezen a vonalon várható volt. Németország ellenállása azonban meglepetésként hatott. Aggályaik nem is a gázzal kapcsolatosak, hanem az uniós exportőrökre vonatkozó új kötelezettségekkel kapcsolatosak. Végül a tárgyalófelek engedtek Németország aggodalmainak, és a lehetséges hatások tanulmányozásáig eltekintettek egy olyan záradéktól, amely az uniós kisvállalkozásoknak okozott volna kárt. Más források szerint pedig Magyarország a maga részéről azért támogatta az LNG-tilalmat, miután biztosítékot kapott arra, hogy az Oroszország bevonásával épülő Paks II. atomerőmű bővítése nem kerül szankció alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Jönnének vissza az angolok az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 19:14
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az iráni konfliktus és a bizonytalanság felé tartó világ környezetében az Európai Unió és Nagy-Britannia kapcsolatrendszerének szorosabbra vonását diktálják a brit nemzeti érdekek, és ennek érdekében London hamarosan újabb kétoldalú csúcstalálkozót tart az EU-val.
Nemzetközi Áthúzták Trump Fehér Házi bálterem-terveit
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:06
Egy amerikai szövetségi bíró ideiglenesen leállította Donald Trump 400 millió dolláros Fehér Házi bálterem-projektjét, mert szerinte az elnök nem rendelkezik megfelelő jogi felhatalmazással a beruházás megvalósítására. A döntés egyelőre csak átmeneti, de komoly jogi akadályt jelent az építkezés előtt.
Nemzetközi Szijjártó Péter visszaszólt a cseh köztársasági elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 17:18
Élesen visszautasította a cseh államfő bírálatait szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, mondván, hogy Petr Pavelnek óvatosabban kellene fogalmaznia az Ukrajna érdekében végrehajtott lehallgatási ügyben, mivel ha nincsen rendszerváltás, akkor a kommunista Csehszlovákia hírszerző kémje lett volna Nyugat-Európában.
Nemzetközi Donald Trump: Teherán fegyverszünetet kért (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:48
Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól – jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
Nemzetközi Fontos lépéseket tett szerdán az Európai Bizottság Ukrajna pénzügyi támogatásához
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 15:47
Az Európai Bizottság előkészítő lépéseket tett az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatás, illetve a dróngyártás fellendítése érdekében.
Nemzetközi Rio de Janeiro-méretű lakosság menekült el Ukrajnából
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:38
Az orosz-ukrán háború 2022. februári kezdete óta mintegy 6 millióan hagyták el Ukrajnát a harcok miatt, 57 százalékuk nő – közölte Olekszandr Gladun ukrán demográfus.
Nemzetközi Trump „erősen fontolgatja”, hogy az Egyesült Államok elhagyja a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:10
Az amerikai elnök a The Telegraphnak adott interjút.
Nemzetközi Moszkvából jött: az orosz külügyi szóvivő is megszólalt Szijjártó Péterrel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 12:50
Oroszország is reagált az ominózus telefonbeszélgetésre Szijjártó Péter és Szergej Lavrov között.
Nemzetközi Két európai uniós miniszterelnök is kifejtette véleményét Szijjártó Péter és Szergej Lavrov telefonbeszélgetéséről
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 11:45
A lengyel Donald Tusk és az ír Micheál Martin undorítónak és baljósnak nevezték a magyar kormány lépéseit, miután kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen Szijjártó Péter azt mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, hogy megpróbálja az Európai Unió szankciós csomagját Moszkva kedvére módosítani.
Nemzetközi Áldhatja a szerencséjét Európa az iráni háború miatt?
Litván Dániel | 2026. április 1. 05:46
Egy szempontból biztosan. Az amerikai fegyverexport is megérezheti a közel-keleti történéseket, a vevők pedig máshol állhatnak sorba.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG