2p

Bár ősszel még szóba sem jöhetett, mostanra valósággá vált: az Osztrák Néppárt koalíciós tárgyalásokba kezd a szélsőjobboldali FPÖ-vel.

Az Osztrák Néppárt (ÖVP) elfogadja Herbert Kicklnek, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökének meghívását a koalíciós tárgyalásokra – jelentette be szerdán Christian Stocker, az ÖVP új ügyvivő elnöke sajtótájékoztatóján, amelyről az MTI számolt be.

„Én fogom a megbeszéléseket folytatni” – mondta Stocker. Egyúttal hangsúlyozta, hogy „őszinte válaszokra van szüksége” többek között a sajtószabadságot, az Oroszországtól való függetlenséget és az uniós együttműködést illetően. A néppárti politikus szerint az FPÖ-nek őszinte választ kell adnia arra, hogy Ausztriát az EU megbízható és konstruktív partnerének látja-e, a szabad világ vagy az autokrácia felé orientálódik-e, s az államérdeket előbbre tartja-e a pártérdekeinél. Ezekből a válaszokból lesz majd látható, hogy az FPÖ kész-e felelősséget vállalni az emberekért – mondta Stocker, hozzátéve, hogy mindezt az eljövendő beszélgetések során ki fogja puhatolni.

Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke távozik az Alexander van der Bellen osztrák államfővel tartott megbeszéléséről Bécsben 2025. januárjában. A parlamenti választásokon legtöbb szavazatot szerző FPÖ megkerülésével tartott koalíciós kormányalakítási tárgyalások zátonyra futottak - így most az FPÖ próbálhat meg kormányt alakítani.
Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke távozik az Alexander van der Bellen osztrák államfővel tartott megbeszéléséről Bécsben 2025. januárjában. A parlamenti választásokon legtöbb szavazatot szerző FPÖ megkerülésével tartott koalíciós kormányalakítási tárgyalások zátonyra futottak - így most az FPÖ próbálhat meg kormányt alakítani.
Fotó: MTI/EPA/Max Slovencik

Ősszel még senki sem akart szóba állni az FPÖ-vel

Stocker már vasárnapi kinevezését követően jelezte, hogy pártja kész egyeztetéseket kezdeni az FPÖ-vel egy esetleges koalícióról. Kickl pedig kedden közölte: kormányalakítási tárgyalásokra hívta az Osztrák Néppártot. Stocker ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a megbeszélések eredménye nincs kőbe vésve. Az első egyeztetésre akár már szerdán sor kerülhet.

Az MTI összefoglalója emlékeztet: bár a választáson az FPÖ szerezte meg a legtöbb szavazatot, Alexander Van der Bellen osztrák államfő először Karl Nehammer kancellárt bízta meg újra kormányalakítással. Tavaly ősszel még minden osztrák politikai párt határozottan állította: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott FPÖ-vel. Nehammer kategorikusan kijelentette, hogy nem fog a párt vezetőjével együtt kormányozni. A kancellár lemondása azonban új helyzetet teremtett, helyére Alexander Schallenberg volt külügyminisztert nevezik ki ügyvivő kancellárnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hatalmas segély érkezik Iránba a Vöröskereszttől
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:45
Megérkezett az első öt teherautónyi szállítmány abból a több mint 171 tonna segélyből, amelyet a Vöröskereszt közúton indított útnak az iráni Vörös Félhold Társaság számára – jelentette be a segélyszervezet kedden Genfben.
Nemzetközi Magyar katonák indultak a Közel-Keletre
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:09
Elindult repülőgéppel Bejrútba a magyar katonák váltóállománya, akik az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában teljesítenek majd szolgálatot – írja a Honvédelmi Minisztérium keddi közleménye alapján az MTI.
Nemzetközi Fontos emberrel telefonált Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:41
A Tisza Párt elnöke Ursula von der Leyen-nel beszélt. 
Nemzetközi Blokádtörés a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:21
A Windward tengeri hírszerző platform egy „új potenciális blokádtörőt” észlelt a Hormuzi-szorosban.
Nemzetközi Zelenszkij a fény győzelmét ünnepli a sötétség felett a magyar választások kapcsán
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 14:05
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a „fény győzelmének a sötétség felett” nevezte az ellenzék magyarországi győzelmét, és „pragmatikus, baráti” kapcsolatokra szólított fel az új kormánnyal.
Nemzetközi Finomodott a Kreml hozzáállása Magyar Péter győzelmével kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 13:14
A Kreml tegnap kizárta, hogy gratuláljon Magyar Péter győzelméhez, mondván Magyarországot „barátságtalan országnak” minősítették, mivel korábban támogatta az EU Moszkva elleni szankcióit. 
Nemzetközi Magas rangú látogatót fogadhat hamarosan Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:55
A szlovén miniszterelnök elfogadta Magyar Péter meghívását Budapestre.
Nemzetközi Tovább támadta Oroszország Ukrajnát, civil létesítményeket vett célba
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:03
Az orosz hadsereg négy irányított légi rakétával 129 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat keddre virradóra, a légvédelem egy rakétát és a drónok közel 90 százalékát megsemmisítette, azonban a csapásokban legalább egy ember megsebesült, kikötői infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg Izmailban, valamint lakóházakban és egyéb civil létesítményekben keletkeztek károk – jelentették katonai és helyhatósági források.
Nemzetközi J. D. Vance kiállt Orbán Viktor mellett, de számított a vereségére
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 08:57
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével, ugyanakkor sajnálatát hangoztatta Orbán Viktor kormányfő választási veresége miatt.
Nemzetközi Így reagált Magyar Péter keresztapázására Orbán Viktor szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 08:17
Magyar Péter hétfő délutáni szavaira reagált Aleksandar Vucic szerb elnök a szerb köztévé esti híradójában, amelyet a Telex szemlézett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG