Kalasnyikovokat használtak a koncertteremben mészároló terroristák, de ezek nem akármilyen, és nem egyszerűen beszerezhető modellek.
Bendarzsevszkij Anton Oroszország-szakértő Facebook-posztot szentelt annak, hogy milyen fegyvereket is használtak a március 22-i, rengeteg halálos áldozatot követelő, a moszkvai Krokusz Városközpont elleni terrortámadás elkövetői.
A terroristák orosz gyártmányú Kalasnyikovokat használtak a mészárláshoz, és ezek között volt egy AK-12-es, illetve két AK-74M modell is. Utóbbi viszonylag könnyen beszerezhető a feketepiacon, azonban az AK-12-es különösen érdekes, mivel Bendarzsevszkij szerint ehhez még ilyen csatornákon keresztül is rendkívül nehéz hozzájutni.
Egy AK-12-es egy fegyverkiállításon. Nem lehet csak úgy leakasztani valahonnan Fotó: Wikimedia
A szakértő négy lehetséges utat vázol fel arra, hogyan kerülhettek illetéktelen kezekbe a legmodernebb orosz fegyverek:
"1. Korrupciós sémákon keresztüli, Oroszországon belüli terjesztés. "Leesett a kamionról" jelleggel.
2. Maguk az orosz katonák csempészik ki. Többek között akár az elesett társaikról szedett fegyvereket, hiszen onnantól nyoma veszik. A vezetés szemet huny felette.
3. Az elesett orosz katonák fegyvereihez az ukrán hadsereg is hozzájuthat, de a beszámolók szerint jelenleg nagy kontroll alatt vannak, hisz minden fegyverre szükség van a honvédő háborúban.
4. A megszállt ukrán területeken élő lakosság a különböző illegalitásban lévő telegram csatornák tanulságai alapján a túlélés érdekében ugyancsak próbál csempészni és kereskedni. A megszállt területekről fegyverek, lőszerek, eszközök Oroszország belsejébe jutnak, és onnan terjednek tovább a feketepiacokon."
Bendarzsevszkij Anton azt is megjegyzi: nagyon érdekes, hogy az orosz propaganda milyen sokat foglalkozott azzal, hogy az ukránok a Nyugatról kapott fegyvereiket a feketepiacra öntik, arról viszont az elmúlt egy hónapban nem beszéltek az államilag ellenőrzött orosz médiában, hogy vajon miként szerezték be ezeket a fegyvereket a terroristák.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A szavazóhelyek 6 százalékában meg kell ismételni a boszniai szerb elnökválasztást a felmerült szabálytalanságok miatt – közölte csütörtökön Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének választási bizottsága.
Johann Strauss, Denevér, az újévi koncert a Bécsi Filharmonikusokkal, a Kék Duna keringő – és a szilveszteri, ilyenkor fényárban úszó bécsi belváros. A szomszédban megint kitaláltak egy ügyes turisztikai programsort, amely nem igényel szinte semmilyen beruházást, de százezreket vonz.
Fontos a felkészültség, mert ezzel növelhető az elrettentő erő: erről beszélt a litván hadsereg szóvivője az LRT-nek. A hidakat is felszerelik olyan eszközökkel, amikbe szükség esetén robbanóanyagot lehet telepíteni.
Ukrajnai háború, uniós pénzek, Weidel- és Netanjahu-vizit Budapesten – ezek a külpolitikai témák érdekelték legjobban olvasóinkat az idei évben Nagyító rovatunk toplistája alapján.