3p

Összefoglalónk az orosz-ukrán háború 817. napjáról.

  • Már több mint háromezer elítélt kérte a büntetés letöltése alóli feltételes szabadlábra helyezést, hogy részt vegyen Ukrajna védelmében - hozta nyilvánosságra Olena Viszocka igazságügyi miniszterhelyettes. Ez a szám megfelel a tárca előzetes várakozásainak. A törvényi korlátozások miatt egyelőre nem lehet megmondani, hogy a jelentkezők közül hányan felelnek meg a követelményeknek. A katonai orvosi bizottságok ezenkívül szűrni fogják az elítélteket a társadalmilag veszélyes betegségekre, olyanokra mint a HIV-fertőzöttség, tuberkulózis vagy hepatitis, amelyek kizáró okot jelentenek.

Inkább háborúba mennének
Inkább háborúba mennének
Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka

  • Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta, hogy az ukrajnai háború megindítására válaszul az európai bankokban zárolt orosz pénzeszközökből származó nyereséget Ukrajna katonai támogatására és újjáépítésére lehessen felhasználni. Az értintett uniós bankok az 1 millió eurót meghaladó orosz vagyon 2024. február 15. óta felhalmozódott nettó nyereségéből nyújtanak hozzájárulást azok 90 százalékának erejéig. Erre azért van szükség, hogy a pénzintézetek megfeleljenek a törvényi tőke- és kockázatkezelési követelményeknek. Az összegeket a bankok félévente fizetik az EU-nak, és azokat az Európai Békekereten keresztül juttatják Ukrajnának.
  • A nyugati szövetségesek túl sokáig várnak az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatással kapcsolatos kulcsfontosságú döntések meghozatalával - mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Zelenszkij arra kéri a Nyugatot, hogy jobban vegyenek részt az ukrajnai háborúban, mert az ukrán csapatok helyzete folyamatosan romlik. 
  • Ukrajnának „sürgősen” több légvédelemre van szüksége, hogy megvédje magát az „orosz rakétaesőtől” - figyelmeztet Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki kedden Kijevbe érkezett. Előzetes bejelentés nélküli látogatására azután került sor, hogy az éjszaka folyamán több mint két tucat orosz drón támadta Ukrajnát, a jelentések szerint több ember megsérült a keleti Harkiv régióban.

  • Tíz ukrán katona Hollandiában elvégezteaz F-16-os repülőgépek karbantartására vonatkozó kiképzést - közölte a holland védelmi minisztérium.
  • Orosz adatok szerint hatból öt frontszakaszon előrenyomult az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban az elmúlt nap folyamán, miközben 17 ukrán ellenrohamot vert vissza. 
  • A védelmi minisztérium a megsemmisített ukrán katonai célpontok és haditechnikai eszközök között említett egy lőszerraktárt, négy harckocsit, nyolc gyalogsági harcjárművet (köztük négy amerikai Bradleyt), három páncélozott harcjárművet, három páncélozott szállítójárművet, öt amerikai M777-es és egy M198-as vontatott tarackot, két ATACMS operatív-taktikai rakétát, HIMARS és Vilha sorozatvetők nyolc rakétáját, nyolc francia SCALP-EG manőverező robotrepülőgépet, öt francia HAMMER irányított légibombát, továbbá 45 drónt.
  • Megkezdődött a taktikai nukleáris fegyverek előkészítésére és alkalmazására kiképző hadgyakorlat első szakasza Oroszországban - közölte a védelmi minisztérium.

(Guardian, MTI)
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagy bejelentést tett a venezuelai kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 14:34
Az átmenetileg Delcy Rodríguez által irányított kabinet átfogó amnesztiát adott a politikai foglyoknak.
Nemzetközi Nagyobb a füstje, mint a lángja az amerikaiak Irán elleni készülődésének? De van egy meglepetés is
Litván Dániel | 2026. január 31. 13:59
Megnéztük, mi derül ki abból, hogy milyen erőket csoportosított át a Közel-Keletre az amerikai haderő.
Nemzetközi Az osztrák példát megirigyelve ismét napirendre kerülhet a sorkatonaság?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 13:14
Népszavazás lesz Ausztriában a kötelező katonai szolgálat meghosszabbításáról.
Nemzetközi Megvan a csalás miatt újraszámolt szavazatok utáni eredmény
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:21
A kormányzó Önrendelkezés nyerte meg a koszovói választásokat a végleges eredmények szerint.
Nemzetközi Fontos részletek láttak napvilágot az Epstein-botrányban
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:42
Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügy több millió oldalnyi iratát, valamint videók és képek ezreit tette közzé pénteken.
Nemzetközi Irigykedhetünk az olaszokra
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 08:59
Pozitívra javította a dél-európai ország államadós-osztályzatának kilátását az S&P, miközben mi attól retteghetünk, hogy az áprilisi választások után bóvliba vágja a magyar ratinget.
Nemzetközi Donald Trump fenyegetései a padlóra küldték a kanadai Bombardier részvényeit
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:40
A cég részvényei pénteken 9 százalékot estek, miután az amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja „az összes Kanadában gyártott repülőgép” engedélyét, és 50 százalékos importvámot vet ki az új repülőgépekre.
Nemzetközi Leállhat a német ingázó közlekedés hétfőn a meghirdetett sztrájk miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:20
A német busz- és ingázó vasúti szolgáltatások valószínűleg országszerte leállnak, mivel a fő közszolgáltatási szakszervezet szinte országos sztrájkot hirdetett az önkormányzati és állami munkáltatókkal folytatott munkakörülmények miatti vita miatt.
Nemzetközi A gázai halottak számát már Izrael is 70 ezerre teszi
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 18:21
Korábban megkérdőjelezték a helyi hatóságok adatait, amelyeket az ENSZ is elismer. Most azonban változtattak ezen.
Nemzetközi Donald Trump nyárra pénzügyileg kivérezteti az ENSZ-t
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 17:41
António Guterres ENSZ főtitkár szerint a szervezet pénze júliusra elfogyhat, és ezzel összeomolhat működése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG