3p

Hiába tartoznak egy párthoz, Joáv Galant szembemegy a miniszterelnök akaratával.

Joáv Galant, Izrael védelmi minisztere vasárnap reggel bejelentette, hogy nem támogatja a miniszterelnök kedden elfogadni tervezett hadkötelezettségi törvényjavaslatát.

Joáv Galant izraeli védelmi miniszter egy a Gázai övezetben vívott harcokban elesett izraeli tiszt temetésén 2023. december 8-án - nem támogatja a sorozási törvény módosítását.
Joáv Galant izraeli védelmi miniszter egy a Gázai övezetben vívott harcokban elesett izraeli tiszt temetésén 2023. december 8-án - nem támogatja a sorozási törvény módosítását.
Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan

A kormányzó Likud párthoz tartozó Galant washingtoni tárgyalásokra indulása előtt jelentette be, hogy nem támogatja a Likud pártot vezető Benjámin Netanjahu miniszterelnök megalkotta hadkötelezettségi törvénytervezetet, amely felemeli az ultraortodoxok behívásának korhatárát harmincöt éves korukig, és amelynek végrehajtása három év múlva kezdődne meg.

"Az elmúlt hetek találkozóin a pártok megtagadták a rugalmasságot, és megerősítették politikai álláspontjaikat. Ezért nem állok a felmerülő javaslat mögé, és nem is fogom támogatni azt"

- mondta Gallant arra utalva, hogy az ultraortodox pártok nem készek a kompromisszumra, nem hajlandók a közteherviselés érdekében fokozni részvételüket a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei ellen tavaly október óta több fronton hadműveletet folytató izraeli hadseregben, amely azóta felemelte a sorkatonai és a tartalékos szolgálat időtartamát.

Az izraeli kormány várhatóan kedden tárgyalja meg a tervezetet. A védelmi miniszter kijelentette, hogy csak olyan javaslatot támogatna, amely minden koalíciós tag támogatását megkapja, és tárcája nevében nem kíván konszenzus nélküli törvényjavaslatot benyújtani.

Galant felkérte a kormányfőt és Beni Ganz tárca nélküli minisztert, hogy

"használják ki a hátralévő időt, és hozzanak létre széles körű egyetértést".

A védelmi miniszter jelezte, hogy a kérdéses napon az Egyesült Államokban tartózkodik majd, de onnan szavazni fog.

A kormánynak a következő hét végéig kell benyújtania válaszát a legfelsőbb bírósághoz intézett, a közteherviselést és az állampolgári jogegyenlőséget szorgalmazó, az ultraortodoxok katonai behívását követelő beadványokra.

Újabb döntés nélkül jövő hétfőtől, április 1-től az izraeli hadsereg toborzóirodái kötelesek lesznek behívni sorkatonai szolgálatra az ultraortodoxokat is, s ez a kérdés robbanással fenyegeti a kormánykoalíciót, melyben részt vesznek az ultraortodox pártok.

Az ultraortodox pártok politikusainak és rabbijainak irányítása alatt álló, szigorúan vallásos közösség 1948 óta nem, illetve az utóbbi években csak töredékében vonul be az izraeli hadseregbe. A szefárd főrabbi nemrégiben kijelentette, hogy tömegesen elhagyják az országot, ha behívják őket.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kegyetlen támadással reagált Moszkva Ukrajna húsvéti tűzszüneti ajánlatára
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 15:59
Oroszország súlyos légitámadást indított péntek délelőtt Ukrajna ellen; a légierő közölte, hogy Tu-95-ös és Tu-160-as stratégiai bombázó repülőgépek felszállását, valamint több száz, pilóta nélküli eszköz mozgását észlelték a légtérben. A helyi hatóságok arról számoltak be, hogy a támadásoknak több civil áldozata van.  
Nemzetközi Feltartóztatak egy orosz tartályhajót, amely hatalmas olajszennyezést okozott a Balti-tengeren
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 15:45
A svéd parti őrség feltartóztatott pénteken egy Oroszországból elindult tartályhajót, amelyről azt gyanítják, hogy egy 12 kilométer hosszan elterülő olajszennyezést okozott a Balti-tengeren.
Nemzetközi Aggódik a német külügyminiszter Trump kijelentése miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 14:20
A NATO fontossága mellett érvelt Johann Wadephul német külügyminiszter a Funke médiacsoport lapjainak adott, pénteken közzétett interjújában, egyben aggodalmának adott hangot Donald Trump amerikai elnöknek a szövetségből való kilépéssel kapcsolatos szavai miatt.  
Nemzetközi Folytatódnak a harcok a Közel-Keleten, súlyos veszteségek vannak
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 13:48
Irán azt állítja, lelőtt egy vadástgépet, miután lebombáztak az országban egy hidat. Jeruzsálemet is rakétákkal támadták a Pészah első napján. 
Nemzetközi Moszkva megfenyegette az Európai Unióba belépő szomszédos országokat
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 13:17
Az Európai Unió a NATO-nál is ellenségesebb katonai szövetséggé alakulhat át, ezért Oroszországnak fel kell hagynia azzal, hogy toleráns a vele szomszédos országok azon szándékával szemben, hogy belépjenek a gazdasági-katonai unióba – írta Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke pénteken a Telegram-csatornáján.  
Nemzetközi Megy az agyalás arról, hogyan lehetne megnyitni a Hormuzi-szorost
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 12:45
A világ nyersolajellátásában kulcsszerepet betöltő Hormuzi-szoros megnyitásának lehetséges módozatairól egyeztetett csütörtökön számos ország a brit kormány kezdeményezésére.  
Nemzetközi Mianmar a katonai junta vezetőjét választotta meg elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 11:39
Mianmarban a parlament az országot a 2021-es puccs óta irányító junta vezetőjét, Min Aung Hlaing tábornokot választotta államfővé pénteken.  
Nemzetközi Donald Trump felmentette az igazságügyi miniszterét
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 11:35
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy menesztette Pam Bondi igazságügyi minisztert. Utódja Todd Blanche igazságügyiminiszter-helyettes lesz – közölte Donald Trump a Truth Social nevű közösségi oldalán.  
Nemzetközi Politico: Ukrajna gondjai nem oldódnak meg Magyar Péter győzelmével?
Kollár Dóra | 2026. április 3. 11:31
Brüsszeli források bizonytalanok abban, hogy mi várható az esetleges kormányváltás után.
Nemzetközi Szerbia ismét meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 09:34
Szerbia május 2-ig meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat, hogy megvédje a hazai piacot, „mivel a globális események jelentős mértékben befolyásolják e termék ellátását és a kínálat csökkenését” – közölte a kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG