3p

Első alkalommal nyert a Szabadságpárt, nehéz lesz a kormányalakítás.

Gyakorlatilag véglegesnek tekinthető adatok szerint az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 28,8 százalékot szerezve nyerte az osztrák parlamenti választást. A párt főtitkára történelminek mondta az eredményt.

A második helyen Karl Nehammer kancellár konzervatív Osztrák Néppártja (ÖVP) végzett a szavazatok 26,3 százalékával. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a voksok 21,1 százalékát tudhatja magáénak.

A liberális NEOS (Új Ausztria és Liberális Fórum) 9,2 százalékot, míg a Zöldek 8,3 százalékot szereztek, más párt nem lépte át a 4 százalékos bejutási küszöböt.

A Herbert Kickl vezette jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kampánycsapata ünnepel a párt eredményváró rendezvényén Bécsben 2024. szeptember 29-én, az osztrák parlamenti választások napján. Az előzetes eredmények alapján az FPÖ áll győzelemre.
A Herbert Kickl vezette jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kampánycsapata ünnepel a párt eredményváró rendezvényén Bécsben 2024. szeptember 29-én, az osztrák parlamenti választások napján. Az előzetes eredmények alapján az FPÖ áll győzelemre.
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer

Nehammer vasárnap este, az exit pollok ismeretében elismerte, hogy pártja, az ÖVP alulmaradt az FPÖ-vel szemben. A néppárti kancellár ugyanakkor igyekezett kiemelni azt a pozitívumot, hogy az ÖVP-nek sikerült visszaküzdenie magát "onnan, ahol már egyesek láttak minket, mégpedig a politikai jelentéktelenségben". Leszögezte: nem adják fel a küzdelmet.

Nehammer hangsúlyozta, hogy a sikereket ugyanakkor el kell ismerni, s így jövő feladata lesz számukra annak megértése, "hogy a radikálisok miért kapnak több szavazatot" az ÖVP-nél, amely - mint fogalmazott - az FPÖ-vel szemben a politikai közepet és az észszerűséget képviseli.

Christian Stocker, az ÖVP főtitkára kijelentette, hogy az Osztrák Néppárt nem fog közösen kormányozni a Kickl vezette FPÖ-vel.

Michael Schnedlitz, a bevándorlásellenes szabadságpártiak főtitkára rendkívüli elégedettséggel fogadta a párt történetének szövetségi szintű választásokon elért legjobb eredményét, illetve azt, hogy az FPÖ az első alkalommal végzett első helyen parlamenti választáson.

"Az osztrákok történelmet írtak"

- mondta Schnedlitz az ORF-nek nyilatkozva és köszönetet mondott a választópolgároknak, egyben pedig Kickl pártelnöknek, akit az utóbbi évek megújhodásának hajtóerejeként méltatott.

Kickl az ORF-nek adott későbbi nyilatkozatában megköszönte választóinak "a derűlátást, bátorságot és bizalmat", mint mondta, a választók "hatalmi szóval éltek" pártja érdekében, ami számára azt jelenti, hogy nem kell változtatniuk programjukon.

Kickl szerint azoknak a pártoknak, amelyek személyes vezetése alatt kizártak egy lehetséges koalíciót - vagyis mindenekelőtt az ÖVP és az SPÖ - felül kell vizsgálniuk ezen álláspontjukat. Hangsúlyozta, hogy kész koalíciós tárgyalásokra minden párttal.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Előrehozott választás, új alkotmány – sikerül véget vetni a politika káosznak Thaiföldön?
Bózsó Péter | 2026. február 7. 17:46
Vasárnap előrehozott, országos választásokat tartanak Thaiföldön, három nagy párt küzdelmével – a progresszív, a populista és a konzervatív táborok között. A közvéleménykutatásokat a progresszív erők vezetik, nagy tervekkel.
Nemzetközi Megjött Irán válasza, így reagálnának egy amerikai beavatkozásra
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 16:50
Irán csapást mérne az Egyesült Államok közel-keleti támaszpontjaira, ha az amerikai erők – amelyek jelentős számban vonultak fel a térségben – támadást indítanának ellene – közölte szombaton az iráni külügyminiszter.
Nemzetközi Videón egy ukrán anya, akit felhívott az évek óta halottnak hitt fia
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 15:30
Miközben az ukrán hadseregben katonája, Nazar Daletszkij szülei több mint három éve úgy tudták, hogy elvesztették fiukat a háborúban, a héten megszólalt az anya telefonja, amelybe halottnak hitt fia szólt bele.
Nemzetközi Két hét múlva Trumphoz utazik Washingtonba Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 14:53
A tavaly november 7-i kétoldalú találkozó után ismételten, de ezúttal más meghívottak is lesznek.
Nemzetközi Trump a jó bevált eszközhöz folyamodott Iránnal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 13:35
Donald Trump amerikai elnök végrehajtási rendeletet írt alá, amely újabb vámok kiszabásával fenyegeti azokat az országokat, amelyek továbbra is kereskednek Iránnal.
Nemzetközi Határidőt szabott az Egyesült Államok, eddig kell befejezni az orosz-ukrán háborút
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 12:56
Az Egyesült Államok júniusi határidőt szabott Ukrajnának és Oroszországnak a békemegállapodás véglegesítésére.
Nemzetközi Túl lehet a kritikus pillanatokon a pénteken meglőtt orosz tábornok
Imre Lőrinc | 2026. február 7. 12:15
Vlagyimir Alekszejev tábornokot megműtötték, majd magához tért a mesterséges kómából.
Nemzetközi Elmúlt a veszély, újranyíltak az Ukrajnához közeli lengyel repülőterek
Imre Lőrinc | 2026. február 7. 11:35
Újra megnyitották a lengyelországi Lublin és Rzeszów repülőtereit, miután „nem tervezett katonai tevékenység” miatt lezárták azokat.
Nemzetközi Trumpék irányítják Alberta szeparatista mozgalmát Kanadában?
Bózsó Péter | 2026. február 7. 10:31
Az albertai szeparatisták három állítólagos találkozó után finanszírozást kérnek Donald Trump kormányától.
Nemzetközi Már az asztalon van a 20. uniós szankciócsomag Oroszországgal szemben
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 17:35
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beterjesztette a huszadik szankciós csomagot Oroszországgal szemben. A nyersolajra teljes tengeri szolgáltatási tilalmat vezetnének be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG