2p

A szavazatok több mint negyedét zsebelik be az EPP pártjai, és még a tiszások is oda tartanának.

Bár még több országban zajlik a szavazatok számlálása, egyre közelebb kerülnek a részeredmények a végleges eredményekhez az Európai Parlament összetétele kapcsán. A Politico folyamatosan frissített becslése szerint a jelen állás szerint így oszlanának meg a képviselői helyek a 720 fős testületben (zárójelben a nyert vagy veszített helyek száma):

  • Európai Néppárt (EPP) 189 hely (+13), 26,3 százalék
  • Szociáldemokraták (SD) 135 hely (-4) 18,8 százalék
  • Renew 83 hely (-19), 11,5 százalék
  • Konzervatívok és Reformisták (ECR) 72 hely (+3) 10,0 százalék
  • Identitás és Demokrácia (ID) 58 hely (+9) 8,1 százalék
  • Zöldek 53 hely (-18) 7,4 százalék
  • Baloldal 35 hely (-2) 4,9 százalék
  • Frakció nélküli képviselők 95 hely (+33), 13,2 százalék

A korábbi becslésekhez képest az EPP még növelte is mandátumainak számát, az ECR viszont kevesebb helyet szerezhet, mint egy-két órája látszott.

A választás legnagyobb veszteseinek a liberális Renew frakció pártjai (ide tartozik a magyar Momentum például), illetve a Zöldek tekinthetők, és a jobboldali ECR és az ID mellett sok képviselő keres majd helyet az új összetételű EP-ben. (Például a Tisza Párt várhatóan 7 EP-képviselője, akik Magyar Péter nyilatkozatai alapján az EPP-t szeretnék erősíteni.)

Manfred Weber az Európai Parlament egy korábbi plenáris ülésén
Manfred Weber az Európai Parlament egy korábbi plenáris ülésén
Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Azonban nem véletlenül hirdethetett győzelmet Manfred Weber az EPP elnöke és Ursula von der Leyen, az EPP jelöltje a bizottsági elnöki posztra, hiszen az EPP egyrészt jelentősen növelni tudja képviselői helyeinek számát, másrészt jelenlegi koalíciós partnereivel, az SD-vel és a Renew-val együtt még mindig kényelmes többségük lehet az Európai Parlamentben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hatalmas karcsúsítás az ikonikus amerikai lapnál
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 19:14
Tömeges leépítést jelentett be a The Washington Post, a dolgozók harmadát elküldték.
Nemzetközi Ki kell vizsgálni az Epstein-ügy magyar szálait a Mi Hazánk szerint
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:44
Felszólították Pintér Sándort.
Nemzetközi Orbán Viktor: Kiutasítjuk a kényszersorozásban részt vevő ukránokat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:14
A kényszersorozáson részt vett ukrán személyeket érinti. 
Nemzetközi Háborúpártisággal gyanúsítják a téli olimpián induló orosz sportolókat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:51
A BBC Sport által megszerzett bizonyítékok szerint több orosz sportoló, akik semlegesként indulhatnak a téli olimpián, kapcsolatban állnak az ukrajnai háborút támogató tevékenységgel.
Nemzetközi Maja T. nyolc év fegyházat kapott
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:21
Nagy nemzetközi sajtóérdeklődés közepette. 
Nemzetközi Rettentő sok embert öltek meg fegyveresek egy nyugat-nigériai támadásban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:41
A kormány terrorszervezeteket hibáztat a Woro faluban történt támadásért, amely az ország egyik legvéresebb esete volt az elmúlt hónapokban.
Nemzetközi Orosz után amerikai függőség? A német kancellár inkább az Arab-öbölben keres alternatívát
Bózsó Péter | 2026. február 4. 15:20
Friedrich Merz háromnapos útja az Arab-öböl menti államokban Berlin „középhatalmak” felé fordulását jelzi, miközben elhidegül Washingtontól, és küzd Pekinggel.
Nemzetközi Magyar Péter is kitűzte évértékelője időpontját
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 14:16
A Tisza Párt elnöke Facebook-oldalán jelentette be. 
Nemzetközi Elképesztő: Epstein kezelhette Putyin vagyonának egy részét?
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:55
A lengyelek veszik górcső alá. 
Nemzetközi Újra bombázta Izrael Gázát
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 10:43
A felek egymásra mutogatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG