2p

Kamatcsökkentést szeretne, Powell szerint azonban a vámháború nehezíti a helyzetet.

Donald Trump amerikai elnök szerdán felszólította az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) elnökét, Jerome Powellt, hogy azonnali hatállyal mondjon le tisztségéről. Bejegyzésében a saját Truth Social platformján azt írta:

„Túl késő, azonnal mondjon le!!!”

Posztjához csatolt egy cikket is, amely a Fed washingtoni székházának felújításáról szóló szenátusi meghallgatás ügyében Powell vizsgálatát sürgeti.

Trump még első elnöksége idején nevezte ki Powellt a jegybank élére, azóta azonban erőteljesen bírálja őt, főként amiatt, hogy a Fed nem csökkenti gyorsabban a kamatokat. Korábban azt mondta, nincs szándékában leváltani Powellt, és egyelőre nem világos, hogy egyáltalán van-e jogköre erre. A jegybank elnökeinek idő előtti eltávolítása csak „indokolt okkal” lehetséges, amit egy 1935-ös legfelsőbb bírósági döntés is kimondott, jegyzi meg a BBC.

Powell mandátuma 2026 májusáig tart. Trump hivatalba lépése előtt Powell már jelezte: nem áll szándékában lemondani, még akkor sem, ha az elnök ezt kéri tőle, és a jog szerint a Fehér Ház nem is kényszerítheti erre.

A Fed szóvivője nem kívánt reagálni Trump bejegyzésére a BBC megkeresésére.

Trump azért is bírálja a központi bankot, mert szerinte a kamatok csökkentése élénkítené a gazdasági növekedést. Powell viszont kedden egy portugáliai központi banki konferencián kijelentette: a Fed már csökkentett volna kamatot, ha Trump vámintézkedései nem nehezítették volna a helyzetet. Arra a kérdésre, hogy az amerikai kamatok idén újra csökkenhettek volna-e a vámemelési tervek nélkül, Powell azt mondta:

„Azt hiszem, ez helytálló.”

Powell a múlt héten a szenátusban azt mondta: a Fed washingtoni székházának felújításáról szóló, drága költségeket és luxusfunkciókat emlegető jelentések „sok tekintetben félrevezetőek és pontatlanok”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Két orosz olajfinomítót is eltalált vasárnap az ukrán hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 15:31
A frontvonaltól 300, illetve 700 kilométerre csapott le két olajfinomítóra az ukrán haderő vasárnapra virradóra. Eközben Oroszország az ukrán fővárost támadja.
Nemzetközi Ismét légvédelmi szirénákra ébredtek a Közel-Keleten: ennyit a megállapodásról?
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 12:57
Kuvaiti és bahreini katonai létesítményeket támadott Irán vasárnap hajnalban, amelyek az Egyesült Államok hadseregéhez tartoznak. Az amerikai erőket nem érte veszteség, a két fél egymást vádolja a tűzszünet megsértésével.
Nemzetközi Lemond a szerb elnök, miniszterelnökként térhet vissza
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 10:35
Aleksandar Vučić a szerb alkotmány alapján nem jelöltetheti magát harmadjára is elnöknek. Idő előtt lemond tisztségéről, később pedig miniszterelnökként térhet vissza a politikába. 
Nemzetközi Már 1430 áldozata van a venezuelai földrengéseknek, egy városnyi ember pedig eltűnt
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 09:54
Az ENSZ becslése szerint a szerdai földrengések hétmillió embert érintettek. A rengéseket Brazíliában és Kolumbiában is lehetett érezni. 
Nemzetközi Elutasította a Hezbollah a legújabb megkötött megállapodást
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 16:49
A szervezet szerint az maga a megadás.
Nemzetközi Bollywood és Nollywood megfosztja trónjától Hollywoodot?
Elek Lenke | 2026. június 27. 14:58
Az amerikai álomgyár csillaga leáldozóban lenne? Több szakember szerint már régóta az indiai Bollywood a filmművészet legnagyobb piaca. Igaz, Nollywood is szorosan a nyomában lohol. Mi a titka Indiának és Nigériának?
Nemzetközi Iráni ismét támad, ezúttal Bahreinben csaptak le a drónok
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 14:30
Itt állomásozik az amerikai flotta egy része.
Nemzetközi Megúszta az amerikai gazdaság, nem érkezett újabb pofon
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 11:13
Nem jött további leminősítés.
Nemzetközi Trump példás büntetést kért egykori tanácsadójára
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 10:40
Ostobának és labilisnek nevezte.
Nemzetközi Kényes területen tűnt fel egy tucat kínai és orosz repülő
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 10:04
A dél-koreai légteret nem sértették meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG