A tegnapi emelkedő nap után mára elfogyott a lendület a főbb európai tőzsdéken, a német index 0,4, a francia 0,6 százalékkal esik, London pedig plusz nullában stagnál. Az amerikai határidős indexek is süllyednek, a technológiai papírok Nasdaq indexének határidős értéke 0,6, a hagyományos ágazatokat is tartalmazó S&P 500 futures 0,3 százalékkal esik. Szép emelkedés volt reggel Sanghaj és Hong Kong tőzsdéin, ahol friss állami hátszél érkezett.
Előzmény, hogy a Fed tegnapi kamatdöntése után – amely a papírformának megfelelően tartás volt, de az azt követő kommentárok eléggé szigorúak – megrángatták a tőzsdei árfolyamokat. Átmeneti esés után azonban az USA részvénypiaca még pluszban tudott zárni. Ma kora délután az EKB kamatdöntése következik, a várakozás 0,25 százalékpontos emelés. De itt is fontos szerepe lehet majd a kommentároknak.
A BUX index nulla körül ingadozik, az OTP 0,4 százalékkal esik. A Mol 0,3-al, a Richter 0,1-el emelkedik. A Mol vezérigazgatója, Molnár József Mol-részvényeket adott el. Az OTP-nél pedig Csányi Sándor elnök-vezérigazgató kedvezményes részvényopciót hívott le.
Mitől gyengül a forint?
Folyamatosan gyengülget a forint, már 373,80 az euró, két forinttal a tegnap esti érték felett. Ami még ütemesen drágul ma, az az európai földgáz, már 13 százalékkal van feljebb, 43,40 euró körül.
Az utóbbi napokban kisebb forintgyengülésnek lehettünk tanúi, 371 forint fölé emelkedett az EURHUF, egyre jobban megközelítve az 50 napos mozgóátlagot is – írta reggel a KBC Equitas. A kamatkörnyezet egyelőre támogatást nyújt a magyar deviza számára, míg az emelkedő gázár nem túl kedvező hír. Bár egyelőre nem beszélhetünk drasztikus emelkedésről – teszik hozzá.
Nem érdemes most Molt venni?
Jól ismert jelenség a tőkepiacon, hogy az elemzők nem szívesen javasolnak eladásra részvényeket, mert tartanak a cégek haragjától, a velük való együttműködés megszakadásától. Néha azonban érkeznek ezzel felérő elemzések, főleg ha a sorok között is olvasunk.
Romló környezet, különadók sora – nem túl jó ómen a jövőre nézve – írja az Erste Befektetési Zrt. a Molról.
Főbb megállapításai:
- A tavalyi kiváló év után úgy tűnik, hogy a 2023-as év kilátásai már nem olyan rózsásak.
- A Mol idei nyeresége várhatóan elmarad a tavalyitól (2,5-3,5 milliárd dollár CCS tisztított EBITDA elérését látják reálisnak).
- A 2950 forintos célárat továbbra is fenntartják (ma azonban 3010 a részvény).
- A Molt elsősorban nem a növekedés miatt, hanem a hosszú távú osztalék kifizetése miatt érdemes vásárolni.
- Árazása megfelel a regionális átlagnak, attól nem térnek el a mutatók.
- A részvény nem olcsó a vetélytársakhoz képest.
Kamatemeléssel felérő kamattartás
Tegnap ugyan a várakozásoknak megfelelően az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 15 hónapos kamatemelési ciklus után először tartották a kamatlábakat, de jelezték, hogy valószínűleg folytatják majd a szigorítást az infláció lehűtése érdekében. Az előrejelzések szerint az év vége előtt kétszer negyed százalékpontos, vagy egyszer fél pontos kamatemelésre számíthatunk.
A Bloomberg felmérése szerint most a piac többsége arra számít, hogy a Fed folytatja a kamatemeléseket, és kamatcsökkentés csak 2024-ben kezdődhet.
A Fed-pofonfa és a forint
Megrázta a pofonfát a közzétett dot-plot, azaz a Fed monetáris tanácstagok kamatvárakozásainak ábrája – fogalmaz az Erste Befektetési Zrt. Míg márciusban még 5,125 százalék volt a döntéshozók medián várakozása év végére, addig tegnap ez már 5,625 százalékra emelkedett.
A dot-plot feljebb tolódása az MNB számára is üzenet. A potenciálisan magasabb amerikai kamatpálya a magyar effektív kamatpályára is kihatással van – írják.
Így a brókercégnél 100 bázispontos forintkamat-csökkentésre számítanak az egynapos gyorstendernél jövő héten, mint ahogy azt májusban is láttuk.
Aggasztó lépések Kínában
A kínai központi bank csütörtökön a várakozásoknak megfelelően tíz hónap óta először csökkentette középtávú irányadó hiteleinek kamatköltségét. Peking fokozza a gazdaságösztönző intézkedéseket a gyenge gazdasági teljesítmény fokozására. Mindössze néhány nappal azután lépték ezt meg, hogy már két kulcsfontosságú rövid távú irányadó kamatlábat is csökkentettek. Ez annak a jele, hogy a hatóságok egyre inkább aggódnak a növekedés törékenysége miatt, ami a kemény COVID-korlátozások decemberi leépítése ellenére tapasztalható – írja az Investing.com.
Magas rangú kínai tisztviselők az elmúlt hetekben legalább hat alkalommal találkoztak üzleti vezetőkkel és közgazdászokkal, hogy tanácsot kérjenek a gazdaság élénkítéséhez, a magánszektorba vetett bizalom helyreállításához és az ingatlanipar fellendítéséhez – szellőztette meg a Bloomberg. Az összehívottak állítólag arra szólították fel a kormányt, hogy inkább piacorientált, mintsem tervgazdasági megközelítést alkalmazzon.
Eközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter a hét végén Pekingbe utazik, öt év óta ő lesz a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki az országba látogat. Az USA igyekszik enyhíteni a feszültséget, amely a világ két legnagyobb gazdasága közötti nyílt konfliktussal fenyeget.
Lengyel részvényeket érdemes venni?
A lengyel tőzsde teljes piaci kapitalizációja az elmúlt tíz évben 50 százalékkal emelkedett, miközben a lengyel GDP folyó áron számolva kétszerezett és a tőzsdei vállalatok eredménye is több mint duplájára nőtt – hívja fel a figyelmet a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
A varsói börze értékeltsége (P/BV alapon) gyakorlatilag megegyezik a 2008-as pénzügyi válság mélypontjánál tapasztalttal (1,05x), és mintegy 60 százalékkal alacsonyabb, mint amekkora a fénykornak számító 2006-07-es időszakban volt.
A brókercég szerint a lengyel gazdaság túl van a legrosszabb időszakán, és újra fellendülés elé néz. Függetlenül attól, hogy az őszi választásokat követően melyik politikai erő nyer, a lengyel eszközök folytathatják idei jó teljesítményüket. A lengyel tőzsde idén 22 százalékot emelkedett euróban. Az állam növekvő súlya ugyanakkor kérdéseket vet fel. (Egyébként több más elemző is pozitívan nyilatkozott már a lengyel részvényekről.)
A magyar kriptósok a Youtube-ról tájékozódnak
A Binance-felhasználók több mint 75 százaléka 2023-ban is folytatja a kriptovalutákba történő befektetést, és csak három százalék számolt be arról, hogy nem készül erre – írja a Binance, a legnagyobb kriptotőzsde 1662 magyarországi válaszadó részvételével készült kutatásáról. A megkérdezettek 76,6 százaléka pedig úgy véli, hogy a kriptovaluták szükségesek a világgazdaság fejlődéséhez.
Ez önmagában lehet, hogy nem sokat jelent, hiszen akik feladták, azok nagyrészt már valószínűleg nem Binance-felhasználók. A felmérés azonban más érdekességeket is tartalmaz:
- Az internet a fő információforrás (52,6 százalék), ezt követik a barátok, illetve a családtagok (28,5).
- A vezető “online tudásbázis” a YouTube (40,4 százalékkal), a második helyre a Twitter (15,8), a harmadikra pedig a Facebook került.
- A megkérdezettek 62,3 százaléka kriptovalutát 2020 és 2022 között vásárolt először, 12,2 százalékuk pedig 2018-2019-ben.
- A Binance-felhasználók 8,9 százalékának a kriptovaluta jelenti a fő bevételszerző tevékenységet.
- Valamint 2,9 százalék tartja a teljes eszközállományát kriptovalutában.
- A válaszadók 18,1 százaléka biztos abban, hogy a bitcoin ára idén 40 és 50 ezer dollár között lesz (vagyis másfél-kétszeresére emelkedik).
- A válaszadók 90,8 százaléka 18 és 45 év közötti férfi, és 31,3 százalékuk rendelkezik felsőfokú végzettséggel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.