2p

Ukrajna nem fog évtizedekig háborúzni, de az EU-nak egy ideig stabil pénzügyi támogatást kell nyújtania Ukrajnának; az európai vezetők ezt két-három évre tervezik – jelentette ki az ukrán elnök keddi kijevi sajtótájékoztatóján.

„Most, amikor valaki azt mondja, hogy Ukrajna még évekig képes harcolni, újra hangsúlyozom minden európai vezetőnek: nem fogunk évtizedekig háborúzni, de meg kell mutatnotok, hogy egy bizonyos ideig stabilan tudjátok pénzügyileg támogatni Ukrajnát. Ők azt mondják, hogy két-három évig stabilan fognak pénzügyi támogatást nyújtani Ukrajnának” – idézte Zelenszkijt az Interfax-Ukrajina hírügynökség.

Stabil támogatást remél az EU-tól
Stabil támogatást remél az EU-tól
Fotó: Volodimir Zelenszkij Facebook oldala

Az elnök szerint a háború korábban is véget érhet, de a helyreállításhoz úgyszintén forrásokra van szükség. Emellett a katonáknak tudniuk kell, hogy biztosan megkapják a fizetésüket.

„Nem tudjuk, visszatér-e (az orosz elnök, Vlagyimir) Putyin újabb agresszióval vagy sem a háború végeztével. Ezért fontos tudnunk, milyen stabil támogatásra számíthat Ukrajna a partnerektől” – hangsúlyozta.

Az államfő kiemelte, hogy ez a támogatás a befagyasztott orosz pénzeszközökből is finanszírozható, amelyeket Ukrajna fegyvervásárlásra vagy helyreállításra fordíthat. „Ha a háború egy hónap múlva véget ér, ezekre a pénzekre a helyreállításnál lesz szükség. Ha nem egy hónap múlva ér véget, hanem később, akkor fegyverekre fordítjuk. Egyszerűen nincs más lehetőségünk” – szögezte le Zelenszkij.

Szerinte fontos, hogy az EU a gyakorlatban is érvényesítse ezeknek a befagyasztott orosz vagyonoknak a felhasználását, aminek a megvalósításához már „nagyon közel állnak”.

„Kitalálták, hogyan lehet a pénzt átadni Ukrajnának, majd hogyan kaphatják azt vissza, méghozzá háborús jóvátételként az oroszoktól” – mondta Zelenszkij.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Átveszi az irányítást az üzleti világban a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 19:33
Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást – írta friss elemzése alapján a Deloitte.
Nemzetközi Trump újabb játszmája: lejárt az Új START atomfegyver-korlátozási egyezmény – de mi jön ezután?
Bózsó Péter | 2026. február 5. 19:07
Lehet, hogy elindul egy új fegyverkezési verseny a nukleáris arzenálok terén, de van remény egy új, többoldalú megállapodásra is.
Nemzetközi Epstein-ügy: a brit miniszterelnök bocsánatot kért
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:23
A botrány kikezdte a kormányfőt.
Nemzetközi Zelenszkij világossá tette feltételét a tűzszünethez
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:07
Ukrajna kész a tűzszünetre, de Moszkván a sor – mondja az ukrán elnök. 
Nemzetközi Hadat üzent a tenger alatti szabotázsoknak az EU
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 15:46
Több száz millió euróval védik az adatkábeleket. 
Nemzetközi Remény a békére: új fogolycsere Kijev és Moszkva között
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 15:29
Öt hónap után először.
Nemzetközi Több milliárd euró érkezett Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 14:22
2,9 milliárd euró az EBRD-től.
Nemzetközi A kínai tisztogatás a védelmi ipart is elérte
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 14:01
Az ország vezetése eltávolított három, a védelmi szektorhoz kötődő törvényhozót, miután vizsgálat indult a legfőbb tábornok ellen.
Nemzetközi Macron Putyin keze után nyúlt? A Kreml hallgat
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:24
Sem cáfolni, sem megerősíteni nem akarták, hogy francia topdiplomata járt Moszkvában.
Nemzetközi Eredmény született az orosz-ukrán tárgyalásokon
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:42
Kis lépés is lépés, ha a béke felé vezet? Foglyokat cserélnek a harcoló felek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG