3p

Többek között erről állapodott meg Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök többórás telefonbeszélgetésük alatt kedden.

A két ország emellett „azonnal” tárgyalásokat kezd a Fekete-tengeri tengeri tűzszünetről is – derül ki a Fehér Ház közleményéből, jelentette a Reuters.

„A vezetők megállapodtak abban, hogy a békéhez vezető folyamat az energia- és infrastrukturális tűzszünettel kezdődik, valamint a fekete-tengeri tengeri tűzszünet végrehajtásáról szóló technikai tárgyalásokkal, majd a teljes tűzszünettel és a tartós békével” – áll a Fehér Ház jelentésében.

A Kreml azonban egyértelművé tette, hogy elvárja a külföldi katonai támogatás leállítását Ukrajna számára.

De vajon mit szól ehhez Volodimir Zelenszkij ukrán elnök?
De vajon mit szól ehhez Volodimir Zelenszkij ukrán elnök?
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo

„Hangsúlyozták, hogy a konfliktus eszkalációjának megakadályozásának és a politikai-diplomáciai megoldás felé vezető út kulcsfeltétele a külföldi katonai segítségnyújtás és a hírszerzési információk átadásának teljes megszüntetése Kijev számára.” A Kreml ezen követelménye egy olyan „kulcsfeltételt” tartalmazott, amelyet Ukrajna és Európa várhatóan elutasít.

Putyin, akinek erői 2022 februárjában indították meg Ukrajna elleni inváziót, a múlt héten elvileg támogatta Washington fegyverszüneti javaslatát, de kijelentette, hogy csapatai addig folyamatosan harcolni fognak, amíg több kulcsfontosságú feltételét nem teljesítik.

További együttműködés

A Fehér Ház közleményt adott ki a Trump és Putyin közötti hívásról:

„Ma Trump elnök és Putyin elnök a béke és a tűzszünet szükségességéről beszélt az ukrajnai háború kapcsán. Mindkét vezető egyetértett abban, hogy ennek a konfliktusnak tartós békével kell véget érnie. Hangsúlyozták továbbá az Egyesült Államok és Oroszország közötti kétoldalú kapcsolatok javításának fontosságát….

A vezetők szélesebb körben beszéltek a Közel-Keletről, mint egy lehetséges együttműködési térségről a jövőbeli konfliktusok megelőzése érdekében. Megvitatták továbbá a stratégiai fegyverek terjedésének megállításának szükségességét, és másokkal együttműködve igyekeznek biztosítani a lehető legszélesebb körű alkalmazást. Mindkét vezető egyetértett abban, hogy Irán soha nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy elpusztíthassa Izraelt.

A két vezető egyetértett abban, hogy a jövőbeni, jobb kétoldalú kapcsolat az Egyesült Államok és Oroszország között hatalmas lehetőségeket rejt magában. Ide tartoznak a nagyszabású gazdasági megállapodások, és a geopolitikai stabilitás, ha a béke megvalósul.”

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zavar az erőben: az Egyesült Államok sem tudja, mit is akar Putyin
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 17:15
Állítanak valamit a Reuters forrásai, és állít valamit Tulsi Gabbard, aki Donald Trump kormányában a nemzetbiztonsági szervek felügyeletéért felel.
Nemzetközi Trumppal szembejön a valóság: hiába a rengeteg áldozat, mégsem követik a jó példát
Kollár Dóra | 2025. december 21. 16:50
A szigorú fegyvertartási szabályok működnek Ausztráliában, az Egyesült Államok azonban nem kér belőle. 
Nemzetközi Újabb vitatott lépés Izraeltől a megszállt területen
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 16:00
19 új zsidó telep létrehozását engedélyezte az izraeli kormány a megszállt Ciszjordániában, jelentette be vasárnap Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter, aki a Telepesügyi Hivatalt is felügyeli.
Nemzetközi Újabb halálos lövöldözés, ezúttal Dél-Afrikában
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 15:00
Kilenc ember halt meg egy dél-afrikai kocsmai lövöldözésben.
Nemzetközi Ebből mi lesz? Tiltott orosz hajót vizsgálnak Svédországban
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 12:55
A svéd vámhatóság vasárnap közölte, hogy a hatóságok átvizsgáltak egy orosz teherhajót, amely pénteken műszaki meghibásodás miatt svéd vizeken horgonyzott le, és jelenleg is ellenőrzik a rakományát.
Nemzetközi Folytatódik az olajháború, Venezuela válaszlépést ígért
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 10:30
Az Egyesült Államok lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, amely Venezuelából indult – közölte az amerikai Belbiztonsági Minisztérium.
Nemzetközi Ausztrália Bondi Beach után: teljes átvilágítás jön a biztonságiaknál
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 09:52
A múlt hétvégi Bondi Beach-i támadás után felülvizsgálják a rendőrség és a nemzeti hírszerző ügynökségek működését Ausztráliában – erről beszélt az ország miniszterelnöke.
Nemzetközi Egy asztalhoz hívja az Egyesült Államok Ukrajnát és Oroszországot: a napokban eldőlhet, lesz-e belőle valami
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 09:15
Vasárnap is folytatódnak az egyeztetések az Egyesült Államok és Oroszország között a floridai Miami városában.
Nemzetközi Tökéletes vihar közelít a Nyugat-Balkán energiaszektorához – az EU küldi
Bózsó Péter | 2025. december 21. 06:01
Az Európai Unió a széndioxid-kibocsátástól „piszkos” energia behozatalára 2026-tól vámot vet ki. Ez jelentősen érinti a Nyugat-Balkán energiaszektorát, amely jelentős mértékben exportál az unióba.
Nemzetközi Komoly változások jönnek Rómában
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 16:25
Azoknak kell jegyet váltani, akik a lehető legközelebbről akarják megcsodálni a Trevi-kutat, vagyis le akarnak sétálni a lépcsőin a medence széléig, hogy onnan dobjanak be aprópénzt a vízbe – indokolta a város főpolgármestere.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG