2p

Kijev nem tartja visszafizetendő hitelnek a korábbi amerikai segélyeket.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte: Kijev nem ismeri el hitelként az Egyesült Államoktól korábban kapott háborús segélyeket, noha azt nem tisztázta, hogy ez a követelés szerepel-e a legújabb amerikai javaslatban, amelyet egy magas rangú ukrán tisztviselő megkapott. Ugyanakkor azt mondta, az új szöveg „teljesen más”, mint az a megállapodástervezet, amelyet még Donald Trumppal írtak volna alá, mielőtt a tárgyalások zátonyra futottak.

A Reuters birtokába került összefoglaló szerint az új amerikai javaslat értelmében Ukrajna mindaddig köteles lenne az amerikai háborús segélyek (kamattal együtt) teljes visszafizetésére fordítani a természeti erőforrások fölötti ellenőrzésből származó bevételeket, amíg ez meg nem történik. A javaslat biztonsági garanciákat nem tartalmaz, és elővásárlási jogot biztosítana Washingtonnak az ukrán nyersanyagokra.

Zelenszkij hangsúlyozta, hogy nem ír alá olyan megállapodást, amely elszegényítené Ukrajnát, ugyanakkor támogatja egy kölcsönösen előnyös ásványkincsszerződés megkötését az Egyesült Államokkal. Hozzátette: nem akarja, hogy Washington azt gondolja, elutasítja az együttműködést.

A dokumentum szerint az új közös befektetési alapot az amerikai International Development Finance Corporation irányítaná, ötfős igazgatótanáccsal, melybe három tagot az Egyesült Államok, kettőt Ukrajna delegálna. A nyereséget devizára váltva külföldre utalnák. A korábbi tervezet még csak 50 százalékos ukrán hozzájárulást írt elő, és kedvezőbb feltételeket tartalmazott.

A megállapodásról csak akkor közöl hivatalos álláspontot Kijev, ha belső konszenzus születik – mondta Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ott ólálkodott egy orosz felderítő, ahol nem kellett volna
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:19
A román F-16-osok elkapták.
Nemzetközi Netanjahuval beszélt telefonon Magyar Péter – mi jöhet a magyar-izraeli kapcsolatokban?
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 18:33
Magyarországra is meghívta.
Nemzetközi Orbán Viktor inkább nem megy el az EU-csúcsra
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 17:16
Jövő héten rendezik.
Nemzetközi Nem lesz Kínában Putyin-Trump találkozó?
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 16:50
A Kreml szóvivője válaszolt.
Nemzetközi A háború árnyékában bezár Dubaj egyik jelképe
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:32
Felújítás miatt bezár a Burj Al Arab, Dubaj ikonikus luxusszállodája.
Nemzetközi Ismét növekszik az Európában menedéket kérők száma?
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 13:30
De az előző év azonos időszakához képest nem.
Nemzetközi Orbán Viktor után Magyar Pétert is jó embernek nevezte Trump
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 09:02
Azt mondta, jó munkát fog végezni, és elismerte, hogy Orbán Viktor népszerűsége jelentős hátrányban volt a választás előtt.
Nemzetközi Hatalmas segély érkezik Iránba a Vöröskereszttől
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:45
Megérkezett az első öt teherautónyi szállítmány abból a több mint 171 tonna segélyből, amelyet a Vöröskereszt közúton indított útnak az iráni Vörös Félhold Társaság számára – jelentette be a segélyszervezet kedden Genfben.
Nemzetközi Magyar katonák indultak a Közel-Keletre
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:09
Elindult repülőgéppel Bejrútba a magyar katonák váltóállománya, akik az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában teljesítenek majd szolgálatot – írja a Honvédelmi Minisztérium keddi közleménye alapján az MTI.
Nemzetközi Fontos emberrel telefonált Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:41
A Tisza Párt elnöke Ursula von der Leyen-nel beszélt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG