2p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alapvetően az extraprofitadó, valamint a romló hitelportfóliókra elszámolt veszteségképzés miatt a bankszektor jóval kisebb nyereséget ért el az elmúlt egy évben, mint azt megelőzően.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által felügyelt kilenc bankcsoportból, tíz egyedi hitelintézetből, és kettő, prudenciális szempontból (egyedi) hitelintézetnek minősülő pénzügyi vállalkozásból, valamint nyolc fióktelepből álló szektor az év első hat hónapjában konszolidált szinten nettó 225 milliárd forintos nyereséget ért el a tavalyi 404 milliárdos után - hívta fel a figyelmet a Napi.hu.

A nettó kamateredmény, illetve a díj- és jutalékeredmény emelkedése ugyanakkor folytatódott, amihez az emelkedő kamatkörnyezet és árfolyamhatás is jelentős mértékben hozzájárult. A működési költségek azonban a működési bevételeknél féléves szinten magasabb arányban emelkedtek, amiben a kormányzati különadóknak komoly szerep jutott. A hitelportfóliókon keletkező veszteség is nagyobb lehet, mint korábban, az idei első félévben 284 milliárd forintos nettó értékvesztést és céltartalékképzést könyveltek el a bankok, ez hat és félszer magasabb a tavalyinál, ami csak 44 milliárd forint volt. 

Az MNB kimutatása szerint 2022. I. félév végén egy közepes méretű és két kis méretű hitelintézet volt veszteséges, ezek fióktelepek voltak, a bankok egyike sem volt veszteséges. A tőkearányos megtérülés (ROE) viszont csökkent a szektorban, 12,3 százalék volt tavaly, az idén ennek a felét sem érte el a mutató, 6,4 százalékos lett. A költség/bevétel arány is romlott a szektorban. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az árstabilitás a prioritása az MNB alelnök-jelöltjének
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 18:28
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága alkalmasnak ítélte Palotai Dánielt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöki posztjára 12 igen, 2 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett hétfői kinevezés előtti meghallgatását követően.
Pénzügyi szektor Nagyot zuhant a kölcsönből megvehető új lakások száma
Privátbankár.hu | 2025. június 15. 09:32
Nagyon drágák az új lakások.
Pénzügyi szektor Húsz év alatt szinte senki nem kér a munkáshitelből
Privátbankár.hu | 2025. június 15. 09:00
Erős konkurenciát támaszt a személyi kölcsönöknek.
Pénzügyi szektor Hány százaléknál tartanak a magyar bankok – és a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 12:26
Megmérték a pénzügyi ágazat termelékenységét. Érdekes eredmény született. 
Pénzügyi szektor Több milliárd dollár veszteséget okoztak a kriptovaluta-csalások 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. június 10. 17:51
Tavaly 4,6 milliárd dollárnyi (1615 milliárd forint) veszteséget okoztak világszerte a mesterséges intelligencia által támogatott kriptovaluta-csalások – derül ki a Bitget kriptotőzsde, a SlowMist és az Elliptic blokkláncbiztonsági cégek közös jelentéséből.
Pénzügyi szektor Ukrajnában durva szintre emelkedett az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 10. 17:07
Ukrajnában jelentősen, több mint kétéves csúcsra gyorsult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme májusban.
Pénzügyi szektor Durva számokat közölt az MNB: hátat fordított a lakosság a magyar állampapíroknak
Herman Bernadett | 2025. június 10. 15:01
Csaknem 800 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás áramlott ki négy hónap alatt magyar állampapírokból. A kamateső nyertesei a befektetési alapok, de külföldi értékpapírokba is sok pénz meg. A hazai részvények közül a háztartások kedvencei a bankpapírok.
Pénzügyi szektor Trump felelőtlen költekezése az apokalipszis felé taszítja az Egyesült Államokat
Sasvári Péter | 2025. június 9. 05:53
„Szétszakadhat” az államkötvénypiac az Egyesült Államokban, Jamie Dimon szerint. A JP Morgan igazgatója úgy véli ugyanis, hamarosan mérgező befektetéssé válik államkötvényt vásárolni, ezáltal pedig kevesebben fogják finanszírozni az ország adósságát.
Pénzügyi szektor Lazított az ATM-rendeleten a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 6. 10:05
Mégis le lehet szerelni a bankautomatákat indokolt esetekben. Megoldódhatnak a „Duna Pláza” problémák.
Pénzügyi szektor Babaváró támogatás: véget ért egy korszak
Herman Bernadett | 2025. június 3. 16:40
  Áprilisban is pörgött a hitelpiac, vitték a személyi hitelt, a lakáshitelt, és a munkáshitel is jól fogyott. Az híres 5 százalékos THM-ű lakáshitelből viszont nem sokat folyósíthattak a bankok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG