A bankcsoport működése stabilizálódott Ukrajnában és Oroszországban, a második negyedévben mindkét országban pozitív eredményt értek el, hangsúlyozta Bencsik László. A javuló második negyedéves adózás utáni eredmény az erős működési eredménynek, a csökkenő kockázati költségeknek, valamint a gyengülő forint együttes hatásának köszönhető.
A bankcsoport első féléves adózás utáni eredménye 42,7 milliárd forint volt, ugyanakkor a második negyedévben a korrekciós tételek nagysága meghaladja a 86 milliárd forintot, ezzel az első félévben összesen 208 milliárd forint terhelte az adózás utáni eredményt. A fentiek miatt a tavalyi évhez képest 80 százalékkal csökkent a bank adózás utáni eredménye, ami elvileg nem annyira örömteli. Ha viszont a korrigált adózás utáni eredményeket nézzük, ami a háborús helyzetet, a változó gazdasági környezetet is figyelembe veszi, akkor 2 százalékos növekedés látható.
A Magyarországon bevezetett extraprofit-adó vagy a kamatstop ugyanakkor nagyon komolyan visszavetette az eredményt. Csak ezek az adótételek 68 milliárd forint terhet jelentettek a bank számára.
Összességében Bencsik László szerint vegyes képet mutat a bank második negyedéves eredménye.
Az árfolyamszűrt adatok azt mutatják, hogy a bevételi számok 11 százalékkal nőttek. Ezek a számok a hiteloldalon is visszaköszönnek, ez a tevékenység járult hozzá legjobban az eredményekhez. Az aktív hitelezés közben ugyanakkor a kamatmarzs érdemben nem változott.
A költségek növekedése erősen felgyorsult, amit a mostani inflációs környezet magyaráz, a második negyedévben ezen a soron 3 százalékos emelkedés volt. A költséghatékonyság ennek ellenére javult, továbbra is 50 százalék alatt van. Előretekintve ugyanakkor a bank vezetése lát e területen kihívásokat.
Oroszország és Ukrajna továbbra is kiemelt figyelmet kap a bank vezetésétől. A jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy az oroszországi működés stabilizálódott. Az országban a lakossági ügyfelekre, így a fogyasztási hitelekre, hitelkártyákra koncentrálnak. Eközben a vállalati hitelállományt igyekeznek leépíteni, ez az első félévben is érdemlegesen csökkent. Az orosz piacon a betétállomány tovább bővült, szerencsés helyzetet jelent, hogy stabil a leánybank helyzete, nyereségesen működik.
Megismételte Bencsik László, hogy felülvizsgálat alatt van az orosz piaci jelenlét, elkezdték vizsgálni az értékesítés lehetőségét, ugyanakkor egy ottani elnöki rendelet megtiltotta a külföldi társaságok tulajdonosváltását. A vezérigazgató-helyettes azt is jelezte, hogy érdeklődők lennének az orosz leányra.
Ukrajna esetében sokkal nagyobb a bizonytalanság, a második negyedévben kvázi új fejlemények nem merültek fel, így a céltartalékképzés visszafogottabb lett. Ennek köszönhetően az eredmény plusz nullás lett.
Az egyes országok kapcsán Bencsik László elmondta, hogy Magyarországon a korrigált eredmény év/év alapon nőtt, ám a fent jelzett extraadóterhek miatt az adózás utáni számok nem lettek kedvezőek. Bulgáriában a DSK továbbra is jól teljesít. A horvát egység nagyon dinamikusan növekszik, további pozitívum, hogy januártól az országban euró lesz. Szerbiában, annak ellenére, hogy nem európai uniós tagország, sokkal kevesebb negatívum jelentkezett, mint például Magyarországon. Szlovéniában a bank várja, hogy szeptember végéig le tudják az ottani akvizíciót zárni, amely révén a legnagyobb bankok közé tudnának előrelépni. Romániában továbbra is jelentős az eltérés a bank vezetésének ambíciói és a valós jelenlét között. Ezen most organikus növekedéssel próbálnak javítani, a piacszerzés ugyanakkor az eredményeket visszafogja. Albánia pozitív meglepetés a bankcsoport számára, miközben azért léptek be, mert dinamikus növekedést reméltek. Moldovában komoly gazdasági nehézségek vannak, ugyanakkor a nehéz környezet ellenére is nyereséget tudnak termelni.
Akvizíciók tekintetében jó hír, hogy lezárták az albán tranzakciót. Ez helyi szinten nagy előrelépés, noha csoportszinten kisebb a jelentősége. Az OTP továbbra is várja a szlovén Nova bank megvásárlásának jóváhagyását.
Az orosz és az ukrán operációk nélkül az OTP Csoport teljesítménye kapcsán a menedzsment 2022-es várakozásai érdemlegesen nem változtak. Az árfolyamszűrt teljesítő hitelállomány organikus növekedése az első 6 hónapban látott 8 százalékos bővülést követően meghaladja a 10 százalékot. A menedzsment szerint a nettó kamatmarzs stabilizálódhat. A működési költséghatékonyság a 2021-hez hasonló lehet, bíznak abban, hogy továbbra is 50 százalék alatt marad. A hitelkockázati költség ráta a 2021-es szint közelében lehet, amennyiben érdemben nem romlanak tovább a makrogazdasági várakozások. 2022 hátralévő részében a második negyedévben látottnál kisebb mértékű, de pozitív profit hozzájárulást várnak az orosz leánybanktól. Az ukrán leánybank teljesítményét elsősorban a kockázati profil alakulása befolyásolhatja.
Újságírói kérdésre Bencsik László azt mondta, hogy szeretnének osztalékot fizetni, erre reményei szerint lesz lehetőség, ugyanakkor nagyon sok a kérdőjel, hiszen továbbra is háborús helyzet van, erőteljesen növekednek a recessziós félelmek, és az állami elvonások is nyomasztóak.