2p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lakosság augusztusban közel 127 milliárd, a cégek pedig csaknem 188 milliárd forint értékben tettek hazai fizetőeszközt bankbetétbe. További érdekesség, hogy miközben a háztartások mintegy 23 milliárd forint értékű devizabetétet szüntettek meg, addig a vállalatok nagyobb értékben vettek fel devizában hitelt, mint forintban.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb kimutatásában szereplő adatok azért meglepőek, mert ezzel párhuzamosan a június elején debütált Magyar Állampapír (MÁP) Pluszba is csaknem ezermilliárdnyi friss - vagyis nem más állampapír-sorozatokból átcsoportosított - pénzek áramlottak. Ennek egyik magyarázata lehet, hogy egyesek betéteket helyeztek el, annak érdekében, hogy azok fedezete mellett hitelt vegyenek fel, amelyből esetleg értékpapírokat, történetesen éppen MÁP Pluszt vehessenek.

Ugyanakkor az is kiderül a jegybanki összesítésből, hogy az év nyolcadik havában mindkét szektor az elhelyezett pénzeket meghaladó mértékű hitelt vett fel, a lakosság szezonálisan igazítva 143 milliárd, míg szezonális igazítás nélkül 156 milliárd forintnyit. Ez  a háztartásoknál nagyrészt a július 1-jétől igényelhető babaváró hitelek felvételének köszönhető, amelyek állománya két hónap alatt, augusztus végéig 166 milliárdot tett ki. Ebből 52 milliárdot júliusban, 114 milliárdot augusztusban folyósítottak a hitelintézetek.

A vállalatok hitelállománya – csak a tranzakciókat figyelembe véve – szezonálisan igazítva 55,8 milliárd, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 67,5 milliárd forinttal emelkedett. Figyelemre méltó, hogy a devizahitelekből többet vettek fel (36,2 milliárdnyit), mint forinthitelekből (31,3 milliárdnyit).

A cégek által kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya tranzakcióból eredően 1,3 milliárd forinttal nőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG